Çfarë është lebër


 • Lebër
 • Simptomet e lebrës
 • Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e lebrës

 • Lebër

  Ajo karakterizohet nga një periudhë të gjatë inkubacioni, sa kohë dhe lezione të lëkurës, mukozës, sistemit nervor periferik dhe të organeve të brendshme. Agjent shkaktar i sëmundjeve kronike infektive janë të Mycobacterium leprae.

  Sipas OBSH në botë, gati 15 milionë pacientë lebër, kryesisht në Amerikën e Jugut, Afrikë dhe Azi. Raste sporadike janë kudo. Lebër të gjetur sëmundje malozaraznoe në të cilin faktori vendimtar është i gjatë, kontakte të përsëritura, gjatë cili një sensibilizim organizmit.


  Më të ndjeshëm ndaj fëmijëve të lebrës punëtorë profesional të kujdesit shëndetësor praktikisht nuk infektuar vërejtur.

  Periudha e inkubacionit zgjat nga C për 10 vjet ose më shumë. Në fund të simptomave të tij të njohur të përgjithshme: ethe, dobësi, marramendje, humbje e oreksit, dhe të tjerët. Ekzistojnë tri lloje të sëmundjes.


  Simptomet e lebrës

  Lloj Lepromatoznyy. Lezione të lëkurës të vendosura në fytyrë, prapa nga duart, krahët, këmbët dhe gunga janë të paaftë (lepromy). Ngjyra e tyre nga trëndafili në kaltërosh-kuqe, sipërfaqe të qetë, të mbuluara ndonjëherë me peshore pityriasis. Lepromy rritje hemispherical mbi sipërfaqen e lëkurës dhe nga afër këto ujëra njëri-tjetrin, shpesh duke formuar infiltrime dendura kodrinor.


  Çdo dëmtim i personit duke i dhënë asaj lloj "surrat luanit."

  Së bashku me ndryshimet në lëkurë shpesh janë vërejtur humbjen mukozën e hundës, gojës, laring. Pacientët ankohen për thatësi në gojë, hundë, shkarkimit sukrovychnoe, gjakderdhje të shpeshta, gulçim, ngjirurit e zërit. Ulqerimi e kërc mur ndarës i hundës çon në deformim të saj.

  Sytë humbjen është një shkelje e funksionit vizuale dhe verbëri. Nga organet e brendshme të prekura mëlçisë, shpretkë, mushkëritë, veshkat dhe të tjerët. Shkelur të gjitha llojet e ndjesi të lëkurës (temperaturë, dhimbje dhe i prekshëm), veçanërisht në duart dhe këmbët. Pacientët pa ndjenja e ngrohjes dhe të ftohtë, ndjenja e dhimbjes, shpesh të ekspozuar ndaj djegie të rënda dhe të plagosur.

  Në disa pacientë dobësuar dhe varfëruar muskujt e fytyrës dhe gjymtyrëve, gishtat dhe këpucë me majë janë të vendosur, shkurtuar, dhe nganjëherë të shkatërruara. Në gjurmët shfaqen ulcerat e thella që janë të vështirë për të trajtuar. Këto efekte çojnë në pacientët e thella të aftësisë së kufizuar.

  Pacientët me lloj lepromatoznym lebre mbi një burim kryesor i infeksionit dhe lebrës janë shumë të rrezikshme për të tjerët.

  Lloj Tuberkuloidnyy më dashamirës dhe ka rezistencë të lartë, më të lehtë për të trajtuar. Ndikon kryesisht në lëkurë ku ka gunga apo arna e kuqe, të formave të ndryshme dhe madhësive me tehe të mprehta.

  Pas shërimit të lezioneve janë njolla të bardha - plagët ose depigmentation.
  Ndonjëherë ndikon nervat periferike me shkelje të mëvonshëm në rrjedhën e temperaturës së tyre, dhimbje dhe ndjeshmëri prekshëm e lëkurës. Lebër kronike tuberkuloidnoy mund të ndërpritet përkeqësim, gjatë të cilit qendrat e lezioneve janë shpesh lebër mikobakteret.

  Padiferencuar (e papërcaktuar) Lloji kryesisht në fëmijët dhe të karakterizuara simptoma kryesisht neurologjike (polyneuritis) dhe njollat ​​në lëkurë të madhësive të ndryshme dhe konturet. Faqet e flokëve humbjen bie, ndjeshmëri thyer lëkurës dhe djersitje.

  Nervat e prekura trash, të bëhet e dhimbshme. Disa muaj më zhvillimin atrofi të muskujve, duke rezultuar në deformim të gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme. Një person është maskopodibnym zhduket shprehjeve të fytyrës. Paralizë Zhvilluar dhe parezë. Në thembra të këmbëve duket ulcerat probodayuschye që janë të vështirë për të trajtuar.


  Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e lebrës

  Është e nevojshme për të marrë në konsideratë një histori, prania e çrregullimeve të ndjeshmërisë, të lëkurës hije i nxituar krem ​​sclera, humbjen e vetullat, qerpikët, polyneuritis, etj Është e nevojshme për të kryer teste bakteriologjike scraping i mukozën e hundës, të vënë testin lepraminovuyu.

  Droga të përdorura diaminodifenolsulfon Sulfonic seri (DDS) dhe analoge të saj - avlosulfon, sulfetron, solyusulfon, dipson dyutsyfon dhe të tjerët. Ne trajtimin e sulfone duhet të përdoret njëkohësisht hekur, mëlçisë, etj Trajtimi për metodën kronike-me ndërprerje të plotë në institucionet - leproseries.

  Parandalimi. Identifikimi dhe izolimi i pacientëve me shenjat aktive të lebre. Në fushën e sëmundjeve mbajtur provimet masive. Agjentët antigjenike afërsisë e lebra dhe tuberkulozi BCG vaksinimit ishte baza për parandalimin e lebrës.

  Informacion nga artikullin "Lepra (lebra)."