Çfarë kleptomani


 • Kleptomani
 • Si për të treguar nëse një person i sëmurë nga hajdut e vërtetë

 • Kleptomani

  Kleptomani - vjedhje dhimbshme apo mani ushtrim pa gola egoiste. Kleptoman e kupton se veprimi i tij predosuditelen, dhe duke u dënuar për vjedhje, zakonisht ndihet siklet apo pendim, por në të njëjtën kohë ndjehet në gjendje të kontrollojë veten, dhe nuk e di pse kjo po ndodh. Vjedhja nuk është gjithmonë rezultat i një impuls të papritur, ajo ndonjëherë planifikuar me kujdes. Objekt i vjedhur shpesh nuk ka asnjë vlerë - Takimi i sjell aktin e vjedhjes. Kleptomani e vërtetë si një manifestim i neurozë duhet të dallohen nga sensibilitet për vjedhje në fëmijët dhe të rinjtë që mund të vjedhin protestë kundër më të vjetër apo të përpiqen të konsolidojnë statusin e tyre në mesin e kolegëve të tyre.  Kleptoman pëlqen një lojtar. Testimi pasion patologjike, ai merr kënaqësi të madhe nga rreziku i mendimit se ajo nuk është kapur.
  Në procesin e vjedhur një njeri lëshuar në adrenalin e gjakut, ai mund të ndjehen të lodhur, ndjenja plot me kënaqësi. Edhe kleptoman më i zjarrtë nuk "shkojnë në punë" çdo ditë: shumë ngarkesën në psikikë. Si kleptoman gjatë vjedh, ai ka një ndjenjë të shqetësimit. Ai ka frikë nga ndëshkimi, ai përgjuar vuajtjet, ankth. Por herën tjetër që ai do të bëjë të njëjtën gjë.

  Edhe pse nuk është mjaft kleptoman ka emocione, ai kujton qartë vjedhjen moment.


  Kleptoman gjithmonë "pune" një të tillë. Ndonjëherë kleptoman të ruajtur sendet e vjedhura është - fshehurazi të kthehet, hedhin në vendin e saj. Ndonjëherë kleptomani është orientimi seksual, të tilla si vjedhje të brendshme femrash.

  Si për të treguar nëse një person i sëmurë nga hajdut e vërtetë

  Për çdo të dënuar, i cili u kap duke vjedhur, me qetësi mund të them se ai nuk është kriminel, por thjesht një njeri i sëmurë. Kjo ndihmë shërbimet e sigurisë për të kuptuar ekzaminim psikiatrik. Mjekët duhet të përcaktojë nëse janë qytetar i arsyeshëm në kohën e krimit. Dhe nëse ai ishte i shëndetshëm mendërisht në kohën e vjedhjes, ai do të jetë përgjegjës për veprimet e tyre sipas Kodit Penal.

  Edhe psikiatërve të vështira për të dalluar nga kleptoman hajdut - mendërisht person i shëndoshë. Ky çrregullim unik është shumë e vështirë për të provuar. Ka raste kur një person ka vjedhur shumë herë dhe shpjeguar se ai nuk mund të rezistojë. Për shembull, një mësues herë pas here të vjedhin nga kolegët e disa shuma e parave. Kur ajo u arrestua, ajo vazhdimisht vuajnë nga kleptomani. Por fakti që ai është i interesuar në të holla, e bëri të pamundur për të diagnostikuar kleptomani. Me pak fjalë, rezultati interesant hajdut, dhe kleptomani - proces.


  Disa mjekë atribuojnë e shkaqeve të devijimeve seksuale kleptomani.

  Së pari, procesi i vjedhjes është e bukur dhe mund të rrisë zgjimit seksual. Mos harroni filmin "Nëntë javë e gjysmë dhe," kur personazhet kryesore në dyqan duke vjedhur disa bizhuteri, por nuk ka para për të blerë. Së dyti, kjo dëshirë të posedojnë, dhe për këtë arsye dëshirat pandërgjegjshme seksuale janë realizuar në mënyrë të tillë të çuditshme.

  Çfarë duhet të bëni nëse ju të vini re një vjedhje të vogla për miqtë tuaj? Në një nga shoqet e mia në kompani filloi up kleptomanka. Pas takimit me vajzat e saj shpesh të vëreni humbjen e çdo detaj të mundshëm: kuq buzësh, Video, suvenir. Njohja e saj këtë të dashurën metrazh thirri: "Ju aksidentalisht kap kuq buzësh tim.

  Kur mund të marr? "Ose," Ju keni shikuar një videokasetë që unë ju dha dje? "Kleptomanku ditur funksion me kënaqësi" të përfshira në lojë ":" Pikërisht! Unë kam kuq buzësh tuaj! Wow ... Duhet të mbaj nesër! "Ose" Filmi ishte me të vërtetë interesante, thank you! "Gjëja kryesore - mos bëjnë gabime dhe të mos lënduar njerëzit e pafajshëm. Por në qoftë se ju keni dëshmi të vërtetë kundër hajdutë, dhe ai shkon në të vdekur "nesoznanku" më mirë nën një pretekst për të ndaluar të komunikojë me të, vet keqen tonë.

  Shumë prindër fëmijët e të cilëve fillojnë për të vjedhur, shpesh mendohet se fëmija i tyre - kleptoman. Ajo nuk është. Nëse njeriu pak vodhi diçka një herë, kjo nuk është një patologji: fëmija rritet, mëson dhe empirikisht shqyrton përmasa.

  Pas bisedë mësimore (dhe nganjëherë kjo nuk është e nevojshme) Dëshira për të marrë dikush tjetër është.

  Statistikat konfirmojnë se kleptoman i vërtetë jo aq shumë. Nëse hajdutët vijnë në dhe ekzaminimin mjekësor, shpesh është vetëm pretendojë. Mjekët hiqni ato në ujë të pastër. Por në kleptoman jetës se shkon për të mjekëve dhe drejtësisë.

  Nëse ju ndjeni një mall për vjedhje, të jetë i mençur, menjëherë kontaktoni një psikiatër, si kleptomani - një sëmundje shumë të rëndë mendore. Dhe magjepsje tuaj patologjik, në qoftë se nuk trajtohet, mund të çojë në krevat marinari burgut ose një spital të specializuar psikiatrik për trajtim të detyrueshëm.

  Mundohuni të drejtojë energjinë në "kurs paqësor": shkoni në palestër, të merrni ndonjë aktivitet të fuqishëm që heq stresin.

  Kleptomani më të famshëm në botë ishte francez Mbreti Henry IV, i cili së shpejti pas u kthye mallrave të vjedhura të vjedhura, mashtruar hapur qeshur me të ngushtë. Psikiatër amerikan Dr. Grant ka zhvilluar një kurë për kleptomani. Drogës ndërvepron me receptorët e trurit dhe shkakton pacientit një ndjenjë të relaksimit, lehtësimin shtetin që inkurajon njerëzit për të vjedhur. Droga janë testuar në disa kleptomani, por vetëm për të thënë nëse ajo ka deri tani jo.

  Informacion nga artikullin "hajdutë sëmurë ose kleptomani."