Çfarë është chiropractic


 • Chiropractic
 • Kur ndihmë chiropractic

 • Chiropractic

  Mjekësi chiropractic (chiropractic) - një zonë hulumtim dhe zona e praktikës mjekësore, i cili është një sistem i teknikave manuale trajtimit ju mund të përdorni për efikasitet të shpëtoj nga sëmundjet e shpinë, nyje, muskujt dhe ligaments, organeve të brendshme, kockat, kafkë, membranat e trurit dhe palcës kurrizore dhe nervat kraniale.

  Vlera e veçantë e kësaj metode është se ajo mund të zgjidhë shumë probleme që mjete të tjera mjekësore dhe kirurgjikale për të kuruar edhe e pamundur.

  Skin dhe manipulim nënlëkurës Myofascial - Përdoret për të eliminuar ndryshime patologjike në lëkurë, shtresa e nënlëkurës yndyrë, muskujt, ligaments dhe tabelë. Hands chiropractor, duke eksploruar compression ind dhe tregojnë bandat e butë indet slypanyem shkak dhe eliminimin e tyre. Manipulim rezultati duket zhdukjen e dhimbjes lokale, rivendosjen e simetri të trupit, sjellje ulje.

  Manipulim Arthro-vertebrobasilar . Një qëllim tjetër i terapisë manuale - restaurimin e funksionit të nyjeve - sugjeron një tjetër teknikë e ekspozimit manual. Manual terapist përdor terapi të butë manual që i ngjan elementet e masazh, por efekti është më intensive dhe të përqendruar.


  Të gjitha veprimet chiropractor pajtohet me pacientin, aq të paaftë për të arritur rezultatin e dëshiruar pa jerks të frikshme. Nëse është e nevojshme, chiropractor përdor shtrihen dhe forcimin teknikë (shok, tërheqje shoku).

  Rezultatet artrit, vertebral manipulimi: shërim disk pajisje, duke eliminuar ngjeshja e rrënjët nervore, duke eliminuar vrull muskujve, kontrakturave përbashkëta.

  Cranio-sakrale manipulim. Një degë e veçantë e Chiropractic është ndikimet kokë. Duke vepruar në muskujt dhe nyje e kafkës, chiropractor përmirëson rrjedhjen e gjakut jo vetëm në indet sipërfaqësore, por, për shkak të një lidhje refleks në tru.

  Cranio-sakrale rezultat i manipulimit - zhdukjen e dhimbje koke dhe marrje mendsh, të përmirësuar kujtesën dhe të menduarit, duke ulur tensionin e ngritur intracranial.

  Manipulim i organeve të brendshme . Chiropractic mund të rregullojë zemrën dhe mushkëritë, fshikëz vrer dhe zorrët, gjenitale dhe organet urinare. Manual Trajtimi përfshin diagnozën, ku chiropractor përcakton patologjinë e një organi për një rënie ose rritje lokal tonin e muskujve. Manipulim i organeve të brendshme të përdorura në lëshimi të organeve të brendshme, mbështjelljes, dyskinesia.

  Rezultat i trajtimit manual është për të rivendosur funksionin e organeve të brendshme.


  Kur ndihmë chiropractic

 • Ndryshimet patologjike e shtyllës kurrizore. Përvoja dhe duart e "arta" chiropractor ndihmuar të shëruar pa kirurgji intervertebral herniation disk, osteoporozën, scoliosis, dorsopatyy (nervit shiatik, sindromave të dhimbjes), nevralgji të vazhdueshme ndër brinjëve.
 • Sëmundjet e muskujve dhe nyjeve. Chiropractic ndihmon me Arthrosis, contracture post-traumatik (me lëvizshmëri të kufizuar në të përbashkët) humeroscapular periarthritis (inflamacion në indet periarticular), lehtësimin e dhimbjeve dhe konvulsione në gjymtyrëve.
 • Sëmundje të sistemit nervor qendror dhe periferik.

  Chiropractic ndihmon trajtimin jo-Medikamentoze e pezmatim nervi trigeminal, dhimbje koke, marramendje, duke siguruar efektin psikoterapeutike, ndihmon në lehtësimin e stresit.
 • Sëmundjet e organeve të brendshme (gastrointestinale, endokrine, të frymëmarrjes, kardiovaskulare, sistemi imunitar). Manual terapist heq lymphostasis dhe bllokimet venoz në hapësirat okoloorhannyh.
 • Plagosje. Chiropractic - një metodë unike të rivendosur trupin pas aksidenteve rrugore, aksidentet e brendshme dhe operacioneve.
 • Informacion nga artikullin "Chiropractic".