Çfarë është gënjeshtra osteoporozën dhe çfarë rreziku


 • Shumë, shumë njerëz ...
 • Ngadalë dhe në heshtje
 • Pse ka dhimbje të ulët mbrapa?
 • A është e mundur për të përfunduar shërim nga osteoarthritis?

  Proceset patologjike në osteokondroza parë ndikojnë kockave
  dhe lidhje, por ne e dimë se sëmundja zakonisht është filluar atëherë,
  kur ka pasur komplikime - dhimbje, shkeljet e të ndjeshmërisë, muskujve
  atrofi, përçarje e organeve të brendshme.


  Shumë, shumë njerëz ...


  osteochondrosis bota moderne vuajnë 40-80% të tokës
  balls. Shumica sëmundje prek njerëzit më të vjetër se 30 vjet, por nganjëherë i parë
  Simptomat shfaqen në 15 - vjeç 20 vjeçare. Njerëz të sëmurë në social
  moshë aktive, sëmundja zgjat një kohë të gjatë, të prirur për rikthim, kështu

  shkakton dëm të rëndësishëm për shoqërinë. Femrat kanë më shumë gjasa sesa burrat që të vuajnë
  osteochondrosis, por burrat sëmundje është e vështirë.

  Ngadalë dhe në heshtje

  Zhvillimi i osteoarthritis - një pagesë për bartje me dy këmbë.
  Asnjë nga tetrapods nuk është prekur nga kjo sëmundje.

  Madhësi
  ngarkim, compressing dy rruaza, në një masë të madhe varet nga pozicioni
  trup. Ngarkesa paktën në shpinë kur një person është. Në
  qëndron ajo u rrit 2,5 herë, ndërsa bust
  përpara - 10 herë. Kur heqjen e ngarkesës peshë mbi shpinë
  rrit jashtëzakonisht. Nëse kjo është prapa juaj është tilted përpara,
  mund të shumohen këtë shifër me 10.

  Nëse akteve intervertebral disk
  fuqi e madhe, ai është plagosur, e deformuar, fillon për të vënë presion mbi
  janë pranë nervat dhe enët e gjakut, duke dëmtuar ato. Si rezultat i ndërprerë
  Furnizimi me gjak në tru (ka marramendje, dhimbje koke)
  dhe innervation e organeve të brendshme. Nëse disk filloi të shkërmoqet, ai humb
  plotë pronat amortizues. Kjo shkakton dëmtimin e kockave
  Struktura e rruaza, skajet e tyre janë me majë dehur, ata
  ka rritje - osteophytes. Gradualisht, shpinë humbet Saj
  fleksibilitet.

  Nëse një pjesë e lidhjes fibër që kufizojnë
  ruptures intervertebral disk, ajo vjen nga "shtrat" ​​e tij.


  Hernie formuar. Sidomos i rrezikshëm për të përzënë depërtimit në lumen
  kanali kockave të shtyllës kurrizore, ku të palcës kurrizore.

  Por edhe para se formimi i hernie osteokondroza fillon
  parandaluar ndodhjen e saj. Shkaku i dhimbjes mund të jetë tensioni
  komunikimi, forcimin e shpinë, tensionin e muskujve. Disa
  Hulumtuesit besojnë se mbaresa nervore janë në të njëjtën makinë
  (Përndryshe - pulposus bërthamë).

  Kur osteochondrosis
  në rruaza dhe intervertebral disqe, të cilat janë të përbërë nga kërc,
  ndryshimet ndodhin. Si rezultat, madhësia e vrima përmes të cilave
  shkoni nerva me origjinë nga palca kurrizore zvogëlohet. Nerv
  mund të merrni mbërthyer.

  Ky është një tjetër shkaktar i dhimbjes. Nëse nervat
  janë në një gjendje të afektit fibrave të gjata të atyre vdes.
  Nervat jo vetëm të japë ndjeshmërinë dhe motor
  aktivitet, ata kanë një efekt trofik, dmth i izoluar
  Substancat që mbështesin muskujt dhe lëkurën në gjendje të mirë. Nëse
  vdes nervat, muskujt fillojnë të atrofi. Për shkak të dëmtimit
  fibrave ndijor mund të jetë një humbje e ndjeshmërisë për të
  disa zona të lëkurës.

  Çdo person në plan të parë të ndryshme Simptomat :

 • Stimulimi i fibrave autonome nervore;
 • compression (compression), pa mikrobe (bezmikrobnyh) inflamacion dhe ënjtje e rrënjës nervore;
 • musculo-tonik përgjigje (a proces muskujt e përfshira gjithashtu;

  atrofi e tyre, dhe disa në një gjendje të lartë
  ton);
 • Çrregullime vegjetative-vaskulare (të ftohtë dhe mpirje në duar, këmbët);
 • Aderimi i çrregullimeve mendore.

 • Pse ka dhimbje të ulët mbrapa?

 • Trashëgim: prindërit mund të transferimit të tyre
  veprim baby, sjellje, çdo ngarkesë në shpinë
  pabarabartë, duke rezultuar në dëmtuara
  disqe intervertebral. Merrni një trashëgimi dhe karakteristika mund
  Struktura e kërc, veçanërisht vetitë e saj fizike dhe kimike në
  duke rezultuar në disk intervertebral është kryer ngarkesës më keq
  dëmtuar lehtë.
 • Puna e rëndë fizike mund gjithashtu të jetë shkaku i sëmundjes,

  dhimbje të ulët mbrapa mund të zhvillohet në atlet i ri (mospërputhjen
  Kapaciteti i kërc për t'i bërë ballë stresit fakti se
  e bëjnë të përballojë).
 • Nxënësit, studentët, njerëzit e angazhuar në punë mendore,
  të detyruar të ulen, e cila është gjithashtu një ngarkesë e madhe
  shpinë, veçanërisht nëse ata janë të ulur në mënyrë korrekte (rri shtrembër,
  ligët përpara ose në anën).
 • Nëse një person është në një detyruar të gjatë i vështirë
  Pozicioni (piktor përsëri me kirurg kokë upturned krejt e kërrusur
  tavolinë operativ) - ajo gjithashtu efekt negativisht në
  shpinë.
 • Nëse një person ka disa lakim të shpinë (scoliosis
  kyphosis, lordosis), ngarkesa në shpinë është shpërndarë

  pabarabartë, e cila është gjithashtu një faktor
  zhvillimi i osteoarthritis.
 • Plagosje dhe microtrauma.
 • Kur osteochondrosis e shpinë është shkatërrimi i indeve sesa trupit të vjetër, përtëritjen më të keqe indeve.

 • A është e mundur për të përfunduar shërim nga osteoarthritis?

  Kjo
  varet nga forma e ashpërsisë sëmundje, saktësinë dhe afateve kohore
  trajtim. Kurë të plotë është e mundur vetëm në fazat fillestare.

  Por
  Ju mund të parandaluar përkeqësimin e osteoarthritis, jo vjet përvojë
  dhimbje. Nëse një person kishte dhimbje të ulët mbrapa, por tani ai e ndjen
  siklet, kjo nuk do të thotë se ajo kaloi pa u vënë re. Ndryshimet në
  shpinë mund të jetë.

  Detyra kryesore -

  të ndaluar sëmundjen dhe të bëjë çdo gjë të mundshme për të
  zhduk e ndryshimeve patologjike në shpinë, u zhduk ose
  Simptoma të ulur (
  dhimbje prapa, të ftohtë dhe mpirje në duar, këmbë, dhe dhimbje koke).