Çfarë është periodontitis


 • Çfarë është periodontitis
 • Diagnoza e periodontitis
 • Trajtimi dhe parandalimi i periodontitis

 • Çfarë është periodontitis

  Peridontal -
  një kompleks i indeve që rrethojnë dhëmbin dhe siguruar fiksimin e saj
  në kockat nofulla. Kjo paketë përfshin mishrat, periodontale
  deng lidh rrënja e dhëmbit për vrimë kockave, kockave
  Proceset alveolare dhe rrënjë dhëmb çimento. Periodontitis -
  Ky proces inflamator, i cili i përfshirë të gjitha strukturat
  Periodontale. Ajo karakterizohet nga lidhja shkatërrimit zubodesnevoho
  dhe shkatërrimin progresiv të alveolare proceset nofullën.

  Periodontitis është një nga shkaqet më të shpeshta të humbjes së dhëmbëve në të rriturit.  Vetëm periodontitis ndodh higjienës kur të dobët orale (i parregullt
  ose dhëmb pahijshme brushing, flossing dhe neglizhimi kështu.
  d.) që
  çon në akumulimin e pllakatë dhe inflamacion në mishrat -
  malcim nullesh. Me kalimin e kohës, malcim nullesh mund të kthehet në periodontitis.

  Si
  inflamacion vetëm kapërcen pengesën kryesore - zuboyasnevi
  lidhje, ajo shkon në indet themelore - periodontium
  dhe kockave alveolar. Si një zgjatje logjike
  malcim nullesh, periodontitis është markë karakteristika të reja.

  Së pari,
  Xhepat formuar periodontale në të cilën akumulim microbial
  janë të sigurtë fshehur dhe nuk hiqet gjatë brushing.


  Së dyti, xhepa të thellë periodontale aktive edukoj
  shumica specie agresive microbial - Anaerobet, spirochetes.

  Së treti,
  me xhepa dhe shumicën e mikroorganizmave dhe enzimat e tyre dhe toksina të lehtë
  depërtojnë në strukturën e subjektit, duke shkaktuar shkatërrimin e tyre. Si
  rrjedhimisht, zvogëlon stabilitetin e dhëmbëve, ata janë duke lëvizur,
  dhe stresi mekanik në dhëmbët kur përtypet kthehet traumatik.

  Për arsye të
  Kjo trauma frakturë pajisje dhëmb referencë është veçanërisht i shpejtë,
  e cila nga ana e mëtejshëm promovon microbial
  grupimeve. Periodontitis formuar.

  Simptomat e hershme të periodontitis -
  gjakderdhje mishrat, skuqje dhe fryma e keqe.

  Për më shumë
  fazat e mëvonshme, pacientët vuri në dukje baring kthenin kurrizin e dhëmbëve,
  mobiliteti i tyre u rrit, veeroobraznoe divergjencë e incisors sipërme.


  Diagnoza e periodontitis

  Diagnozë
  "Periodontitis" periodontist mjek themeluar. Kur të shikuarat
  shënuar buzë të kuqe çamçakëz, shpesh me një nuancë kaltërosh,
  mishrat e dhëmbëve të lirshme ngjitur në qafë. Kur ndjerë një hetim të hollë
  xhepat e përcaktuara periodontale e thellësi të ndryshme, në varësi
  ashpërsia e procesit. Ka mbi - dhe poddesnevye dhëmb
  Depozitat - gurit. Në veprimtarinë e rënda inflamacion mund
  ndodhin shkarkimin purulent nga xhepat periodontale dhe i madh

  lëvizshmëri dhëmb.

  Për të vlerësuar shkallën e shkatërrimit të kockave
  X-emëruar studim. Kur periodontitis festohet
  uljen e kockave alveolare nga resorption kockave
  ndarëse mezhalveolyarnyh.


  Trajtimi dhe parandalimi i periodontitis

  Trajtim
  periodontitis qëllim kryesisht në heqjen microbial
  vile, gurit dhe ashpërim e xhepat periodontale.


  Thellësia e konsiderueshme e xhepat periodontale të trajtimit të kujdesshëm
  mundur vetëm nga operacioni. Pas operacionit kryesore
  Detyra - për të parandaluar ri-infeksionit. Për këtë qëllim të caktuar

  higjienës orale kontrolluar, mouthwashes antimicrobial
  (CHLORHEXIDINE, Corsodylum etj).

  Parandalimi është
  një brushing i rregullt dhe i plotë dhëmb, flossing për
  pastrimin e hapësirave ndërdhëmbësh. Të paktën një herë në vit duhet të hiqen
  pllakatë dentare (ose periodontist).

  Informacion nga artikullin "periodontitis".