Çfarë neurozë dhe si t'i rezistojnë


 • Variante dhe hipotezat
 • Si e bën këtë sëmundje?
 • Trajtimi i neurozë
 • Këshilla të ekspertëve

 • Por kjo nuk është kështu. Neuroses ekzistuar para. V. Francle
  shkruan se herë të parë koncepti i "neurozë" ishte propozuar në 1776
  Cullen, dhe në këtë ditë debat në lidhje me natyrën e neurozë, rrënjët e saj
  origjinën dhe mekanizmat janë djegur veten. Në këtë
  Mënyra neurozë nuk i përket ekskluzivisht bashkëkohor
  Sëmundjet. Por Dr. Hirschman klinikë Universiteti Tübingen
  statistikisht të provuar se neuroses në dekadat e fundit janë bërë
  takohen më shpesh; ndryshuar simptomet e tyre. Në të shkurtër, çdo kohë
  neuroses e tyre ...


  Ai tregon psikiatër Mykola Makogonenko në të kohëve të fundit
  vite kanë për të trajtuar gratë e reja për të gjetur shkakun e neurozë që
  shumë e lehtë.

  - Ulur në frontin e mua grua mjaft tërheqëse që nuk bën
  nuk ka probleme në familje ose në punë. Ajo rezulton burimin e sëmundje është
  ajo nuk do të duan të marrin veten time kështu që duket si. Duket se
  Nuk është kjo formë e hundës, jo si një figurë apo peshë shumë ... Çfarë
  Kjo është, ata nuk i plotësojnë standardet që janë të imponuara në ne. Dhe
  gratë konsumojnë dietë vetë, duke trokitur funksionimin normal të brendshme
  autoritetet. Kjo prekur sistemin nervor. Ata duhet të punojnë


  kohë të mjaftueshme.

  Unë duhet të them se kohët e fundit në përvojën time ulur
  Numri i neuroza janë të shkaktuara nga social, vendas,
  Problemet e prodhimit. Dhe kjo është një shenjë e mirë - njerëz të përshtatur për
  kushte të reja. Në Perov vendin nga çështjet ndërpersonale -
  mungesa e mirëkuptimit, ngrohtësi dhe mbështetur një familje. Në raste të tilla,
  trajtim është i vështirë. Kanë për të biseduar me anëtarët e familjes.
  Vetëm kur kjo është e mundur për të ri-vlerësuar situatën së bashku, vlerat,
  është duke u përmirësuar.


  Variante dhe hipotezat

  Është e vështirë për të gjetur një tjetër koncept në mjekësi, janë trajtuar nga i ndryshëm
  shkolla të mendimit aq të paqarta dhe kontradiktore.

  Hipoteza kryesore
  Shkaqet e neurozë është një shkelje e proceseve biokimike,
  ndodhin në tru.

  Por ekspertët klinikë i Institutit të Moskës e Cybernetic Mjekësisë
  pretendojnë se kërkimi i tyre mund të konsiderohet sëmundje
  Sistemi nervor, duke rezultuar në dështimin e organeve të brendshme,
  Në veçanti, veshkave, tiroide, mëlçisë, e cila çon në
  çekuilibër i lartpërmendur biokimike në tru.

  Një mjek duke qëndruar në pozitën e Psikoterapi Ortodokse besoj se
  neurozë është kryesisht shpirtërore, dhe pastaj -
  Natyra psychophysiological. Sipas pikëpamjes së tyre, neurozë thellë -

  tregues sëmundje moral, shpirtëror dhe çrregullim mendor. Sin,
  rrënja e gjithë të këqijave: Duke u zhvilluar në thellësitë e shpirtit të njeriut,
  excites pasionet do të ndërpriten, tregon të kontrollit
  Emocionet e ndërgjegjes dhe imagjinata, dhe përcakton rrugën për lindjen e
  neurozë.

  Si e bën këtë sëmundje?

  Para së gjithash, ju duhet të dini se neuroses janë funksionale,
  jane crregullime kthyeshëm e sistemit nervor shkaktuar disa
  faktorë të rëndësishëm për pacientin depleting. Ata janë të shoqëruar nga
  Shkelja e shëndetit të përgjithshëm, paqëndrueshmëria humor dhe
  çrregullime të organeve dhe sistemeve të tjera. Faktorët që kontribuojnë në
  zhvillimi i sëmundjes është stres, si një plan personal, vendas,

  Sëmundjet sociale, industriale dhe fizike.


  Gratë janë më të prirur për neurozë, ata janë më emocionale,
  i ndjeshëm, të ndjeshëm sesa burrat. Ekzistojnë tri lloje të neuroza:
  nevrasteni, çrregullim obsesiv-kompulsiv, histeria. Më
  gjetur krizë nervash.

