Çfarë është cikli menstrual


 • Çfarë është cikli menstrual?
 • Çfarë është e madhe në lidhje me PMS?
 • Fillon negative
 • Simptomat fizike të PMS
 • Simptomat psikologjike të PMS
 • Përballja me PMS

 • Çdo gjinekolog thotë se sindromi premenstrual (PMS) - një sindromë kompleks patologjik që ndodh në ditët premenstrual dhe duket çrregullime nervore dhe mendore, vegjetativ-vaskulare dhe metabolike-endokrine të shkallë të ndryshme.

  Por nisen nga kushtet e thata mjekësore, pse ne gratë e varfra, kjo është një simptomë e tmerrshme? FAQ - thellë brenda trupit tonë.

  Çfarë menst Cikli rualnoho?

  Cikli menstrual i grave - një proces delikat që rregullohet nga hormonet, dhe në kohë të ndryshme të ciklit - i ndryshëm.

  Dhe mbani ekuilibrin - një detyrë mjaft e vështirë në botën tonë të komplikuar, ajo ndikon në atë, dhe stresi, dhe menaxhohen jashtë dhe të ushqyerit paekuilibruar, dhe seksi i rastësishëm, dhe kronike sëmundje, dhe shumë, shumë më tepër.

  Një diçka pak shkon gabuar, dhe madje edhe një rënie, dhe ... lot, ndjenjë e keqe, çdo gjë bie nga dora.

  Ne si njerëz sot, problemi ne duam të marrin në konsideratë komplekse. Dhe, siç dha mësim në institutin? Ja rrënjën, filloni me pozitiv. Well, provoni ...

  Çfarë është e madhe PMS?

  Së pari, kjo është një shenjë se ju nuk jeni shtatzënë. Pa dyshim, kjo është e vërtetë për shumë. Së dyti, ju - njeri i butë dhe i ndjeshëm. Mirë se vini ... Dhe e gjithë kjo, në fakt, të gjitha pozitive dhe mbi.


  Fillon negative

  Dhe kjo në të vërtetë nuk është aq qesharak sa ndonjëherë dikush duket ... Në bazë të të dhënave të fundit të kërkimit, PMS jashtëzakonisht e përhapur - është vërejtur në 80% të femrave.

  Afërsisht gjysma e tyre janë aq të këqija që ndërpreu seriozisht ritmin e tyre të zakonshme të jetës ... Dhe kjo nuk është e gjitha: në qoftë se ICP injoruar dhe nuk trajtohet (dhe vetëm gëlltitje qetësues, ju lutem), me kalimin e viteve të para menstruacioneve siklet do të rritet. Dhe gjëja më e rrezikshme se PMS mund pastaj gradualisht zhvillohet në një sindrom klimaterike, vuajtja mujore dhe ditore do.

  Simptomat e PMS ndodhin për 7-14 ditë para menstruacioneve (kjo është për shkak të ritmeve individuale të ovulacionit) dhe të vazhdojë deri në gjakderdhje të hershme.  Ka rreth 150 simptomat e përshkruara e PMS, ato ndodhin në kombinime të ndryshme. Në të njëjtat simptoma të përsëritura grua dhe nga viti në vit pak ndryshim. Conventionally, ato mund të ndahen në dy grupe.


  Simptomat fizike të PMS

  Crregullimet e traktit gastrointestinal; marramendje, dhimbje koke, ënjtje e duarve, këmbët, fytyrën, bllokimi i qumështit të gjirit, dhimbje saj; dhimbje prapa, prapa, qafën, të përbashkët; cramping, dhemb muskujt, duke tërhequr dhimbje në bark; skuqjen e lëkurës, alergji, astma; palpitations; ethe, sensibilitet të sëmundjeve infektive;

  Simptomat psikologjike të PMS


  Shkelja e të hahet sjelljen (në të përbashkët - Jort, por kjo ndodh dhe të përzier); çrregullime të gjumit - nga pagjumësia deri sleepiness; nervozizëm, agresioni; duke qarë, deri në depresion; ndryshim i shpejtë në humor, ankthi, dyshim; Perceptimi bostrennoe e zhurmës, të lehta, aromat, shijet ndryshimin.

  Natyrisht, e gjithë kjo nuk ka asnjë mënyrë për të duruar, kështu që ju duhet të ndërmarrë veprim ... Sigurisht, është më mirë për të parë një specialist.

  Rreth gjysma rastet e PMS kërkon trajtim mjekësor - shpesh një vitaminë ose hormon, përveç kësaj, të emërojë analgjezik, diuretik dhe droga qetësues.

