Çfarë është osteochondrosis


 • Fazat e osteoarthritis
 • Llojet e osteoarthritis
 • Çfarë është osteochondrosis
 • Kur osteochondrosis përkeqësuar aftësinë fiksimin
  shpinë, dmth muskujt shtetërore juxtaspinal dhe ligaments, veçanërisht kur
  ngarkimit. Së pari është pulposus hydrated bërthamë dhe metabolizmin
  substanca në kërc. Si rezultat, disk humbet elasticitetin e saj, thahet, ul
  Madhësia dhe nuk mund të rezistojë ushtrim. Për shembull,
  forca vertikale e 500 kg çon në avari e diskut të shëndetshme konfirmuar
  eksperimentalisht. Në të njëjtën fuqi për osteochondrosis axial mjaftueshme
  ngarkesës 200 kg.

  Procesi i degjenerimit te diskut intervertebral në

  zhvillimi i mëtejshëm oteohondroza sjellë ndryshime kompensuese
  Organet, joints, ligaments e përfshirjes në enët e procesit patologjike, muskujt,
  nerva. Me trajtim efektiv është fibrotyzatsiya (vulë) me makinë e saj
  samofiksatsiey: janë dhimbje, prapa dhe lëvizshmëria shpinë e njerëzve
  ndjehet i shëndetshëm.

  Neurokirurgu AI OSNA ofruar në 1971
  Fazat e klasifikimit të osteoarthritis bazuar në përvojën e gjatë dhe studimi i tij
  trajtim kirurgjik.
  Faza I - vnutrydyskovoe është duke lëvizur core
  më shumë se normale, duke rezultuar në tension ose compression fijor


  unazë.


  Fazat e osteoarthritis

 • Faza I - vnutrydyskovoe është duke lëvizur core
  më shumë se normale, duke rezultuar në tension ose compression fijor
  unazë.
 • Faza II - ka të çara dhe unazë fibroze
  paqëndrueshmëria e segmentit prekur kurrizore.
 • Faza III - ka një pushim të plotë me prolapsi disk
  hernia, inflamacion të presionit të mundshëm në nervave dhe enëve të gjakut.
 • Faza IV - lezione distrofike mjete të tjera
  komponentët e diskut intervertebral me bashkimin spondylosis, spondylarthritis
  dhe ndryshime të tjera kompensuese.

 • Llojet e osteoarthritis

  Spondylarthritis
  (Arthrosis i shtyllës kurrizore) lindin nga shpërndarje të pahijshme

  Ngarkesa vertikale duke ulur lartësinë e diskut intervertebral. I rrafshuar
  makinë redukton distancën midis nyjeve duhootrostchatye. Ata janë të ngarkuar,
  shkatërruar me zhvillimin e osteoartritit. Rezultati i osteoarthritis - shtypja kniskoidov
  nyjet e shpinë atij blloqe të telefonatave dhe dhimbje të përbashkët.

  Spondylosis -
  sëmundjet e shtyllës kurrizore, deformim vertebral karakterizuar nga
  rritje e kockave mbi sipërfaqen në formën e shfaqje dhe thumba. Spondylosis
  kap zonën që është i ekspozuar ndaj mbingarkesës, duke shkaktuar irritim nervore
  duke i dhënë fund marrëdhënie. Pacientët ndihen të shurdhër, dhemb dhimbje lokal dhe shurdhim në

  shpinë. Spondylosis shoqëruar nga tensioni i muskujve rreth motor
  segment, dhe pastaj mekanizëm dy ndreqim jo vetëm rrisin dhimbjen,
  të pengojë funksionin e shpinë të amortizimit straightening fiziologjike e tij
  kthesa. Në fazat e hershme të muskujt e osteoarthritis tensionuar up dhe obezdvyzhyvaya
  mbrojtur shpinë, duke krijuar muskuloz lokale. Në fazat e mëvonshme
  zneruhomlenist mbështeten nga ndryshimet e pakthyeshme në muskujt përreth
  indet dhe spondylosis.

  Sindromi muskuloz
  osteochondrosis për shkak të faktit se segment motor prekur
  muskujt janë impulse të bezdisshëm patologjike së bashku me dinamikën e tyre

  kongjestion shkakton spazma tonik. Këto impulse nervore shkaktojnë spazma
  enët, dhe ka dhimbje në fillim, dhe pastaj vetë muskujt janë duke ndryshuar si rezultat i
  çrregullime të furnizimit me gjak. Ka fillesat kompakt përmbajnë të dendura dhe
  nodules dhimbshme (Korneli), fushat e hypertonus dendur ose miohelozy.
  Formuar të ashtuquajturin shkaktojë shtypit zonë që është i mprehtë
  dhimbje përhapur.


  Çfarë është osteochondrosis

  Atje osteochondrosis Pra, së pari
  duke dobësuar aftësinë fiksimin e diskut intervertebral, i cili
  kompensuar nga muskujt dhe ligaments. Nëse faktorët e mëtejshme të pafavorshme
  vazhdojnë efektin e saj shkatërrues, potencial kompensues

  ndreqim elemente nuk janë të mjaftueshme. Në këtë rast, më vonë
  fazat e sëmundjes së fiksimit muskulare rënë lidhjeve që shtrihen dhe
  formuar lëvizshmërinë e tepruar në segmentin vertebral-motorike. I tepërt
  Lëvizshmëria është më e lartë se normale, zhvendosjen e rruaza ngjitur në
  me njëri tjetrin.

  Për shembull, në kohën e shtrirjes së trupit overlying
  rruazë është zhvendosur prapa, e cila nuk ndodh në një shpinë të shëndetshme. Përmes
  lëvizshmëri patologjike, organet traumatike vertebral, dhe afërsisht duke tërhequr
  pjatë komunikimet mbyllje e organeve kurrizor janë mbyllur dhe zhvillimin e tyre
  sklerozë. Rezultati është një kronike organet rritje të kockave

  rruaza që kompensues rrit sipërfaqen e tyre dhe zvogëlon
  ngarkimit. Këto spikes mbuluar me bar kockave quhet osteofita. Spondylarthritis,
  spondylosis, psevdospondilolistez dhe osteophytes tregojnë fazat e mëvonshme
  sëmundje degjenerative disk.

  Duhet të theksohet se më lartë
  shenjat e mësipërme të osteoarthritis nuk mund të zbulohet klinikisht, dhe vetëm rastësisht
  zbuluar në radiographs. Këto efekte mund të rezultojë nga
  shpinë natyror plakjes dhe jo i shoqëruar nga siklet.
  Megjithatë, ka një tjetër rrjedhë mënyrë e dhimbje të forta e osteoarthritis,
  janë rrënuar me pacientë të rinj. Dallimi në mes të dy versionet

  e sëmundjes dhe principalit është plakja parregull herët
  shpinë. Shkaqet shenja klinike të osteoarthritis se kjo
  rast, shkalla e ndryshimeve kompensuese prapa intensitetit
  natyror uljen drive.