Çfarë laktazna dështim


 • Dështimi Laktazna
 • Trajtimi lactase mangësi
 • Arsyet mangësi lactase
 • Çfarë duhet të zgjedhin: të gjirit ose shishe me gji
 • Dyzbakterioz një fëmijë
 • Çfarë mori sterilitetin qumështit

 • Dështimi Laktazna

  Për fëmijë mësuar qumështin e nënës sime, ai përmban
  ushqyesve janë të ndarë nga enzimat të veçanta. Një
  - Lactose - ndodhet në mukozën e zorrëve. Ai "crushes" në
  Komponentët kryesore të karbohidrateve në dietë e foshnjeve - sheqer qumësht,
  ose lactose (nuk duhet të ngatërrohet me emrin e enzimit!), duke ndihmuar elementet e tij
  zhytur në gjak. Nëse kjo enzimë nuk është e mjaftueshme, qumësht

  sheqeri merr në zorrën e trashë ku thartuar bakteret e acidit laktik.
  Dhe kjo është një terren i favorshëm mbarështimit për mikrobet, promovimin e
  rritur prodhimin e gazit dhe karrige lëngëzim. Pra manifestohet
  dështim laktazna.

  Një
  Shkaqet kryesore të tij - Enzimat papjekuri në stomak dhe zorrët
  dobësuar dhe foshnjat e parakohshme. Është aktivitet lactose
  norma e kërkuar nga vetëm 36 javë të shtatzënisë.

  Mangësi lactase mund të shkaktojë infeksione akute e zorrëve dhe alergji ndaj proteinave të qumështit të lopës dhe antibiotikët.


  Laktazna dështimi mund të ndodhë në javën e parë
  jeta.


  Ky fëmijë është i shqetësuar, refuzon
  ushqim. Karrige në e tij të shpeshta, i lehtë, me një erë të thartë dhe i madh
  e ujit. Duke pasur për të ushqyer fëmijën pas 10-20 minuta ju
  vini re se ai ka një shtohet bark dhe fillon të shfryrje. Mund të pakta
  zryhuvaty. E gjithë kjo promovon tretje të mirë, kështu që
  fëmija nuk është duke fituar peshë. Sigurisht, këto simptome - një arsye për
  Ankesa urgjente për pediatri.

  Nëse ju dyshoni një të madh analizë mangësi lactase - studimin e përmbajtjes fekal karbohidrate.  Trajtimi lactase mangësi

 • Që lactose gjetur në qumësht përshtatur konvencionale

  përzierjet, ata kanë reduktuar ose hequr nga dietën e një fëmije.
 • Nëse jeni duke ushqyer me gji, nuk nxitojnë për të shkuar direkt në
  përzierje lactose. Ruaj për fëmijë të çmuar ndihmën nektar
  Përgatitjet speciale janë shtuar në qumësht shprehur për 2-3 orë
  në pleqsh. Për fat të keq, këto "ndihmëtarë" e rrugës.
 • Kostum Tiny-iskusstvennyk ose jo-nyzkolaktozni përzierje: AL
  110, droga Humala, përzierje sojë (Frisosoy, Enfamil soy, Alsoy, NutriSoya).
  Ose përzierjet që përmbajnë lactase (p.sh. Laktofydus). Të shkojë në
  përzierje gradualisht mbi 2-3 ditë. Thërrime, i cili mori gjoksin
  qumësht, zëvendësim 1 / 3-1 / 2 vëllimi ushqyerit iskusstvennyk nevojshme

  zëvendësimi i plotë i përzierjes.
 • Fëmijët më të rritur mund të jepet 3 ditë kefir, e cila kishte lactose (0,5%).
 • Nëpërmjet dietë vegjël mjaft normale shtetërore
  shpejt. Brenda 3-4 ditëve të reduktuara diarre, dhimbje barku zhduken.
  Gradualisht restauruar veprimtarinë e lactase.
 • Nëse fëmijë të shëndetshëm që është ushqyer të gjirit,
  jo duke fituar peshë, ai ka jeshile, karrige të paqëndrueshme dhe problemet
  lëkurë para transferimit të tij në ushqim artificial dhe
  përshkruara nga mjeku për të nënshtrohen provimit dhe trajtim, përpiquni
  i sigurt nëse ushqyerjes me gji të organizuar.


