Çfarë është psitakozës


 • Psitakozës
 • Ornitozë akute dhe kronike
 • Komplikimet psitakozës
 • Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e psitakozës

 • Psitakozës

  Psitakozës (sinonim: psitakozës) - një sëmundje akute infektive
  karakterizohet nga ethe, dehje e përgjithshme, mushkërive, qendrore
  Sistemi nervor, rrit mëlçisë dhe shpretkë.

  Agjent shkaktar i sëmundjes është klamidia (Chlamydia psittaci),
  në trupin e njeriut zhvillohet brenda qelizave, në mjedis vazhdon
  2-3 javë.

  Rezervuar patogjen dhe burim i infeksionit është shtëpi
  dhe zogjtë e egër. Më rëndësi epidemiologjike me shpezë -
  sidomos rosat dhe gjelat; zogjtë e shtëpisë - parrots, parrots, Canaries;

  pëllumba urbane.

  Më të ndjeshëm ndaj subjektit të sëmundjeve që është vazhdimisht në kontakt
  me zogj, punëtorët e pulave, mish, etj Në infeksion të brendshëm
  vërehet kryesisht sëmundje të vetme, por mund të jetë flash dhe familja
  (Zakonisht 1-2 javë pas blerjes së shpendëve të infektuar). Sëmundje
  më shumë i zakonshëm në sezonin e ftohtë.

  Infeksioni ndodh në shumicën e rasteve aerogenic (pluhur ajrore)
  nga - inhalimi i pluhurit që përmban Klamidia (grimcave fron thatë
  zogjtë dhe shkarkimi nga sqep, të kontaminuara grimcat poshtë). Pacientët psitakozës
  rrezik për të tjerët nuk janë.


  Infeksioni hyn në trup nëpërmjet mukozën e frymëmarrjes
  mënyra. Patogjen zbatuar në bronke vogël dhe bronchioles, pluhur i vogël
  grimcat mund të arrijnë alveolat duke shkaktuar inflamacion. Pastaj klamidia
  depërtojnë në qelizë, ku ai filloi kultivimin e tyre. Shumë shpejt të marrë klamidia
  në gjak, duke shkaktuar simptomat e dehjes dhe shkatërrimin e organeve të ndryshme -
  mëlçi, shpretkë, sistemin nervor dhe gjëndra veshkave. Dehje shkak
  Efektet toksike të patogjen dhe toksina të prodhuara nga to.

  Infeksioni më pak portë është Mukoza gastrointestinal
  rrugë - zorrë e vogël.

  Në këtë rast, agjenti gjithashtu hyn në gjak,
  duke shkaktuar dehje dhe goditur një numër i sistemeve, por pneumoni nuk është
  të ndodhë.

  Imuniteti pas infeksionit akut të shkurtër
  Rastet e paqëndrueshme dhe mund të jenë sëmundje të përsëritura.

  Periudha e inkubacionit varion
  6 deri 17 ditë (zakonisht 8-12 ditë). Ka psitakozës akute dhe kronike.
  Nga ana e psitakozës mprehtë mund të ndodhë në një tipike (pneumoni) dhe formojnë
  atipike (meninhopnevmoniya, meningjit ornitozny, ornitozë pa lëndime të mushkërive).
  Format e rralla atipike përfshijnë hepatit ornitozny, endokardit ornitozny.

  Forma kronike e sëmundjes mund të ndodhë si kronike
  ornitoznoy si pneumonia dhe ornitozë kronike pa lëndimit të mushkërive.


  Ornitozë akute dhe kronike

  Psitakozës akute. Forma standarde e psitakozës fillojë
  akute - plot me shëndetin dhe Wellness shpejtë, me të dridhura, është rritur
  temperaturën e trupit (mbi 39 gradë). Nga orët e para të sëmundjes, e përgjithshme
  lodhje, dobësi, dhimbje koke të rënda, dhimbje në muskujt e mbrapa dhe gjymtyrë.
  Oreks ulur në pothuajse të gjithë pacientët. Në ditët e para të sëmundjes nuk është parë
  hundë i lëngshëm, kongjestion i hundës, fytit thatë dhe të ashpër, fyt kuqe, dhe
  gjithashtu nënshkruan duke treguar për të mushkërive dhe pleurë.

  Mëlçisë dhe shpretkë
  në ditët e para nuk është rritur.

  Rreth 2-4 ditë të sëmundjes shfaqen shenja të
  dritë - kollë e thatë, nganjëherë thikat dhimbje në gjoks rëndë nga frymëmarrje,
  pastaj fillon për të ndarë një sasi të vogël Muco-purulent pështymë, ndonjëherë - me një kontakt të gjakut. Intoksikim dhe ethe mbajtur në të njëjtin nivel ose
  disa rritje.


  Në fund të javës së parë në shumicën e pacientëve rritur mëlçinë
  dhe shpretkë, me verdhëz nuk ndodh. Dehje ndodh në 7-10 th
  ditë e sëmundjes, pastaj gradualisht zvogëlohet. Për këtë sëmundje
  Tellingly, edhe pas normalizimit të temperaturës trupore, ndjenja të sëmurë

  për një kohë të gjatë është e keqe. Nuk është dobësi, autonome-vaskulare çrregullime
  lodhje të shpejtë edhe me aktivitete të vogla fizike.

