Çfarë është sindromi premenstrual


 • Si funksionon sindromi premenstrual
 • Trajtimi i Premenstrual Syndrome

 • Sindromi Premenstrual është quajtur shpesh swings humor në gratë para menstruacioneve. Ajo shërben si një shkak të vazhdueshme për shaka meshkuj të zonjat sjellja e të cilëve ata e konsiderojnë të papërshtatshme. Megjithatë, për disa gra, PMS është një problem i vërtetë, dhe jo gjithmonë të shkaktojnë parehati Gjendja po ndryshon.


  Si funksionon sindromi premenstrual

  Dhimbje koke periodike pamjen, pagjumësi, depresion dhe parehati në zemër, frymarrje, ethe mund të merret si fillim të një sëmundjeje të rëndë.

  Megjithatë, nëse këto simptoma shfaqen pak para menstruacioneve dhe fillimi i saj do të bjerë, ka shumë të ngjarë - një manifestimin e sindromi premenstrual.

  Sipas disa vlerësimeve, deri në 85% e grave vuajnë nga PMS, por jo të gjithë e dinë në lidhje me të. Simptoma të shpeshta të PMS gjithashtu përfshijnë shtim në peshë, bllokimi i qumështit të gjirit dhe bloating shkaktuar nga mbajtjen e ujit në trup.

  Aktualisht, shkaqet e sindromi premenstrual nuk janë kuptuar plotësisht. Ekspertët besojnë se ky kusht ndodh për shkak të çekuilibër hormonal (raporti i estrogjenit dhe progesterone rritet zakonisht) dhe / ose rrit ndjeshmërinë për të hormoneve.  Trajtimi i Premenstrual Syndrome

  Një mënyrë për të trajtuar këtë sindrom është një grua hormonal korrigjim sfond. Për trajtimin e PMS është përdorur si diuretics, droga antihipertensive, ilaqet kundër depresionit, qetësuesit, etj Ka disa mënyra për të reduktuar parehati në shtëpi të lidhur me PMS.

 • Ndiqni një dietë të ekuilibruar. Të përfshijë në shumë dietë e frutave dhe perimeve të freskëta, peshk, shpezë, drithërat dhe të hani më pak sheqer dhe kripë. Sheqer mund të veprojë në sistemin nervor nxitës, dhe kripe të mbajë lëngu në trup.
 • Shmangni alkoolin. Alkooli depletes rezervat e vitamina dhe minerale kripërave në trup dhe i jep karbohidrate.

  Ajo gjithashtu redukton aftësinë e mëlçisë për të shfrytëzuar hormonet, të cilat mund të çojnë në rritjen e nivelit të estrogjenit.
 • Ulja e numrit të pijeve me kafeinë. Këto përfshijnë kafe, çaj dhe cola. Kafeina mund të përkeqësojnë ankthi, nervozizëm dhe ndryshim humor. Në mënyrë të ngjashme, ajo mund të rrisë tensionin në gji.
 • Ulja e konsumit të mishit dhe yndyra. Yndyrna të ndikojë negativisht në mëlçinë, dhe disa mish mund të përmbajnë estrogjenit artificiale.
 • Angazhohen në sport. Ushtrimi zvogëlon stresin, në mënyrë që të rrisë alokimin e endorphins (hormon natyral që përmirëson gjendjen shpirtërore). Drejtimin, shkallët ngjitje, çiklizmit, gjimnastikë apo not - të japë rezultate të shkëlqyera.

  Mundohuni të bëni stërvitje fizike për 20-30 minuta të paktën tre herë në javë, nëse lejohet nga shteti juaj.
 • Informacion nga artikullin "PMS".