  Mundohuni të mësoni shtojcën e saktë të gjirit, për të krijuar

  ushqyerit të shpeshta të kërkesës, të eliminuar përdorimin e biberona dhe
  thithi dhe dopoyuvannya, për të krijuar të ushqyerit e plotë e natës dhe
  mohoj pompimit, nëse ka ndonjë. Përafërsisht 2-4 javë
  shikoni në rezultatet përsëri. Në 99% të rasteve nuk ka të ushqyerit artificial,
  asnjë ekzaminim ose trajtim fëmija juaj nuk ka nevojë.

  Mangësi Laktazna, goiter dhe qumësht steril
  Mjekët shpesh konsiderohet si një shkak për ndërprerjen e gjirit
  ushqyerit. A është e justifikuar një vendim?


  Pasi një grupi të këshilltarëve por mori dhënien e gjirit
  detyrë nga eprorët e tij për t'iu përgjigjur pyetjes së Amerikës

  kolegët, konsulentët, La Leche League (Breast League International).

  Fakti që shumë konferenca prind online, dhe
  Gjithashtu në takimin e ekspertëve mom shumë shpesh të diskutuar tre
  Pyetja: mangësi laktazna, goiter dhe mori në qumësht
  sterilitet.

  Çfarë doni të thoni? Dy kushte e para ngjajnë se në
  LLL mungesë ekuilibri e quajtur para dhe mbrapa e qumështit dhe dysbiosis. Këto
  Shteti nuk është aspak natyrën e tmerrshme por diskutohet
  nënat tona është nga kjo pikëpamje. Sa për qumësht kulture
  sterilitet, homologët e interesuar të huaj.
  pse mjekët tanë
  kryer këtë analizë?

  Consultants por ushqyerit me qumësht gjiri filluar
  për të punuar dhe kjo është ajo që e gjeti.  Arsyet mangësi lactase

  Sipas literaturës, sëmundja e metabolizmit të karbohidrateve,
  lidhur me ndryshimet në aktivitetin e enzimeve që prishen sheqer dhe
  duke përfshirë lactose, janë tepër të rralla. Të dhënat nga vende të ndryshme
  jo njëjtë. Shfaqja e sëmundjeve që variojnë nga 1 në 20,000 deri 1
  për 200,000 fëmijë. Pse Pediatricians flasin lactase
  Dështimi në pothuajse çdo fëmijë të dytë? Si mund të mbijetojnë
  njerëzimi, në qoftë se sëmundja (kryesor, për shembull,
  patrajtuar të kequshqyerjes dhe vdekjes) ndodh në më

  foshnjat?

  Fakti se intoleranca laktoznaya i vërtetë për shkak
  dhe gjenetikisht i lidhur tek mungesë të plotë ose tërheqjes rëndë
  enzimat e nevojshme është shumë e rrallë. Dhe çfarë gjithashtu gjithmonë
  përballen mjekët moderne? Shumica e laktaznoyu
  dështim, i formuar si rezultat i gabuar
  gji i organizuar.

  Nëse ju të ushqyer fëmijën tuaj 6-7 herë në ditë, për të mbledhur ztsidzhuyut qumësht
  pas feedings apo të përkthyer një fëmijë ndërsa të ushqyerit atë për
  një ose tjetër në gjoks, probabiliteti i lactase
  Dështimi shkaktuar nga çekuilibër mes kështu
  i quajtur racionet para dhe të pasme të qumështit.

  Ajo rezulton se fëmijës
  ushqim, qumësht zakonisht front, më likuid dhe përmban
  sasi të mëdha të lactose. Në feedings gjirit gjithashtu do
  kryesisht front qumësht, rear është më i trashë dhe i yndyrshëm,
  formuar kryesisht gjatë fëmijën që pi sisë. Nëse përkthyer
  fëmijë 3-10 minuta para se të ushqyerit në gji të tjera, dhe ai
  thith qumësht hundë para dhe mbrapa pastaj ju keni Express gjirit. Foshnjë
  nuk është e mirë duke fituar peshë, ai mund të jetë i shpejt
  diarre me herbs dhe shkumë. Ju do të mendoni se ju keni keq
  qumësht, edhe pse ajo ka shumë.

  E njëjta situatë mund të ndodhë në qoftë se një fëmijë gjiri kufi,

  i tillë në mënyrë rigoroze për 15-20 minuta. Kid shpesh nuk ka kohë për të marrë në
  Qumësht pasme dhe, përveç kësaj, jo të mjaftueshme për të stimuluar gjirit
  Prodhimi qumeshti nëse 15-20 minuta sucks 6-7 herë në ditë.
  Prandaj, së bashku me situatat e mësipërme do të zhvillojnë
  Mungesa e qumështit. Nëse thërrime filloni prykormlyuvaty lactose përzierje
  ai do të merrni yndyrë, të gjithë psherëtimë me lehtësim dhe forcuar në mendjet
  mit se qumështi mund të jetë i keq dhe nëna e saj moderne në përgjithësi
  pak.


