Çfarë është zgjebe


 • Zgjebe
 • Cilat janë simptomat e zgjebe
 • Si është diagnostikimi dhe trajtimi i zgjebe
 • Si është parandalimi i zgjebe

 • Nëse ju mendoni se
  zgjebe ishte vetëm në kohë lufte dhe shkatërrimi, atëherë ju janë të gabuara trishtim.
  Dhe në kohën tonë paqësore dhe të begatë për zgjebe shpesh
  e zakonshme, sidomos në grupet e fëmijëve. Kjo është arsyeja pse fëmijët në kopshtin e fëmijëve
  çerdhe dhe ekzaminuar periodikisht për të identifikuar specifik
  shenja të zgjebe.


  Zgjebe

  Zgjebja - një sëmundje ngjitëse parazitare të lëkurës
  i quajtur mite mikroskopike kruarje. Kruar mite - një
  antropofilnym
  (Vetëm njeri të gjallë) parazit që ushqen me brirë

  peshore
  lëkurën e njeriut. Gjatësia e femrave mite kruar është 0,3-0,4 mm,
  ajo jeton rreth një muaj, gjatë së cilës kohë proroblyayuchy shkojnë nën sipërfaqen
  Shtresa e lëkurës dhe vonesë
  atje e përditshme 2-3 vezë. Larvat vezë kurdisje se dy
  javë të kalojë nëpër disa faza të zhvillimit dhe të bëhen të rritur
  individët. Pas kësaj
  Ticks rritet në sipërfaqe të lëkurës dhe
  mating, meshkujt vdesin pas fekondimit, dhe pllenuar
  femër
  futur në lëkurë.

  Jashte organit në dhomë temperature zgjeben
  shënoni në gjendje të jetojnë 5-15 ditë.
  Në një temperaturë prej 60 ° C grimcave vdesin brenda
  orë, kuzhinat apo të ftohtë (në temperaturë nën zero) - pothuajse menjëherë.


  Zgjebja transmetohet vetëm nga personi në person. Kjo mund
  të jetë në kontakt të drejtpërdrejtë (në
  duke përfshirë edhe seksuale), me anë të së pacientit (veshje, në shtrat) dhe vendas
  artikuj cili e hasura i sëmurë. Infeksioni në banjën, sauna,
  një tren, etj


  Cilat janë simptomat e zgjebe

  Periudha e inkubacionit (koha prej infektimit të parë
  tregon) zgjebe është 1-6 javë, zakonisht - 7-14 ditë, por mund të jetë
  më e shkurtër. Shenjë kryesore e zgjebe është kruarje, e cila është intensifikuar në
  natë. Kruhet nuk duket
  direkt nga rriqrat, si rezultat i një reaksion alergjik ndaj marimangat dhe

  produktet e tyre metabolike, kështu që infeksion i parë me zgjebe kruarje
  shfaqet në disa javë, dhe gjatë dytë - menjëherë.

  Lëkura e një pacienti me zgjebe mbi-site mite femër
  ka një flluskë, e cila pastaj thahet dhe kthehet në një kore. Këto flluska
  me një femër brenda karakteristikë të ndërlidhura
  lëviz kruar - hollë strips pak gri dredha-dredha të gjatësisë
  pak milimetra deri në 1 cm
  të cilat janë depozita të vogla të dirt, feces dhe vezët
  tik-tak. Ndonjëherë zbatimi lokal i të shënoni bashkohet infeksion bakterial dhe
  pustules lëkurës shfaqet.

  Ticks si lëkurë delikate
  hapësirat ndërmjet, wrists, vulvë (veçanërisht seksual
  anëtar), sipërfaqja e brendshme e bërryl, këmbët, mollaqe. Lëkurës në të rriturit
  fytyrë, qafë, rajoni interscapular, axillary fossa, pëllëmbët, thembra nuk
  prekur. Fëmijët kruar elemente mund të gjendet kudo.


  Si është diagnostikimi dhe trajtimi i zgjebe

  Diagnoza bazohet në zbulimin e njerëzve të pamend karakteristike,
  lëviz kruar dhe konfirmim epidemiologjike (burim zbuluar
  sëmundje - një person i sëmurë) dhe laboratorike të dhëna. Për laborator
  Gjilpërë hulumtim nën kontrollin e menu kruar zbokth fund të verbër të kursit

  dhe material marrë për ekzaminim nën një mikroskop.


  Zgjebja është e nevojshme për të shëruar, ajo nuk do të. Në
  Ne përdorim mjete që mund të shkatërrojnë lëvizjet qerren, sëmundje
  vrasin marimangat dhe larvat. Aktualisht, ka mënyra efektive për
  zgjebe. Problemi kryesor në trajtimin e zgjebe - kjo nuk është vetëm vrasin
  tik-tak, por edhe për të parandaluar reinfection.

  Deri më sot, droga kryesore për të trajtuar
  sëmundje është vaj sulfurik, benzoate benzyl dhe Spregal.

  Vaj sulfurik rubbed në
  lëkurës një herë në ditë për 5 ditë. Një ditë pas larë fundit me sapun dhe fërkim,

  Ndryshimi i të brendshme dhe krevat prej liri. Pomade sulfurik nuk është i përshtatshëm për të gjitha pacientëve, si
  kjo shpesh shkakton iritim dhe reaksione alergjike në lëkurë. Përveç kësaj,
  Vaj sulfurik ka një erë shumë intensive.

  Benzil - Ky lëng me vaj me një erë të këndshme.
  Aplikoni atë në një të përgatitur fllad 20% e pezullimit ujore milje 20 ml
  benzyl përzier me 78 ml ujë të ngrohtë dhe 2 g të gjelbër ose sapun.
  Pezullimi u rubbed në lëkurë, të lënë për 10 minuta dhe pastaj të përsëritur procedurën.
  Fëmijët nën tre vjet i përgatitur pezullim 10%. Pas 3 ditësh pas trajtimit
  pacient merr një dush dhe prej liri ndryshon çdo gjë.

  Spregal - një mjekim francez aerosol, llak atë
  dikur të gjithë trupin (me përjashtim të kokës). Në gjatësi të konsiderueshme
  sëmundje e lëkurës trajtuar dy herë (një herë në ditë). Përmes
  00:00 larë me sapun, ndryshim të brendshme dhe liri krevat.


  Si është parandalimi i zgjebe

  Të gjitha mbathje dhe bedding pas trajtimit wears off, i zier dhe proprasovuyetsya dy
  Partitë. Përveç kësaj, një dezinfektimi i plotë kryhet sëmurë nga çdo gjë rrobat dezinfektohet nga
  proprasovuvannya në të dy anët e një hekur të nxehtë, Dezinfektimi disa gjëra
  (Lodrat, këpucë, rroba), ju mund të përdorni një metodë të përkohshëm

  përjashtim për përdorimin e (gjëra të paketuara në qese plastike të shtrënguar
  pa ajër jo më pak se tri ditë).

  Informacion nga neni "zgjebe".