Çfarë është parandalimi shytat shytat


 • Simptomat shytat
 • Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes

 • Simptomat shytat

  Shytat (Shytat, zavushnytsya) - një infektive akute
  sëmundje karakterizohet nga ethe, dehje përgjithësi,
  Lezionet e gjëndrave të pështymës, dhe gjendra nganjëherë seksuale dhe të tjera, nervor
  sistem. Agjent shkaktar i sëmundjes - një virus që karakterizohet nga infektueshmërisë lartë dhe rezistencë të ulët në ambient. Burimi i infeksionit - një njeri i sëmurë, ai është ngjitëse 1-2 ditë para se të shenjave të sëmundjes në 5 ditët e para të sëmundjes.
  Virus transmetohet nga pikat ajrore. Ndjeshmërisë ndaj sëmundjeve është lartë.

  Më shumë i zakonshëm tek fëmijët. Meshkujt që vuajnë nga shytat 1,5 herë më shpesh sesa femrat.
  Me depërtimit të trupit, virus riprodhohet në nasopharynx dhe
  pastaj hyn gjëndrat e pështymës, e cila gjen kushtet optimale për
  riprodhim. Inflamacion i zhvilluar karakteristikë e pështymës pranë veshit
  kancer, sepse ai person është i fryrë dhe merr origjinale
  formë.
  Pas sëmundje e çdo ashpërsia zhvillon
  Imuniteti i qëndrueshëm për infeksioni.
  Periudha e inkubacionit zgjat 11-23 ditë.

  Nuk është një prodromal shkurtër (fillestar) Periudha - shënuar dobësi, gjendje e sëmurë, dhimbje të muskujve, dhimbje koke, të dridhura, pagjumësi


  dhe oreks.
  Me zhvillimin e ndryshimeve inflamatore në gjëndrrat e pështymës
  ka shenja të humbjes: Goja e thatë, dhimbje në vesh
  rrit me përtypet, duke folur.

  Sëmundja mund të ndodhë në
  dritë, dhe në formë të rëndë. Në varësi të temperaturës mund të
  të jetë i shifrave subfebrile deri në 40C, dehje është gjithashtu e varur nga
  ashpërsia. Manifestim tipik i sëmundjes - humbja e pështymës
  Gjëndra, zakonisht pranë veshit. Rritjet gjëndër në madhësi, atje
  ndjeshmëri në prekje, e cila është e theksuar sidomos në frontin e veshit,
  prapa skajin veshit dhe në procesin mastoid. Lëkura gjatë
  gjëndër i përflakur i ngushtë, me shkëlqim, ënjtje maj

  përhapet në qafë. Ënjtje ka rreth 3-10 ditë. Pas
  depërtimit të virusit të gjakut, shytave arrin hekurin tjetër
  e - vuajtje pankreasit
  (Shkaktimi pancreatitis akute), testiseve (orchitis), vezoret (oophoritis, Owari).
  Virusi është në gjendje të depërtojnë në tru dhe pastaj zhvillimin viral
  Meningoencefaliti (inflamacion i Mater ANP dhe trurit). Inflamacion i koqe dhe shtojca e saj. Inflamacion i testiseve është më shpesh në të rriturit.  Në shumicën e rasteve, 5-7 ditë e fillimit
  temperatura e trupit rritet përsëri për të 39-40S shfaqen dhimbje të forta
  në scrotum dhe testiseve.

  Rritjet koqe, duke arritur një madhësi
  vezë patë bëhet e dhimbshme. Inflamacion i testiseve mund
  paraprihet shoku gjëndrat pështymore ose ndodhin në të njëjtën kohë.
  Ndonjëherë inflamacion i testiseve të zhvilluar në mungesë të lezioneve të pështymës
  gjëndra. Në 3-17% të pacientëve të prekur të dy testikujt.