  Simptoma kryesore: lodhje, dobësi, humbje e
  vitalitet, dëshira për çdo aktivitet, pagjumësi
  ose mungesa e një ndjenjë të relaksimit pas gjumit. Gjithashtu - të dhimbshme
  manifestim i organeve të brendshme. Shpesh ka shkelje
  traktin gastrointestinal - kapsllëk, diarre, përçarje e
  stomak, vrer fshikëz. Nga zemrës - marrje mendsh, luhatje

  tensioni i gjakut, norma e zemrës, etj neuroza janë treguar
  në shumë mënyra, por ka gjithmonë dështimet në organet e brendshme.

  Si të kuptoj se çfarë vjen e para, dhe që - i mitur? Shpesh pacientët
  ndjenja përçarje e organeve të caktuara, nxitoj për të mjekëve,
  kardiologjisë, Gastroenterologji. Trajtohet, por zakonisht pa sukses.
  Disa përmirësim ndodh, por kurë ose përmirësim i rëndësishëm nuk është
  ndodh. Dhe vetëm atëherë, mjekët somatike dërgoni ato në
  Konsultimi me psikologët, psikoterapistëve, psikiatër.

  Kusht neurotik ndikon negativisht në sferën seksuale. Në
  Gratë zhvillojnë ftohtësi seksuale, dhe njerëzit - impotencë të dukshme.

  Shumë
  i zënë ngushtë për të folur për këtë me mjekun tuaj.
  Nëse zgjidhet, atëherë shkoni në
  seksolog i njohur. Por ai nuk e gjeti çrregullime organike rekomandon
  referohen një terapist ose psikiatri. Këto probleme janë me
  manifestime neurotike në sferën emocionale dhe somatike. Për
  ajo është gjithashtu e nevojshme për të dini.

  Trajtimi i neurozë

  Droga moderne mundësojnë përmirësime të prekshme shpejt. Në
  Trajtimi i barnave psikotrope dhe zinxhirit patologjike thyer
  zhvilluar në tru. Sistem Zaspokoyivshy qendror nervor, ne
  Kjo hap qark dhe rivendosjen e vetë funksionin e tyre organet.

  Por më në fund shërohet e neurozë nuk është aq e lehtë.

  Trajtimi - një
  Mjeku puna ekipore dhe i durueshëm. Sipas profesionistëve me përvojë
  nëse pacienti saktë dhe në mënyrë të qartë e kupton natyrën e sëmundjes së tij,
  shumica e rasteve, me ndihmën e një mjeku, për të përballuar me të. Megjithatë,
  Kjo kërkon që mes tyre ishte plot mirëkuptim.

  Trajtimi përfshin terapi e neuroza drogës psikotrope,
  terapi, fondet tonik fizioterapi. Kur i qëndrueshëm
  Kushtet neurotike që përfshijnë çrregullime depresive
  Pacienti më mirë në spital.

  Këshilla të ekspertëve

  Njerëzit të prirur për reagimet neurotike duhet të marrin parasysh rekomandimet e mjekut:
  - Këshillë: të përpiqet për të mbrojtur veten nga stresi trudnovypolnim.

  Por
  duhet të përpiqet të ngjarjeve që lidhen në mënyrë racionale. Nëse kjo
  problem serioz, vital, ju duhet të përqëndrohen në të dhe
  përpiqen për të zgjidhur atë. Nëse problemi nuk është me vlerë një mallkim pa
  ju duhet të rrinë në të.

  Është gjithashtu e rëndësishme për të përcaktuar qartë qëllimet e jetës dhe objektivat: Professional
  dhe të tjerët. E rëndësishme është të inkurajojë vullnetin për të jetuar me
  Deals detyra e njeriut që janë përtej profesional i tyre
  fusha. Ju duhet të vendosni qëllime dhe shkoni e vështirë për të. Le kjo
  Detyra e parë do të jetë për të bërë stërvitje në mëngjes, lënë duhanin, ose
  humbur peshë.

  Motivues mund të ndihmojë. Nëse një person është i prirur të lartë

  excitability, atëherë kjo është sanëz, motherwort, nenexhik, limon balsam,
  akuzat qetësues bromides.

  Mos injoroni vitaminat, sistemi nervor kërkon të lartë
  shumat e vitaminave A, B, C, PP. E mirë për të ngrënë më shumë
  vaj perimesh, fruta dhe perime. Mirë imunomodulator - yndyrë.
  Është vërtetuar se disa pjesë të proshutë në ditë të kontribuojë për
  reaktivitet imun. Ajo është shumë e volitshme dhe produkt enerhetychnist.

  Por në qoftë se problemi ka ndodhur tashmë, ajo duhet të shkoni te mjeku. Mjetet dhe mundësi tani. Drogat janë të lirë të mjaftueshme, dhe më e rëndësishmja efektive.