Çfarë opisthorchiasis


 • Opisthorchiasis
 • Cilat janë simptomat Opisthorchiasis
 • Diagnoza, trajtim dhe parandalimin Opisthorchiasis

 • Opisthorchiasis

  Opisthorchiasis - një sëmundje që shkakton cat
  dvuustka në të cilën ndikon kryesisht mëlçisë, shpretkë,
  pankreas, karakterizuar nga një kurs të gjatë,
  ndodh me acarimin e shpeshta dhe kontribuon në kancer të mëlçisë dhe pankreasit.


  Opisthorchiasis është një nga sëmundjet më të zakonshme parazitare, veçanërisht në Federatën Ruse. Opisthorchiasis
  përhapet peshk zakonisht ku e zhvilluar - Industriale
  Sektori sepse infeksioni ndodh duke ngrënë të papërpunuara,

  peshku i kripur. Rajoni më i rrezikshëm në prevalencën
  Opisthorchiasis Western Siberia, vetëm të regjistruar
  rrit incidenca e banorëve nga këto zona janë
  ardhshme të lumit pellgje të tilla si Kama, Vollga, Ural, Dnepr, etj Në
  Kohët e fundit sëmundshmëria dhe Opisthorchiasis shpeshta
  marrë më shumë e përhapur, duke shkaktuar kështu madh
  Dëmi social dhe ekonomik.

  Kjo është për shkak të faktit se eschews
  mbikëqyrje të rreptë sanitare duke shitur peshk dhe gatim
  Peshku, duke hapur shumë restorante japoneze, menutë që përmbajnë
  produktet e peshkimit. Prevalenca Opisthorchiasis, të mëdha


  Kohëzgjatja e ciklit të jetës së parazitit (mbi 40 vjet) në trup
  presë diversiteti i manifestimeve klinike e shkaktuar atë të lartë
  rreziku i komplikimeve të përcaktojë rëndësinë e kësaj çështje, nevoja
  zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe të rëndësishme
  trajtim.

  Agjent shkaktar është Opisthorchiasis mace dvuustka atë
  ka një gjatësi të sheshtë trupit të 4-13 mm. 1-3,5 mm dhe gjerësi. Oral dhe
  pinjoll barkut. Vezë janë të vogla, të zbehtë të verdhë në ngjyrë, me një të vogël
  trashje në të dy polet. Në fazën e pubertetit në parazit
  kanalet biliare e brenda dhe extrahepatic, fshikëz e tëmthit, kanalet
  pankreasit njeri, macet, qentë, dhelpra, etj

  Vezë
  excreted në feçe të kafshëve të infektuara dhe njerëzve në ujë, ku ata
  gëlltitur pret ndërmjetme molusqet. Plotësues
  Pronarët janë gjithashtu peshk familje krapi, dace, buburrec, buburrec,
  Scardinius, krapi, lloj krapi, ukleya.

  Kur ju merrni nga peshqit ngrënë në larvat zorrëve të njeriut në Opisthorchiasis
  bile i zakonshëm dhe kanalet pankreatike hyjnë të mëlçisë, tëmthit
  fshikëz dhe pankreasit, ku 2 javë arrijnë seksual
  pjekuri dhe një muaj më vonë fillojnë të vë vezë.

  Po aq i rëndësishëm është veprimi alergjik dhe mekanik
  pikë për shans mace, larvat e saj dhe vezë në trupin e njeriut. Si rezultat i kësaj,

  Mbetjet e shkarkimit që dalin helmintet
  reaksione alergjike, veprim mekanik është treguar në
  muret e dëmtuara të biliare dhe kanalet pankreatike duke përdorur oral
  dhe pinjoll i përparmë dhe akumulimi i parazitëve në kanal të përgjithshme biliare
  pengon rrjedhën e biliare, e cila nga ana e tij është i favorshëm
  kusht për t'u bashkuar me një infeksion sekondar të traktit biliar.


  Cilat janë simptomat Opisthorchiasis

  Periudha e inkubacionit për Opisthorchiasis zgjat rreth 3
  javë. Në fillim nuk mund të jetë një temperaturë, dhimbje
  të muskujve dhe dhimbje të përbashkët, diarre, të vjella, dhimbje dhe zgjerimi i mëlçisë,
  shpretkë, skuqje alergjik të lëkurës.

  Me zhvillimin e mëtejshëm
  pacientët sëmundje është një ankesë e madhe e dhimbje në stomak dhe
  kitara e drejtë e sipërme, mu në shpinë dhe nganjëherë në kuadrantin e majtë e sipërme. Mund
  ndodhë marramendje, dhimbje koke, pagjumësi, ndryshime të shpeshta
  humor, nervozizëm.

  Në varësi të fazën e opisthorchiasis rrjedh nga ato të shprehura
  apo simptoma të tjera. Për shembull, në fazën akute dominuar alergjik
  reagime, skuqje, ndërsa në fazën kronike, e dominuar
  lezionet e stomakut dhe 12 - ulcera duodenale ose lezioni i tëmthit dhe
  mëlçisë.

  Humbja e tëmthit dhe mëlçisë manifestuar ndjenjë e trishtim, dhimbje
  në kuadratin e sipërm të djathtë, mund të ketë nauze, vjellje, marramendje,

  dhimbje koke. Mëlçisë dhe tëmthit rritur në madhësi. Më
  vërejtur në femra.

  Humbjen e stomakut dhe 12 - duodenum ndodh me të moderuar
  dhimbje të forta, me ul oreksin, karrige të shkeljes
  tendenca për kapsllëk. Më shpesh në meshkujt.

  Komplikimet Opisthorchiasis është inflamacion purulent
  kanalet biliare, dukuri e dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me qelb në mëlçi, si dhe
  është shfaqja e kancerit të mëlçisë.


  Diagnoza, trajtim dhe parandalimin Opisthorchiasis

  Në gjak, rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut, rritjen e numrit të eozinofileve, një rënie të moderuar në qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinës.
  Gjetja vezë pikë për shans mace në përmbajtjen e sekrecioneve pankreatik dhe feces.

  Trajtimi Opisthorchiasis është që të përdorin fondet e tilla
  si hynhamyn deri 150 mg. 3 herë në ditë ose hloksilom - 60 mg. për kg. në
  ditë në 3 doza të ndara, kursi i 5 ditë, të marrë 15-20
  minuta pasi të hahet, të drogës duhet të pini qumësht. Në mënyrë të ngjashme
  trajtim mund të kryhet nga biltritsidom 20-60mh. për kg. peshë në ditë në
  3 pranim, kohëzgjatja kurs 1 ditë, orë pas përdorimit
  ushqim. Njëkohësisht vetëm mbajtur terapi posimptomnuyu, si edhe
  immunostimulants qëllim dhe antioksidantë.

  Masat kyçe për të luftuar Opisthorchiasis është
  mbrojtja e ujit nga kontaminimi i jetës, shëndetit

  mbikëqyr shitjen e peshkut dhe ushqim deti dhe gatim. Ajo duhet të jetë
  Shmangni të hahet peshk të papërpunuara ose gjysmë-pjekur.

  Informacion nga artikullin "Opisthorchiasis."