Çfarë kakeksise


 • Kakeksise

 • Kakeksise

  Kakeksise - gjatë për lodhje të përgjithshme në disa sëmundje të rënda, duke përfshirë tumoret malinje.

  Kakeksise ndodh pothuajse në të gjitha tumoreve malinje, por shpesh shkallën e serisë rëndësia - kancerin e stomakut, pankreasit, zorrës së trashë, prostatës, mushkërive, gjirit, Limfoma jo-Hodgkin dhe sarkomën ndryshme.

  Kakeksise kanceroz është e karakterizuar nga sosje intensive e indit dhjamor, muskujve dhe proteina organeve të brendshme, e cila zvogëlon rezervat e energjisë së trupit. Ky shtet i katabolizmin është shoqëruar me një rënie të konsiderueshme në peshë trupore.  Shkaqet kryesore të humbjes së peshës në pacientët e kancerit:

 • humbje e oreksit;
 • ndryshim i shijes dhe nuhatjes ndjesi;
 • të zvogëlojë tretshmërinë e ushqimit;
 • obstruksioni tumor i traktit gastrointestinal;
 • faktorët psikologjik;
 • metabolizmi: proteina, yndyra, karbohidratet;
 • rritur të energjisë;
 • ndryshime në profilin hormonal;
 • përçarje e ujit dhe electrolyte bilancit.
 • Agjentët kryesore medicinale, nervoz pamja oreks,?
  ? Luzhat hidhërim, rrjedhin zakonisht nga bimët si ilaçe bimor (për bimeve raft pelin, centaury dhe rigon, tre-fletë listnika) apo në formën e të ashtuquajturave akuzat gojë-lotim dhe agjentët aromatizues (erëza) që nuk i pajisur-tion krah të dukshëm (stimuluese) veprim.


  Mjerë ose janë zakonisht për 10-15 minuta para ngrënies. Për shije mjete përfshijnë qimnon, nenexhik, xhenxhefil, kanellë, karafil, të gjithë-Niel, arrëmyshk, varieteteve të ndryshme të piper dhe Gore-chitsy.

  Informacion nga artikullin "cachexia Korrektuese dhe çrregullime metabolike."