Çfarë Krimesë - ethe Kongo KGLA bit e patogjen

"Ethet hemorragjike Crimean (sinonim: Kongo-Krime ethe hemorragjike Ethet hemorragjike Qendrore aziatike) - një sëmundje infektive që karakterizohet nga fokale natyror, dehje të rënda, paraqitja e hemoragji në lëkurës dhe mucous membranave, gjakderdhje.

Patogjen - ARN bunyavirusam familje virus.

Burimet e patogjen janë lopë, dhi dhe gjitarët e egër. Rezervuar dhe vektor i virusit janë ticks ixodid (mbi 20 lloje e gjini Hyalomma dhe disa të tjerë. Transmetimi i patogjen ndodh kur ticks thithje dhe hyn në gjakun e pacientëve me mukozës së syve, orofaringut, lëkurë nasopharynx dhe të dëmtuara të njerëzve që kishin kontakt me pacientët (kryesisht infermierë ).Ill kryesisht njerëz të angazhuar në punë bujqësore, duke u kujdesur për bagëtinë, sanë. Incidenca është më i lartë gjatë aktivitetit të rriqrat maj-qershor. Jo epidemi hemoragjike Krime raste ethe janë vërejtur në rajonet jugore të vendit - Astrakhan, rajonit Rostov, Krasnodar, territoreve Stavropol, si edhe në Krime. Jashtë vendit - në Azinë Qendrore, Ballkanin, Bullgari, Hungari, Indi, Pakistan dhe disa vende afrikane. Personeli Infeksioni mjekësore në kontakt me gjak përmes lëkurës së pacientit microtrauma.


Manifestime të sëmundjes

Periudha e depërtimit të patogjen në manifestimet e para të sëmundjes - 2, në 14 ditë, zakonisht 3 - 5 ditë.


Sëmundja fillon akute me dridhura, temperaturë deri në 39-40 °, implikimet dominuara toksike - dhimbje koke, dhimbje të muskujve, dobësi. Face, qafë dhe gjoks e sipërme, conjunctiva, mukozës së fytit flushed (e kuqe). Zhvillimi i sindromës hemorragjike fillon me sëmundje 3-6-ditore.

Zakonisht ajo është paraprirë nga një rënie afatshkurtër në temperaturë. Ka njolla hemorragjike (hemoragji të vogla) në lëkurë dhe mukozës, gjakderdhje në injeksione, hundës dhe gastrointestinal gjakderdhje (ose të vjella me gjak, stol apo çrregullim të gjakut), krvotecheniya mitrës, hematuria ( e gjakut në urinë), ashpërsia e cila shpesh është i rëndësishëm.

Karakterizuar shpesh nga të përzier, të vjella, dhimbje barku.

Ndoshta zhvillimi i dështimit të veshkave. Pacientët frenohet, por mund të preken. Periudha e shërimit fillon me normalizimin e temperaturës dhe ndërprerjen e gjakderdhje (sëmundje 8-12-ditore) dhe zgjat për disa javë.

Moti është gjithmonë serioz, vdekshmërisë me 30%.


Identifikimi i sëmundjeve

Instalimi manifestime sëmundje bazuar në historinë zabolevniy dhënë epidemiologjike (qëndrojnë në zonën e marimangat Foci natyror sulm, kontakt me pacientët me ethe Krime-Kongo), rezultatet e testeve laboratorike.


Parandalimi dhe mbrojtja kundër etheve

Masa kryesore për të parandaluar ethet hemorragjike Krime është e mbrojtur njerëzit nga sulmi i marimangat. Për mbrojtje personale për njerëzit që punojnë në zonat endemike, përdorni rroba mbrojtëse, rrjeta mbrojtëse trajtohen me repellents veshje; kryejnë dhe vetë-vzaimoosmotry çdo 1,5-2 orë dhe pas punës për të zbuluar dhe për të hequr ticks.


Ticks Ixodid (masat dhe metodat e luftës parandaluese)

Me ardhjen e pranverës dhe krijimin e plus temperaturave mesatare ditore filloni me diapause e Ixodes ticks. Ata janë ectoparasites përkohshme me të ushqyerit e vazhdueshme dhe kullotave duhet të presin llojin e sulmit që është në pozicion të pritur për pronarët e tyre mes vegjetacionit ose tokës sipërfaqe pjellë.Njeriu, duke qenë në natyrën e hapur, janë sulmuar edhe marimangat. Më afrohet anën e fryn era e mite femër e njeriut reagon me një distancë prej 15-20 metra. Kur sulmuar një tik-tak njeri zvarritje deri dhe prysmoktuyetsya në vende publike. Kështu një preferencë për një vend të caktuar nuk është gjetur. Ajo përfshin metodat mbrojtjen individuale - duke e lënë të hapur pjesën më të vogël të trupit.

Getting në zonat e ekspozuara të trupit, shënoni ndërsa lëviz jashtë, atëherë prysmoktuvaty.
Thithje Koha sipas burimeve të ndryshme duke filluar nga 10 në 30 minuta. Në kohën e virusit thithje nga pështymë merr në gjak.


Si të mbroni veten nga rreziku

Vjen në pyll, duke e lënë vendin, ndiqni hapat e parandalimit jospecifik: veshje dhe zonat e ekspozuar e trupit të aplikojnë repellents (substanca që sprapsin ticks) se një gamë të gjerë në dispozicion në barnatoret dhe departamenteve të biznesit supermarket.

Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje në zgjedhjen e veshjeve: preferoj pëlhura të lehta monoton, kështu që ata lehtë njoftim shënoni. Furnizohem shirt në pantallona, ​​pantallona dhe çorape. E preferuar portë e ngushtë të lartë, të trasha pranga shtrëngoj i "rrufe" kapelë të detyrueshme.

Duke qëndruar jashtë duhet të ushtrojnë çdo samoohlyad orë.

Parqet duhet të shkoni në pjesët qendrore e shtigje. Para se të kthehej në shtëpi, hiqni dhe të shkundur veshje të sipërme. Kur ju të kthehet në banesë të marrë një dush, shikoni me kujdes në sipërfaqen e trupit.

Është e rëndësishme të mbani mend se ticks mund të regjistrohen në dhomë që jetojnë me buqeta me lule, si dhe inat manar. Nëse, mavsya fakt shënoni thithje, ju duhet të kontaktoni institucionin për nxjerrjen parazit dhe të parandalimit të aktivitetet.

Informacion nga artikullin "ethe hemorragjike Crimean"