  Këshilla universale (si kastravec që vazhdimisht të ciklit) nuk ekziston, është e nevojshme për të dëgjuar për të trupit të lindjes dhe të kuptojnë se çfarë është e nevojshme në çdo rast. Por ka udhëzime të përgjithshme që mund të ndihmojë të kapërcyer shumë simptomat e pakëndshme.


  Përballja me PMS

  Mënyrë jetese të shëndetshme. Well, natyrisht, ku pa të! Tetë orë gjumë në kvatyrtsi hapur, regjim ushtrim mëngjes, ecin - sa herë kemi dëgjuar për të gjithë këtë? Më interesant, ajo ndihmon! Dhe nga zakone të këqija (por ridnenkyh i tillë) më mirë të çipit, abuzimi nikotina, caffeine dhe alkoolit nuk janë mënyra më e mirë ndikon në karakter.

  Dhe jo vetëm para se ditët kritike ...

  Ushqyerit. Në manifestimet shqip e PMS e cila është më e vështirë se zonjat harlisur - mbikëqyrje mjekësore. Unë i bëj thirrje të pështyj në një copë së bashku, por disa konkluzione mund të bëhet: në "ato" ditët nuk abuzojnë dietat. Përveç kësaj, përdorimi i produkteve të caktuara pak mund të rregullojë situatën.

  Për shembull, gjatë kësaj periudhe ju keni ënjtje - heqin dorë kripë, hani një patate e pjekur në vend të pure preferuar, ëmbëlsirë - kajsi, darkë - perime të gjelbra. Birrë Contra, pije e butë, lëng domate. Problemet e tretjes - hani shumë fibra (krunde misri, qull misri), të merrni një zakon të dobishme për të pirë kos natën.

  Nëse ka oreks i tepruar, rregulli bazë - për të plotësuar vëllimin e stomakut, por ushqim të ulët-kalori.

  Efekti i mirë është dhënë dy ose tre ditë në javë agjërimit në zarzavate të freskëta dhe fruta (mollë, pumpkins, karrota, lakër, panxhar). Të përzier ndihmë zierje e bimëve (nenexhik, limon balm, kamomil) ekstrakt i rrit hips (2st.l. 1 litër ujë, insistojnë në një termos) ose lëngje të freskëta (veçanërisht karrota dhe limon).

  Sport. Si gjithmonë, ne duhet të dimë se kur do të ndalet. Është vërtetuar se PMS vështirë ndodh në gratë në peshëngritje, boks, mundje - dmth sportet e pushtetit. Por ne nuk duhet të braktisë plotësisht trajnim, të mjaftueshme për të zvogëluar ngarkesën.

  Efekt zbutës bën yoga, meditim dhe ushtrime të frymëmarrjes.

  Vitaminat. Gjatë kësaj periudhe, gratë sidomos duhet vitaminë E, A, vitamina B, zink, magnez, kalcium, krom, selen dhe hekur. Ju mund të merrni multivitamina, shtojcave dietike, dhe mund të jepet menu afërt PMS. Vitamina E në shumë vaj luledielli i parafinuar, perimet jeshile të errët, në drithëra të tërë, në arra.

  Vitamina A është "zgjidhur" në peshk detare, vezë e verdhë veze, veshkave, produktet e qumështit. Në të gjithë grupit është që të shikojmë në fasule germinated (kjo nuk është një burim - këtu dhe zink, dhe magnez, dhe vitaminë E), "Doktor" copë, viçi.

  Kërkohet "Metal" mund të gjenden në mollë, të thata kajsi si në peshk dhe perime enët në të mëlçisë, djathë, djathë.

  Procedurat. Excellent reputacion masazh, sidomos kur kombinohet me procedurat hidroterapi, por vaskë nxehtë, dush rus nuk është i rekomanduar. Por dush i ftohtë (me shtimin e vajra natyrore esenciale të kedrit, livando dhe dëllinjë) janë në gjendje për të kënaqur dhimbje të muskujve dhe të qetësojë popullin tepër nervoz. Për këmbët fryrë dobishme dush kontrast me pemë çaji vaj.

  Trajnimi auditory. Të jetë i vetëdijshëm për veçoritë e tij të vegjël, të jenë të përgatitur për të. Ndjenja si rrotullon - relaksohuni.

  Të kuptuarit e problemit - gjysma e zgjidhjes së saj.

  Dhe së fundi, një nuancë pak duhet të dallojë qartë manifestimet e PMS dhe fuqinë e pamposhtur të karakterit të keq. Nuk ka nevojë për të justifikuar të metat në arsim dhe pamundësisë për të frenojnë veten "stuhi hormonale". E vërtetë dhe shumë e frikshme gruaja ICP, dhe shërben si një justifikim të përshtatshëm për të mos ...