Çfarë është zbokth


 • Çfarë është zbokth
 • Shkaqet e zbokth
 • Zbokth Trajtimi

 • Çfarë është zbokth


  Pasi në lëkurë e kokës shfaqen kushte të përshtatshme për riprodhimin e saj të shpejtë, rezultati është një cikël i qelizave të ndryshuara epidermik, në vend të hënës në zhvillimin e qelizave, i tërë cikli është reduktuar në një javë, dhe të njëjtën qelizë deri në fund të kësaj jave nuk do të kenë kohë për të shkuar nëpër dehidratim të plotë. Rezultati është një masë e ngjitës, shpesh peshore yndyror bardha-verdhë, numri i të cilëve është shumë më e lartë se normale, dhe çfarë është e dukshme me sy të lirë. Nëse, përveç kësaj, ne kemi gjithashtu kokës itchy, disa xhepat e skuqje në lëkurë e kokës - se ju e gjitha simptomat seboryeyi.  Quhet sëmundje e lëkurës seborrhea karakterizohet nga saloobrazovaniya tepruar dhe ndryshimin e përbërjes së sekrecioneve me yndyrë për shkak të akumulimit të acideve të lira yndyrore vete. Në mekanizmin e sëmundjes rëndësi të konsiderueshme për shkeljen e balancës fiziologjike të hormoneve meshkuj dhe femra seksi në drejtim të këtij të fundit, e cila është e theksuar sidomos në adoleshencë (faktorë të tillë si gjenetik, endokrine, gastrointestinal, stresi përjashtuar). Megjithatë, karakteristikat sasiorë dhe cilësorë të sebum gjithashtu varet nga nervor, sistemet e ndihmon tretjen e ushqimit, natyrës së comorbidities pushtetit. Kur seborrhea shtypur veti antibacterial sekrecione me yndyrë.


  Ajo akumulon në kanalet e gjëndra dhjamor dhe në sipërfaqe të lëkurës, duke krijuar kushte për infeksionet piokokkovoyi, puçrra fytyre duket edukimi; Kjo zakonisht ndihmon të kujdesit të lëkurës të gabuar. Per me vaj të rritur traktin gastro-intestinale, infeksionet kronike, mangësi vitamina (veçanërisht A dhe C) dhe ndotjen e lëkurës. Në kontekstin e këtij neni, ne jemi të interesuar tregon kryesisht seborrheic në lëkurë e kokës, dhe fakti që seborrhea është njohur si një nga shkaqet e mundshme të hedh lëng flokëve kokës.

  Shkaqet e zbokth

  Le të kthehemi tani në mekanizmin e zbokth.

  Në shikim të parë, duket mjaft qartë: kap kërpudhat - presin për zbokth. Por për disa arsye nuk ka zbokth në të gjithë. Cilat janë arsyet? Është e njohur se kjo kërpudhat, edhe propysavshys tashmë në lëkurë e kokës mund të jetë kohë e mjaftueshme për të mos na shqetësojë me funksionet e tij vitale. Por duhet të ulet shëndetin tonë pak nën ndikimin e disa arsye të jashtme - rezultatet në dispozicion, ose më saktë, në kokë. Ka pasur një ndryshim hormonal? Ndryshuar strukturën e pushtetit në drejtim të konsumit më të madhe të karbohidrateve dhe yndyrave? Ne kemi lëvizur disa të rënda sëmundje serioze, ose pësuar një stres të papritur, duke çuar në uljen imunitetit?

  Pranvera vitaminë mangësi? Kushtet e pafavorshme mjedisore? Ndonjë nga këto apo faktorëve të tjerë pashkelur, dhe (më shpesh) një kombinim i tyre, mund të shkaktojë zbokth.


  Zbokth Trajtimi

  Në qoftë se ju lexoni me kujdes paragrafin e mëparshëm, ju ndoshta tashmë e kuptojnë se çfarë e shkakton përpjekjet gënjeshtër të pasuksesshme për të shpëtoj zbokth? E drejtë. Në mungesë të një qasjeje sistematike për zgjidhjen e këtij problemi. Le të kujtojmë se si kemi përdorur për të përpiqen për të zgjidhur këtë problem? Është shumë e thjeshtë. Watching reklama në TV, shkoni në dyqan afërt dhe për të blerë shampo për zbokth. Kjo është, ne të përpiqemi për të "zashtukaturyty" problem jashtë, duke harruar se çdo problem i lëkurës është në rritje brenda.

  Kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet të përdorin shampo për zbokth, por thjesht do të thotë që ju duhet për të çrrënjosur shkakun që çoi në një ndryshim në bilancin e trupit tonë, dhe vetëm atëherë mund të shpresojmë për suksesin e ngjarjes.

  Për të filluar me të mirë do të rregullojë dietë - të eliminuar të gjitha të ushqimit provokues, alergeneve, pikante,, ushqime të kripura shumë skuqura, sasi të mëdha të alkoolit, ushqime të yndyrshëm. Gjithashtu e mirë për të reduktuar sasinë e karbohidrateve - është e ëmbël dhe miell; Ato gjithashtu përfshijnë një fryt shumë të ëmbël. Prandaj, është e nevojshme për të rritur sasinë e perimeve, jo fruta shumë të ëmbël, qumësht dhe produkte të qumështit.

  Mos harroni për vitamina (A, E, B, C) dhe minerale (kalcium, bakër, zink).

  Tani konsideroni se ka shampoos zbokth për: atje për të njëjtën foto - disa shampoos trajtojnë vetëm simptomet, të tjerët kërpudhat prekur drejtpërdrejt.
  Struktura e shampoos zbokth përfshijnë agjentë antifungal (Ketoconazole), agjentët antibacterial (Oktopiroks, Piriton zink) komponentet otshelushivayushie (acid salicilik, sulfurit), qetësues dhe lehtësimin e substancave acarim dhe të tjerët. Natyrisht, shampo është individualisht nga gjykimi. Mos harroni se tharëse mister nëse ju zbokth, shumë i dekurajuar.  Nëse përpjekjet tuaja të shumta për të hequr qafe zbokth nuk solli rezultatin e dëshiruar, dhe në qoftë se, për më tepër, ju gjeni veten në simptoma seboryeyi - është koha për të shkuar për ndihmë profesionale.