Çfarë steatoza


 • Steatoza
 • Simptomet e mëlçisë yndyrore
 • Si është trajtimi i mëlçisë yndyrore

 • Steatoza

  Yndyror të mëlçisë - një sëmundje jo-infektive të mëlçisë, e cila është shoqëruar me depozitimin e yndyrës në qelizat e mëlçisë (hepatocitet).


  Ndër arsyet që shkaktojnë shkelje të tilla janë:

 • alkoolizëm
 • futje e tepruar e yndyrave në ushqim apo akumulimin e tepërt në gjak si rezultat i çrregullimeve të ndryshme metabolike
 • Sëmundjet endokrine
 • ekspozimi ndaj substancave toksike në mëlçi, disa mikroorganizmave.

 • Mëlçisë yndyrore ndodh si pasojë e yndyrë të tepërt në të ardhurat
  mëlçisë (kongjestion mëlçisë yndyrna ushqimore) ose për shkak të shkelje

  hequr dhjamin nga të mëlçisë. Prodhimi shkelje nga dhjami i mëlçisë
  ndodh në zvogëlimin e numrit të agjentëve të përfshirë në përpunimin
  yndyrë (proteina, faktorët lipotropic) dhe yndyrë ekstra falas
  depozitohen në qelizat e mëlçisë.


  Simptomet e mëlçisë yndyrore

  Pacientët me hepatotoxicity zakonisht nuk e bëjnë ankesa. Shpesh,
  hepatotoxicity zbuluar nga ultratinguj barkut, i kryer i durueshëm
  nga prova të tjera. Sëmundja shuar, medlennoprohressiruyuschee.
  Me kalimin e kohës, ka dhimbje konstante e shurdhër në të djathtë
  kitara, të përzier, të vjella, abuzimi i një karrige. Pacienti në fjalë
  dobësi, dhimbje koke, marramendje, lodhje gjatë fizik


  ngarkimit. Shumë rrallë vërejtur hepatotoxicity me klinik i rëndë
  foto: dhimbje të forta, humbje peshe, kruajtje, bloating. Sëmundje
  zakonisht nuk është e vështirë. Nëse e majta steatoza patrajtuar dhe të vazhdojë
  Konsumi i ushqimeve yndyrore, ha tepër, ndërtuar në masë të trupit, atë
  mund të kthehet në hepatit kronik apo kesh edhe me të gjithë
  pasojat e tij.


  Si është trajtimi i mëlçisë yndyrore

  Dietë emëruar me proteina të lartë, reduktuar yndyrë,
  kafshëve veçanërisht i fortë. Multivitamin Emërohet
  droga "hepatoprotectors" (mbrojtjen e mëlçisë) - geptral, fosfohliv,

  essentiale etj Recommended aktivitet fizik të mjaftueshëm. Ajo duhet
  vuri në dukje se trajtimi i mëlçisë yndyrore është zakonisht vazhduar për të paktën 2-3
  muaj, e ndjekur nga bark ultratinguj, biokimike
  parametrat e gjakut. Megjithatë, në mungesë të ndryshimeve në imazhin
  Jeta në një peshë konstante të trupit të ngritur, nëse jo dietë,
  Trajtimi i mëlçisë yndyrore mund të jetë i paefektshëm dhe pas
  Fundi i kthimit trajtim steatoza.

  Informacion nga artikullin "mëlçisë yndyrore (steatoza)."