Çfarë është marramendje


 • Marramendje
 • Shkaqet e marrje mendsh
 • Diagnoza e marrje mendsh
 • Trajtimi i marramendje

 • Marramendje

  Më shpesh
  i marramendje thonë si "iluzionin e lëvizjes" që është,
  vertigo - një kuptim i gabuar i pozicionit të trupit dhe lëvizjes.
  Ndoshta çdo person në jetën time hasur marramendje.
  Ju ndjeni atë si një fëmijë pas disa xhiro shtesë
  rides, apo një aeroplan, apo mbi zhvillohet shumë shpejt
  në shoqërinë e miqve festave. Marramendje mund të ndodhë
  në çdo moshë. Nëse udhëheqësi është tjerrje për asnjë arsye të dukshme, dhe jo për herë të parë
  përsëri, ju duhet të përpiqen për të gjetur shkakun e çrregullimit.


  Shkaqet e marrje mendsh

  Marramendje
  demonstron mospërputhja e informacionit që vjen nga tre tonë
  sistemet fiziologjike përgjegjës për orientimin në përreth
  Space: vestibular, vizual dhe i prekshëm.

  Arsyet
  marramendje, ka shumë. Për shembull, në qoftë se
  marramendje ndodh kur ju të përpiqen për të qëndruar deri befas ose kthimi
  dhe pastaj gradualisht subsides, ajo mund të jetë një manifestim i mosfunksionim autonom (vaskulare, Dystonia neurocirculatory).

  Kur
  marramendje shoqëruar nga humbjen e dëgjimit, zhurma dhe tingëllim në veshët,
  po, ndërsa ju keni një të ftohtë, ajo thotë se ju mund të


  sëmundja inflamatore e veshit - otitis. Një nga shkaqet më të zakonshme të marramendje dhe bilancit çrregullime, hydrocephalus është veshi i brendshëm apo hidrops.


  Shumë kohë më parë, në raportet e shekullit XIX e çrregullimeve në formën e marramendje, shurdhim, tringëllimë shoqërues migrenë.
  Dhe njerëzit që vuajnë nga migrenë, më shpesh se çdo tjetër,
  vuan nga marramendje, ekzistues jashtë dhimbje koke. kjo
  gjendja është përcaktuar si "migrenë pa koke" ose
  "Migrenë pa kokë."

  Në tumoreve të trurit të vështira
  marramendje shoqëruar nga dhimbje koke në rritje. Një mprehtë
  çrregullimet e qarkullimit, të tilla si infarkti,

  mund të shoqërohet me marrje mendsh përveç një numër të simptomeve:
  çrregullime të të folurit, çrregullim lëvizje dhe dobësi në këmbë apo të armëve, humbje
  ndërgjegje.

  Shumë marramendje njohur që ndodh kur një e papritur,
  lëvizjet e papritur pas një pune të gjatë ulur. Ajo është shoqëruar nga
  dhimbje dhe tensioni i muskujve në qafë dhe është gjetur shpesh në pastërvitur
  Njerëzit më të madhe të kohës në një pozitë të ulur. Arsye
  marramendje të tilla - çrregullime të qarkullimit të gjakut të veshit dhe departamenteve
  trurit përgjegjës për orientimin e trupit në hapësirë,
  duke rezultuar tendosje muskujt e qafës. Ndjenjat e tilla mund
  të ndjehen dhe njerëz pëson lëndime të qafës së mitrës shpinë.

  Marramendje
  mund të shkaktuar nga medikamente të caktuara, siç antibiotikë ose
  përgatitjet e presionit të lartë, sidomos kur ata mbidozë.

  Së fundi,
  shumë që është dashur të udhëtojnë nga ajri, deti,
  automobilave dhe automjeteve të tjera të paktën një herë kur ndjeva
  Simptomat e sëmundjes lëvizje udhëtimit ose zë makina. Aktualisht,
  ka një gamë mjaft të gjerë të barnave për lehtësimin këto pakëndshme
  ndjenjat.

  Një duhet të përmend fenomenin
  agoraphobia. Kjo frikë sindromë e hapësirave të hapura, veçanërisht
  shumë njerëz. Njerëzit me këtë sëmundje marrje mendsh
  shpesh kur në vende të mbushur me njerëz, dhe në raste të rënda -

  nëse është e nevojshme edhe të largohet nga shtëpia.


  Diagnoza e marrje mendsh


  dukuri e shpeshtë e marramendje duhet të fillojë me një vizitë
  neurolog dhe pastaj kthehet në otolaringolog. Kjo ofron
  shkoni teste vestibular (testi me kalori, testet rrotulluese)
  dhe posturohrafiya - Bashkëveprimi i vizuale,
  vestibular dhe muskujve sistemet, duke i siguruar ekuilibrin. Në
  Diagnoza e sëmundjes ndihmës i mundur dëgjimi mund
  duhet të ulin tonet e pragut audiometry, akustike
  impedancemetry; për të gjetur se statusin e anijeve - ultratinguj
  scan ose CT scan.


  Trajtimi i marramendje

  Nëse
  Ju papritmas sulm kolateral i marramendje, të përpiqen për të qetësuar,
  nuk panik. Uluni, të përpiqet të përqëndrohet pamje
  në lëndë të caktuara dhe jo një sy qorr. Nëse marramendje
  të shoqëruar nga të pakëndshme, ndjenjat e dhimbshme që nuk ishin
  para (mpirje e duarve apo këmbëve, çrregullime të të folurit, dhimbje të forta të barkut,
  Breast), ju duhet të telefononi menjëherë mjekun.

  Trajtimi i sistemike
  marramendje është për të luftuar çështjen e tyre; Çdo trajtim
  Rasti emërojë një mjek.

  Informacion nga artikullin "Dizzy".