Çfarë është zbokth dhe si të luftohen kjo


 • Klityny- "upstarts"
 • Me vaj ose i thatë?
 • Një banor i natyrës
 • Si për të trajtuar zbokth

 • Peshore pak gri-të bardhë mbi flokët dhe veshje make ndjehen
  i pasigurt - çfarë nëse burimi nuk është duke kërkuar në ju, dhe mbi supet tuaja,
  perhotnoy i zbardhur "bli"? Por, para se të flasim për trajtim
  Zmadhues duhet të kuptoj se ku ajo është marrë.

  Klityny- "upstarts"


  Shkaku i
  Zbokth kryesisht brenda trupit. Si
  të njohur për puçrra fytyre, zbokth - një pasojë e metabolizmit
  substanca.

  Pse janë atje këto shkelje? Arsyet janë të shumta. Më
  Më të zakonshme - hormonal mosbalancim (këtej zbokth dhe puçrra fytyre

  më i shpeshtë gjatë ndryshimeve hormonale, dmth
  mosha 14-25 vjet).

  Të ndikojë edhe metabolizmin janë dietë të sëmurë,
  Në veçanti, në qoftë se ushqimi juaj shumë yndyrë dhe e ëmbël, ende
  pirja e duhanit, mangësi vitaminë, lodhje, stres. Rol të rëndësishëm
  luaj probleme të zorrëve, si rregull, ata vuajnë 80-90
  për qind e njerëzve me zbokth.
  Ironikisht, zbokth mund
  të shkaktohen nga përdorimi i shampo zbokth ... - nëse ai është i gabuar
  zgjedhur.

  Përshkruani shkurtimisht si forma zbokth. Lëkurë të shëndetshme
  përditësuar vazhdimisht, qelizat e vjetra vdesin dhe ato të reja janë formuar.  Qelizat e vdekura të kokës të kthyer në pluhur, i padukshëm
  sy. Normalisht, qelizat udhëtimit nga shtresat e thella të lëkurës me sipërfaqen
  merr pothuajse një muaj, por në qoftë se ju kanë penguar metabolizmin, kjo
  Procesi i përshpejtuar në masë të madhe. Qelizat dalë shumë më të shpejtë, ata
  bëhet e trashë, ndryshimet ngjyra të bardhë c qartë, për më tepër, ata
  fillojnë të rrinë bashku me njëri tjetrin. Kjo është më frustruese
  "Pluhur", e cila është depozituar në veshje menjëherë dhe prishin ju
  humor.

  Me vaj ose i thatë?

  Kjo sëmundje, e cila ne
  vetëm të përshkruara, të beauticians quhet zbokth i thatë. Megjithatë
  Kjo nuk është lloji i vetëm i zbokth. Në lëkurën e kokës ne jemi

  miliona e gjëndra dhjamor. Ata prodhojnë vaj që parandalon lëkurën
  thatë. Megjithatë, në qoftë se kjo është shumë yndyrat (që ndodh kur
  të njëjtat çrregullime metabolike që çojnë në zbokth dhe puçrra fytyre), atë
  formon një film të dendur në lëkurë që parandalon qelizat e lëkurës të lirë
  të lënë vendin e tyre të banimit. Pra, ka zbokth me vaj - luspa, si në
  ky rast, flokët e verdhë bëhet e shurdhër dhe të ul receptorin e telefonit si
  icicles. Është e rëndësishme për të përcaktuar se cila ju keni zbokth - nga
  Kjo varet nga zgjedhja e shampo terapeutik.