  Në format e rënda të mesme psitakozës dhe shërim të plotë
  Fuqia vjen vetëm pas 2-3 muajsh. Në disa pacientë sëmundja mund
  të marrë një kurs kronike.

  Sigurisht atipike e ornitozë akute mund të tregojnë meningeal
  Sindromi në pneumoni ornitoznoy sfond - meninhopnevmoniya që kombinon
  të gjitha shenjat e formave pneumonike të ornitozë foto e meningjitit i lëngshëm. Sëmundje
  rrjedh ethet e vazhdueshme vazhdon për 3-4 javë, ndryshim të qëndrueshëm
  në sistemin nervor qendror të re.

  Ornitozny meningjit - një nga format atipike e ornitozë akute, është e rrallë.
  Fillon me ethe akute dhe fillimin e simptomeve të dehjes.
  Në 2-4 ditët e ardhshme bashkua simptoma meningeal (i rëndë
  dhimbje koke, muskujt me qafë qafën, simptomat pozitive Kernig, Brudzinskogo
  etj). Asnjë ndryshim në mushkëri.

  Psitakozës pa lezione të mushkërive fillojnë akute me ethe
  trup (zakonisht mbi 39 ° C) dhe shenja të dehjes. Pacientët ankohen
  dhimbje koke, humbje e oreksit, karrige vonesë, dhimbje ndonjëherë duke shpërthyer
  gjithë trupin. Deri në fund të javës së parë është e përcaktuar mëlçisë zgjeruar dhe mërzi.

  Përveç kësaj, psitakozës akut mund të ndodhë pa ndonjë klinik
  Manifestimet - formë innaparantnaya. Kjo formë e sëmundjes është më e zakonshme në njerëz
  i ri me reaktivitet të mirë.

  Psitakozës kronik. Format kronike të zhvillimit
  pas ornitozë akute, shpesh me trajtimin e gabuar. Pneumoni kronike ornitoznoy shoqërohet nga simptomat
  bronkit. Temperatura e trupit është më pak se 38 gradë, duke ruajtur dehje
  (Dobësi, lodhje). Sëmundja mund të zgjasë 3-5 vjet ose më shumë.

  Psitakozës kronik mund të ndodhë pa lëndime të mushkërive.
  Ajo shfaqet në formën e një temperaturë të zgjatur është jo më lart 38 gradë,

  Simptomet e dehje kronike, çrregullime vegjetative-vaskulare rritet
  mëlçisë dhe shpretkë. Ajo mund të zgjasë për shumë vite.


  Komplikimet psitakozës

  Ndërlikimet më të rrezikshme është
  miokardit (pezmatimi i muskulit të zemrës) me zhvillimin e dështimit akut të zemrës
  thrombophlebitis (clots gjakut në venat), e ndjekur nga pulmonare
  hepatit arterie. Kur ju bashkohet infeksion sekondar ndodh purulent otitis
  (Inflamacioni i veshit), pezmatim nervi.

  Në rast të sëmundjes në gratë shtatzëna, fetal
  HIV nuk e bën, e shëmtia nuk ndodh. RËNDË
  sëmundje në shtatzëninë e hershme mund të shkaktojë abort spontan.


  Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e psitakozës

  Njohja e sëmundjes në bazë të epidemiologjik
  - Kontaktet me zogjtë e brendshme dhe të egra (gjuetarëve) zogj manar (veçanërisht
  parrots dhe parrots), pëllumba të qytetit dhe të dhëna klinike.

  Për diagnozën e rëndësishme që pacientët me forma pulmonare të ornitozë
  Nuk ka shenja të traktit të sipërm respirator (rinitit, faringjit, pezmatim i fytit
  dhe tracheitis). Karakteristike zgjeruar mëlçisë në shumicën e pacientëve.

  Metodat e diagnozës laboratorike: ELISA ELISA
  - Zbulimi i Chlamydia nga prania e antitrupave specifike në gjak, më e ndjeshme
  Metoda - identifikimi i klamidia nga specifike molekulën e ADN-enzimë në një shpifje

  (Zinxhir PCR, polimeraza reagim).

  Përshkruajnë antibiotikët tetracycline:
  Vibramitsyn, Doxycycline, Tetraciklina nga 0,3-0,5 g 4 herë në ditë për 4-7-ditore
  temperatura, nëse është e nevojshme, trajtimi vazhdoi të 9-10-ditës
  temperatura. Droga Kur neperenosimostmi tetracycline
  Ju mund të caktojë chloramphenicol dhe eritromicina, por efektiviteti i tyre më i vogël.
  Penicilina, stretomocinë dhe sulfanidamidy (Biseptol) me psitakozës nuk janë efektive.

  Luftimi i psitakozës në shpezë,
  rregullimi i pëllumba, duke kufizuar kontaktet me ta. Në fermë e pulave
  dhe ndërmarrjet e angazhuara në pendë të përpunimit dhe poshtë, është e nevojshme të

  Aktivitetet sanitare dhe veterinare. Kur importi i zogjve duhet të përdoret
  Masat e karantinës. Një vaksinë e efektshme për të parandaluar psitakozës ekziston.

  Informacion nga neni "psitakozës".