  Gjysma e tyre (në mungesë të trajtimit specifik) inflamacioni
  shytat testicular në 1-2 muajt e ajo është
  ulja e funksionit dobësuar. Në rastin e reduktimit dypalësh
  pas shytave testicular inflamacion shpesh
  zhvillimin e infertilitetit.


  Sistemi nervor qendror në shytave

  ndodh në çdo fëmijë dhjetë, djem 3 herë më shumë gjasa se
  vajzat.


  Në shumicën e rasteve, 4-7 ditët e sëmundjes ekziston një ethe përsëri
  temperaturën e trupit për të 39S dhe më lart, ka një të fortë
  dhimbje koke, të vjella. Pacienti zhvilluar inflamacion të membranave
  truri.


  Në 25-30% të pacientëve të zhvilluar inflamacion meninges
  në të njëjtën kohë me fillimin e inflamacion të gjëndrave të pështymës, një në dhjetë
  mund të paraprijë, dhe shumë pacientë mund të zhvillohet pa disfatës
  gjëndrat pështymore. Rimëkëmbjes pas inflamacion meninges në
  Shytat është i ngadalshëm.


  Ne disa pacientëve, së bashku me inflamacion membranat e trurit

  zhvilluar inflamacion të trurit, e cila manifeston letargji,
  të qenët i përgjumur, vetëdija i paaftë. Në të ardhmen ata mund të kenë
  ndryshimet në sistemin nervor qendror si shkelje
  sjellje, dhimbje koke, konfiskimet, shurdhim në një vesh, abuzim
  pamje.  Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes

  Konfirmim laboratorik i metodave të diagnozës - izolimi virus
  shyta me swabs gjakut nga fyti, sekrecione gjëndër pranë veshit,
  lëngun cerebrospinal dhe urinë. Metodat Imunofluoreshenca
  mund të zbuluar viruset në 2-3 ditë.


  I kryer kurs në shtëpi. Pacientët me qendror nervor

  sistem dhe inflamacion i testiseve dërguar në spitalin e sëmundjeve ngjitëse.
  Designed në shtrat për 10 ditë.

  Pacientët me inflamacion të pështymës gjëndra rekomanduar moderuar i rrallë
  qumështit dhe bimore ushqime, limiti bukë e bardhë, yndyrë, i trashë
  fibër pas çdo vakt duhet shpëlarje gojën tuaj.


  Kur inflamacion i testiseve emëruar mbajtës, prednisone
  5-7 ditë skemë. Kur përdoret meningjitin kortikosteroid
  droga (prednisone, hydrocortisone) transmetimin lyumbalnye birë,
  intravenoz zgjidhje 40% e Hexamine. Në akute të zhvilluara
  pancreatitis emëruar dritë lëngshme dietë, atropine, papaverine, të ftohtë

  në bark, droga që pengojnë enzima - hordoks, contrical
  trasilol.

  Droga që veprojnë direkt mbi shytave virusit nuk ekziston.


  Për të krijuar imunitet të shytave,
  me kusht vaksinimin e fëmijëve nga 1,5 vjet si vaksinat
  duke përdorur plogeshti te shytave virus. Vaksinat kundër
  Shytat: Prioryks - vaksinë për fruthit,
  rubeola dhe shytat; Trimovaks - vaksinë e kombinuar
  për fruthit, shytave dhe rubeolës; Shytat vaksinë e gjallë
  thatë; Imovaks oreyon.


  Vaksinat janë kryer një herë. Ajo duhet të jetë fëmijë

  adoleshentët dhe meshkujt e rritur, shytat nuk e sëmurë, dhe
  ata të cilët në të kaluarën ajo nuk ishte kryer.


  Fëmijët nën 10 vjeç, të cilat përballen me të sëmurin, jo i sëmurë
  shyta, subjekt i shkyçjes për 21 ditë nga fillimi
  kontakt me pacientin.

  Informacion nga artikullin "shytave (shytave)."