  Çfarë duhet të zgjedhin: të gjirit ose shishe me gji

  Kjo ndodh gjithashtu laktazna dështim të përkohshëm. Fëmijë
  organizuar siç duhet në dhënien e gjirit, me premium të mirë

  peshë dhe shëndeti i mirë në 2-3 muajt e parë të jetës (nganjëherë
  më gjatë) stools atje i lehtë. Nëse ju tregoni mjekut,
  Testet e caktuara. dhe analiza ka të ngjarë të jenë të
  gjetur sheqer. Child transferuar në bezlaktoznuyu përzierje. Megjithatë
  thithjen jo i plotë i lactose - jo e pazakontë për një fëmijë në gji
  të ushqyerit (66% e fëmijëve të moshës 6 javë dhe 60% e fëmijëve të moshës 3
  muaj.)

  Një nënë, për shembull, në të tilla një situatë tha: "Fëmija juaj
  duke përjetuar dhimbje të forta! Shih se çfarë ai fryrje! Dhe
  ju vazhdoni për të ushqyer qumësht tim Kjo është për të - helm! "Sigurisht

  E pra, kështu që nuk janë të gjitha pediatër. Disa mjekët, duke parë se
  fëmijë plotësisht të sigurt, ajo nuk kërkon trajtim të menjëhershëm,
  duke u mbështetur vetëm në rezultatet laboratorike të marra dhe jo të emëruar
  më shumë teste.

  Le të kujtojmë se dekadën e fundit, mjekët kanë trajtuar
  kryesisht me fëmijët ushqyer formulë. Në përputhje me rrethanat,
  shumë njohuri dhe laboratorike teste të zbatohen vetëm për këtë grup
  fëmijë. Prania e sheqerit në fëmijën stol është shishe-baby
  patologji, por fëmija është ushqyer me gji është
  Norm! Një sasi e madhe e sheqerit mund të jetë rezultat i lart
  Gabimet e mësipërme në organizimin e të ushqyerit, si fëmija merr një shumë

  i pasur front lactose qumësht.


  Dyzbakterioz një fëmijë

  Kjo diagnozë është ndoshta më i popullarizuar deri më sot. Kid,
  i njohur për të lindur me një zorrë sterile. Nëse pas lindjes së fëmijës
  te goja e tij nuk ka marrë asgjë, por dalë nënës (që është
  siguruar nga natyra), ajo traktit gastrointestinal shpejt
  Child mbjellë microflora normale. Në colostrum dhe nënës
  Qumështi përmban faktorët që kontribuojnë në rritjen e microflora normale dhe
  pengojnë patogjene.


  Nëse dhënia e gjirit është organizuar gabimisht (dhe
  ky rast, për fat të keq, më të zakonshme), në qoftë se në e parë

  ditë pas lindjes, për të eksploruar fëmija microflora nënës filluar
  Merre përzierje kolonizimi intestinale është aspak e përkryer. Por
  madje edhe atëherë ndihmë qumësht të gjirit për të përballuar me problemet.

  Më të ndodh kur një porsalindur në fund
  kthehet në shtëpi. Crumbs Normal stol ushqyer me gji
  të lëngshme, të verdhë, gunga të bardhë mund të jetë 7-10 herë në ditë
  1 bit ose çdo disa ditë, por një vëllim i madh. Kupat në të gjithë
  Fëmijët karrige muajt e parë të jetës është 3-5 herë në ditë. Zonë
  Pediatër shpesh i quajtur fëmijë normalë këtë diarre mut dhe

  emërojë dicbakterioz fekal. (Kjo nuk do të merr parasysh
  fakti që fëmija i parë gjashtë muaj të jetës ka të drejtë të dysbiosis në
  zorrë dhe në çdo karrige në qoftë se ajo do të rritet mirë dhe
  zhvillon.) Pastaj filloni trajtimin, një nga pikat e Kotorrit
  është një përkthim i fëmijës, të tilla si thartuar përzierje e qumështit. Pediatër jo
  fajtor - ato janë përdorur për fëmijën karrige është më artificial
  të ushqyerit, më të dendura dhe uniforme.


