Çfarë është cryptorchidism


 • Cryptorchidism
 • Rreziqet e cryptorchidism
 • përfshijnë vezë
 • Diagnoza dhe trajtimi i cryptorchidism

 • Cryptorchidism

  Cryptorchidism - Kjo është një gjendje në të cilën testikujve nuk janë
  zbriti në scrotum. Në zhvillimin e paralindjes të testiseve janë të vendosura në
  Bark i fetusit. Jo shumë kohë para se të test lindjes zbresin në scrotum.
  Normalisht, në një foshnje të plotë-gjatë në lindje apo në ditët e para të testiseve
  duhet të përcaktohen në scrotum. Test Neopuschennya janë shpesh
  Vetëm në inguinale kanal - formimin zgavër, e cila gjithashtu
  kordonin sperme kalon nëpër të cilin sperma merr në
  uretrës.

  Më cryptorchidism vërejtur në foshnjat parakohe - 30

  për qind të rasteve. Në foshnjat afat të gjenden në cryptorchidism
  rreth 3-4 për qind. Në shumicën e rasteve të para
  tre muaj të jetës në cryptorchidism është i pavullnetshëm
  mosveprimi i testiseve, në scrotum. Në të plotë të gjatë djem heqje ndodh në
  74 për qind e rasteve, parakohe - 95%.


  Rreziqet cryptorchidism

 • Kancer testicular ndodh
  rreth 10 herë më shpesh në pacientët me testiseve jo të rënë.
  Temperatura në bark në 1-2 gradë më e lartë se në scrotum, në
  prandaj, indet nuk janë përshtatur për kushte të tilla shpesh
  mutacione ndodhin. Rreziku më i lartë i zhvillimit të kancerit testicular vërejtur në


  pacientët me testise brenda barkut lokacion. Rreziku i
  Testis Cancer ulur me cryptorchidism njëanshme në mënyrë të konsiderueshme
  rrit.
 • Rrotullim testicular dhe për shkak të shfaqjes së
  Qarkullimi i çrregullimit, dhimbje të forta, dhe më vonë shpesh
  dhe infertilitetit. Situata të tilla mund të ndodhin kur ulen dhe testikujt,
  por janë më të zakonshme në cryptorchidism.
 • Steriliteti. Pacientët me infertilitetit dypalësh cryptorchidism ndodh në 70 për qind të rasteve.
 • Cryptorchidism është e shoqëruar shpesh nga hernias lindura, të cilat kanë një numër të komplikimeve, duke përfshirë edhe të rrezikshme për jetën.
 • Nga
  ochetanie
  cryptorchidism dhe hypospadias (vendndodhja e prizë

  i urinës
  kanal në fund të penisit) mund të jetë një simptomë
  rritur funksion adrenokortikal. Në këtë drejtim, fëmijët që vuajnë
  cryptorchidism duhet të ndodhë në një urolog. Ata duhet
  do të bëhet trajtim.

 • përfshijnë vezë

  Koqe tërhoqi - kusht ku në
  tkurrje të muskujve të caktuara, koqe tërhequr përkohësisht në ijë
  kanal. Pjesa tjetër e saj është në scrotum. Tregon
  përfshijnë koqe se: ndërsa në dush të ngrohtë
  test zbresë në scrotum, koqe në scrotum përcaktuar rregullisht në
  rishikim urolog mund të ekstrakt testikul në scrotum, scrotum mirën

  zhvilluar.


  Diagnoza dhe trajtimi i cryptorchidism

  Moment i farës në diagnozën e cryptorchidism është një rishikim
  urolog (urolog për fëmijë), pediatër. Në mënyrë për të dalluar
  Mungesa cryptorchidism kongjenitale e testis mund të bëhet
  Imazhe rezonancë magnetike ose tomography llogaritur e barkut
  zgavër dhe organet e legenit. Nëse veza nuk është përcaktuar në ijë
  laparoscopy kanal mund të kryhet - Rishikimi barkut rropullitë
  zgavër përdorur teknologji endovideohirurhicheskim (futur përmes
  vrimë e vogël).

  Trajtim Konservatore cryptorchidism sugjeroj
  Përdorimi i terapisë hormoneve.

  Për këtë qëllim,
  Gonadotropin chorionic (HGT). Administratën e saj intravenoz mund
  mosveprim të stimuluar testes. Për të njëjtin përdorim në fund
  Gonadotropin-liruar hormon (HRH). Shpesh, cryptorchidism menjëherë
  të rekomandojë trajtim kirurgjik, veçanërisht kur është fjala për
  vend i testiseve në bark.

  Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme. Ijë zbulohen
  kanal është koqe neopuschennoe. Kordonin sperme dhe gjaku
  Anijet nxjerrë me saktësi nga indet. Pastaj vezë zhytur në
  scrotum, ku fiksuar me pëlhura lokale.

  Informacion nga artikullin "Cryptorchidism".