Çfarë është pezmatim i lëkurës atopic


 • Dermatitis atopik
 • Simptomet e neurodermatitis
 • Trajtimi i neurodermatitis
 • Komplikimet neurodermatitis

 • Dermatitis atopik

  Në mjekësi, dermatitis atopik termi, kronike kuptohet
  sëmundje e trashëguar. Kjo sëmundje ndodh nën hetim
  Për arsye të ndryshme, mund të ketë ndryshime në statusin imunitar,
  dështimeve të ndryshme të sistemit nervor dhe endokrine. Simptomë e parë
  neurodermatitis është kruajtje të rënda. Për mjaft e një kohë të gjatë
  kohë, nuk është e mundur për të kuptuar shkakun e kruarje si dhe vende
  lezione të lëkurës nuk e bëri menjëherë të dukshme. Vetëm, si rezultat i gjatë
  chosu në mish reddened i vendosur të sheshtë, të vogla, me
  madhështi e natyrshme, lezionet me gunga.

  Ajo duhet të mbahet mend
  nevojë për të shkatërruar, jo sëmundjen vetë, por ajo që ajo provokon. Në
  rezultojë likuyeshsya për një kohë të gjatë dhe ende të merrni të sëmurë.
  Ju ndoshta as nuk dyshoj se shumë sëmundjeve kronike
  shkaktuar nga krimbat e zakonshëm, parazitet me fjalë të tjera, na devouring brenda.


  Neurodermatitis ndarë në formën e mëposhtme:

 • Përbashkët. Në këtë formën e sëmundjes është hyperpigmentation,
  thatë, lëkura bëhet lëkurë më të trashë foto shënuar qartë. Në
  folds së bashku me trashje e lëkurës, dhe ka të çara.
 • Limited - Kjo formë karakterizohet nga formimi i lezioneve në


  sipërfaqe pasmë të qafës, vrima popliteal, parakrah, bërryl
  folds, perineumit. Në lëkurën epidemiologjike skuq pak dhe
  thickened me nodules shkëlqim rozë pranë. Rreth
  përqëndrohet neurodermatitis - pigmentim në brendësi ka scratches,
  lëkurë.

 • Simptomet e neurodermatitis


  Mbani në mend se fotografia klinike e subjektit neurodermatitis të
  mosha individual. Fëmijët nën 2 vjeç, kjo
  infeksion i prodhuar 3 periudhë mujor të jetës. Në pacientët e rinj
  duke fryrë oozing qelizat e kuqe në sipërfaqe të cilat
  - Fshikëza dhe crusts. Në shumicën e rasteve, puçrra është formuar në pjesën e përparme

  pjesë, pothuajse gjithmonë mbi cheeks, qafë. Në disa infektimit shumë të rralla
  bust mbresëlënëse dhe e sipërme.

  Shfaqet shumë e rrallë skuqje në
  perineumit dhe mollaqe. Në fëmijët e moshës 1,5 vjet, dermatitis atopik
  ndodh mjaft shpesh.
  Në thelb, sëmundje 3 vjet
  ndalesa. Por disa vazhduan gjatë gjithë periudhës
  rritje deri dhe madje rrit kohën e pubertetit. Pacientët
  moshës 2-12 vjet të sëmundjeve të karakterizuara nga këmbëngulës dhe shumë
  kurs sfiduese.

  Në këtë kategori të pacientëve, skuqje të lëkurës
  formuar zjarre lokale dhe përcaktohet mjaft i theksuar

  lichenification dhe djersë ulët. Në shumicën e rasteve,
  pezmatim i lëkurës atopic përhapur ndodh në shybatelnoy sipërfaqe
  gjymtyrë, domethënë bërryl dhe vrima popliteal, qafë, në
  dore dhe këmbëve.
  Është e njohur se sëmundja është shumë e rrallë në fëmijët, dhe në
  adoleshentët dhe të rriturit është treguar në 12 - 20 vjet. Në këtë moshë
  Kategoritë ka lichenification i konsiderueshëm. Pacientët të përballet
  i nxituar i zbehtë hije rreth syve dhe gojës. Dore prekur.


  Trajtimi i neurodermatitis

  Nëse kjo sëmundje është kryer në mënyrë individuale dhe të gjithanshëm
  trajtim. Nëse pezmatim i ngathët është mjaft e vështirë

  fazë, duke përdorur terapi me infuzion dhe
  droga simptomatike, si heparin përshkruar Courant, antibiotikët stuheron.
  Nëse vetëm fillimi për të zhvilluar dermatit atopic, janë të caktuar të ndryshëm
  medikamente anti-inflamator dhe protivotoksichnye. Në
  Kjo e fundit përfshijnë: kalcium, rutin, hlytsyram, sorbents (Chitosan) hepatoprotectors splenin. Dermatologists thonë se efekti është më efektive - sedative antihistamines të tilla si diphenhydramine, suprastin,
  pipolfen.

  Nëse pacienti është një i mitur, duhet të merren me i madh
  kujdes për përdorimin e këtyre barnave.

  Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se
  antihistamines, me kalimin e kohës humbasin ish i saj
  ndikimi efektiv dhe duhet të ndryshohet në mënyrë të përhershme. Përveç kësaj,
  duhet të marrë parasysh faktin se përdorimi i zgjatur i tyre është i
  ndikimi negative në sistemin imun dhe sistemit nervor e fëmijës, vëmendjes
  është e shpërndarë. Këto barna janë përshkruar vetëm për 3-4 javë
  dmth në kohën e sëmundjes akute, me inflamatore të dukshme
  veprimet. Injeksion drogës përshkruar vetëm në më
  raste ekstreme të dermatit anatomik.


  Komplikimet neurodermatitis

  Në shumicën e rasteve, transferimi i sëmundjes dhe jo i keq
  durueshëm, infeksioni fillestar është shtuar dhe i mesëm

  infeksion. Blisters pacientët formuara të madhësive të ndryshme, të cilat
  përmbajnë serosa, ata vazhdojnë të errësojë qelb formuar
  mbuluar, aty ulcerat. Kjo sëmundje është e ndryshme
  gjendje e sëmurë, ethe. Ka raste në neurodermatitis background arsimor, i përsëritur kronik vlon.
  Herpetiformis ekzemë sarkomë referohet të dytë, është e vështirë
  komplikime. Kjo sëmundje ndodh në fëmijët në fëmijërinë e hershme,
  në prani të ekzemë dhe neurodermatitis tyre. Virusi simpleks herpes,
  shkakton sëmundjen, dhe burim është - bartës i zakonshëm
  herpes.

  Simptomë e parë e infeksionit është dukuri e mprehtë

  ngritjen e temperaturës në 39-40oS. Disa ditë pas
  prodroma formë lokalizuar flluska të vogla të pupkovidnym
  gjurmë në qendër të përmbajë serosa ose pleh organik. Më
  raste, këto fshikëza dhe pustules shfaqen në fytyrë ose në
  flokët e kokës, dhe mund të formohet në mukozës
  blisters gojë dhe gjenitale zëvendësohet si pasojë e gjakderdhjes
  erozioni. Ka vdekur në pacientët me
  herpetiformis sarkomë ekzemë. Në identifikimin primar e fëmijës
  Simptomat duhet menjëherë të vënë atë në klinikën e sëmundjeve infektive.
  Mjekimi është procedura antiherpetic dhe

  Masat detoxification.

  Informacion nga neni "dermatit atopic".