  Edhe më interesant situatë ndodh kur, pavarësisht nga
  metodë, për shembull, produktet e ndryshme biologjike, fëmija vazhdon
  mikroorganizmave vysivatysya që nuk janë të përshtatshme për zorrët e tij.

  Në këtë
  nëse nëna ime të them se të gjithë gjë në qumështin e saj, dhe të insistojnë në
  ia ndau gjinin. Tregues në këtë drejtim të tillë
  Rasti: baby, të cilit nëna e dhënies së gjirit, vazhdimisht dhe në të mëdha
  Sasi të praruar kërpudhave kandida dhe coli hemolitike Escherichia.
  Nuk ka trajtim për këto mikroorganizma nuk ka vepruar. Mjeku mami
  argumentoi se një qumësht fajtor. Jo dohoduvaty fëmijën dhe deri në një vit, mami
  hiqet nga gjoksin e tij. Fëmija filloi të sëmuren shpesh, dhe kërpudha dhe shkopinj
  mbeti në numrat e vjetra.  Çfarë mori sterilitetin qumështit


  Shpesh mjekët janë emëruar edhe një analizë - mori qumështin

  për sterilitetin. Kështu në 50-70% të rasteve duket se qumështi
  janë organizma të ndryshme, dhe kupa ari të gjithë
  staphylococci epidermik. Mami trajtim të përshkruara
  antibiotikët dhe ushqyer me një përzierje të javës baby, atëherë ajo është zakonisht
  refuzon gjoksin. Opsioni i dytë: nëna dhe fëmijë të përshkruara
  produkte biologjike apo emëruar chlorophyllipt.

  Ndërkohë, prania e staphylococci në qumësht do të thotë asgjë! Dhe
  ari, dhe epidermik stafilokokus jetojnë në lëkurën e njeriut dhe
  gjithashtu në dispozicion në shumicën e objekteve përreth. (Për shembull,
  lëviz kollonat e pelena numri të staphylococci në ajër në mënyrë dramatike

  rritur!) Megjithatë, gjirit qumësht fëmija merr
  antitrupat specifike që ndihmojnë atë nëse është e nevojshme për të përballuar me
  Staphylococcus. Ajo rezulton se qumështi i gjirit stafilokokus
  fjala për fëmijën me mbrojtjen nga ai dhe nuk e rrezikshme për fëmijën!
  Për më tepër, fëmija duhet në orët e para pas platformës lindjes
  Staphylococcus nënës. Nga kjo ai do të jetë i mbrojtur aureus vet e saj
  Antitrupat që do të marrin nga colostrum dhe qumësht. Të gjitha microflora
  trupi i nënës është "njohur" sistemi imunitar fëmijës, thanks
  kalon antitrupat placenta.

  Për fëmijë kolonizimit të rrezikshme mikrobike të spitalit, duke përfshirë

  shtamet spitalore e Staphylococcus aureus rezistent ndaj antibiotikëve, me
  këto mikroorganizmave ajo është e panjohur dhe zgjidhjen lëkurën e tyre dhe
  gastrointestinal rrezikshme për fëmijën. Nëse fëmija nuk ka
  Mundësitë vendosen microflora e nënës së saj, ajo është e populluar çfarë është
  rreth. Siç shkon duke thënë, një vend i shenjtë është kurrë bosh. Nëse nuk ka
  mundësia e "shtëpi" tendosje e Staphylococcus aureus për të zgjidhur
  baby, ajo do të marrë tensionet spital vend. Por nuk është e tmerrshme
  fëmijë ushqehen me gji - nëna e ndihmon atë
  prodhimin e antitrupave korresponduese.

  Prania e Staphylococcus aureus në qumështin nuk do të ndikojë në cilësinë.


  Enterocolitis streptokoksike, nënat shpesh të frikshme, duke u kërkuar atyre
  ndaluar të ushqyerit "toksike" qumësht e tyre - një gjendje jashtëzakonisht të rrallë,
  nadybuyemo në sëmundjeve të sistemit imun dhe shfaqjes
  e cila promovon të ushqyerit artificial! Sepse në qoftë se
  edhe fëmija për disa arsye dobësuar imunitet nga nënës
  Qumështi do të vazhdojë të marrë mbështetje të rëndësishme. Kur përkthyer në
  ushqyerit artificial ajo humbet këtë mbështetje.

  Informacion nga artikullin "dështimit Laktazna."