  Një banor i natyrës

  Një tjetër shumë
  shkak i zakonshëm i zbokth - një kërpudhat mikroskopike.
  Ai ka jetuar në lëkurë e kokës tonë dhe për momentin ne nuk bëjmë

  ndërhyjnë, por për shkak të çrregullimeve të ndryshme në kërpudhat e trupit menjëherë
  fillon të riprodhohet wildly. Ajo shkakton gjëndra dhjamor për të punuar
  më të shpejtë - fillon për të formuar zbokth. Fight kërpudhat ju
  të ndihmuar nga shampoos të veçanta komponentët antifungal (ata
  parandaluar riprodhimin e kërpudhat). Para se të filloni duke përdorur këto
  shampo, të jetë i sigurt për të siguruar se faji është një kërpudhat -
  përndryshe koha juaj dhe të holla tretur më kot.

  Si për të trajtuar zbokth

  Përveç shampoos mësipërme, ka një shumë të holla për të
  peshore dëmshëm. Por, para se të flasim për ta, mos harroni, luftë
  zbokth si e tillë është e pakuptimtë.

  Pas shkaktojë zbokth - në trup,
  dhe ajo duhet të trajtohet. Kjo është metabolizmi normalizuar nëpërmjet
  dietë të veçantë (nëse rasti në zorrët), një regjim i veçantë (nëse
  fajësojnë nerva) dhe hormonet. Vetëm trajtohen
  shkaku kryesor i zbokth, ju mund të lëvizin në.

  Shampoos zbokth konvencionale nuk mund të përballen, ajo kërkon mjete të posaçme
  - Ata janë të shitur vetëm në barnatore. Gjithashtu, nëse keni vendosur për të luftuar
  zbokth seriozisht, të fillojë me një vizitë në mjekun-cosmetologist. Kjo do të ndihmojë
  e drejta për të përcaktuar se çfarë lloji i zbokth ju (ai përdor
  Video diagnostifikimi - Mjeku shqyrton kokës nën të lartë

  të rritur, dhe e projektuar në të njëjtën kohë në ekran). Vetëm
  Mjeku do të jetë në gjendje për të zgjedhur drejtë shampo ju, dhe kjo është shumë e rëndësishme - ende
  së pari na u tha se vetëm shampo të gabuar mund të shkaktojë
  lupë.

  Kështu, shampoos anti-zbokth ndahen në:

 • Shampoos antifungal
 • exfoliating shampoos - ata veprojnë si një lloj pastrim kokës
 • shampoos me ekstrakte bimore, të tilla si katran - është e madhe
  heq naftës tepërt nga lëkura e kokës, por edhe ngadalëson riprodhimin e kërpudhat
 • Well provuar Cryotherapy - masazh azotit të lëngshëm. I fortë
  ftohtë aktivizon metabolizmin në qelizat e kokës dhe

  njëkohësisht eliminon shtresat e qelizave të tepërta - si lëkurë
  updated.

  Masazh veten ju mund të bëni vetë. Është shumë e thjeshtë:
  çdo natë për 10-15 minuta masazh kokës me majë të gishtave në
  drejtime të ndryshme. Masazh mirë të fillojë nga zeroja masazh
  furçë - kështu që ju menjëherë të rrisë qarkullimin e gjakut në lëkurë.

  Ka shumë lloje të ndryshme të krem ​​dhe kremra zbokth - ata duhet të fshij rregullisht në lëkurë e kokës.

  A nuk e lënë pas dore dhe mjetet juridike popullore. Kur zbokth thatë dhe nënat tona
  Gjyshe përdorur një përzierje të buckthorn detit dhe vaj ulliri në një raport
  1 3 - ajo është ndezur për gjysmë ore në një banjë me ujë dhe fshij në lëkurë gjatë natës

  kokë. Nëse ju keni zbokth me vaj, provoni larë flokët tuaj me infuzion të ngrohtë
  misk. Për të përgatitur atë, ngrohje 100 gram lule në një banjë me ujë
  Brenda 10 minuta në 3 litra ujë.

  Për ekstrakte të mira shpëlarje me lule kamomil dhe kumak - këto bimë kanë veti dezinfektues.

  Përsëri, ju duhet për të trajtuar zbokth me mjekun - e vetmja mënyrë ju
  gjendje në afat të shkurtër për të arritur një rezultat të mirë. Fat të mirë!