Çfarë ezofag


 • Ezofag
 • Simptomet e ezofag
 • Trajtimi i ezofag

 • Ezofag

  Ezofag - sëmundjet inflamatore të mukozës esophageal. Ezofag - një nga sëmundjet më të zakonshme të ezofagut, por të dhëna të sakta mbi shpeshtësinë ata nuk janë.

  Ezofag akute zhvilluar Mukoza e kujdesit të duhur shumë
  ushqim i nxehtë ose pije, irritues kimike (jod,
  Acidet koncentruar dhe alkalet - ezofag korrozivnyy)
  vërejtur në disa sëmundjet infektive (difteria, etj)
  dëmtim i ezofagut (trup i huaj, një i rrallë - gjatë gastroscopy)
  rrezatim. Abscesi dhe celuliti si një fazë ezofag më shumë

  zhvillimin lëndim esophageal në kockë akute trup i huaj (peshku,
  gjilpërë metalike, etj), veçanërisht në zbatimin e tij në mur
  ezofag.

  Subacute dhe kronike ezofag vërejtur në
  çrregullime sistematike ushqyese (përdorim shumë të nxehtë,
  ushqime pikante, pijet alkoolike dhe zëvendësit e tyre, dhe kështu me radhë.
  d.)
  alergjive ushqimore, bllokimet e trafikut dhe zgjerimi i ushqimit në ezofag në stenozë të saj,
  kancer, diverticula i madh (ezofag ndenjur). Më shpesh
  plotëson ezofag zbaticë (ezofag peptike).

  Zbaticë ezofag
  rezultuar nga dështimi i Cardia në hernia axial
  Hiatal (në të cilën ezofageal përmes vrimës


  aperture rear ezofag mediastinale ndryshim dhe pjesë proksimal
  stomak) pas një operacioni për esophageal-stomakut kryqëzim në
  sklerozë sistemike dhe sëmundje të tjera. I afërm
  Dështimi i Cardia, e cila është edhe shkaku i zbaticë ezofag,
  vërejtur në sëmundjet që përfshijnë rritjen tonin dhe forcën
  kontraktimet e stomakut dhe portierit të tij (ulçerë,
  cholelithiasis, etj).

  Ka ezofag akute, subakut dhe kronik. Morfologjike
  i izoluar foto kataral ezofag, erozive, hemorragjike,
  Pseudomembranous, necrotic dhe phlegmon dhe abscesi ezofag.


  Për të përfshijnë një formë të pavarur të zbaticë ezofag.


  Mostër diagnozë formulim:

 • Kronike ezofag ushqyese kataral.
 • Hemorragjike akute ezofag korrozivnyy.

 • Simptomet e ezofag

  Simptomat klinike ndryshon në varësi nga shkalla e gravitetit
  proces inflamator. Në kataral akute dhe ezofag erozive
  ka një ndjesi djegie, ssadnenie gjoks. Në më të rënda
  format e pacientëve akute ezofag vini re një dhimbje të fortë gjoksi
  nëse gëlltiten. Në ezofag hemorragjike vërejtur edhe
  të vjella dhe terren të përgjakshme, me ezofag pseudomembranous kur vjell

  masa tregojnë filma që përbëhen kryesisht prej elementeve mukozës
  membrane i ezofagut dhe fibrinë.


  Më i vështirë, me një pamje të septike
  dehje ndodh abscesi dhe celuliti ezofag. Radioskopi
  Studimet në hemorragjike akute erozive dhe pseudomembranous
  maloipformativno për diagnozën ezofag, me absces dhe flehmope
  ezofag, duhet të kryhet me kujdes të madh.
  Esophagoscopy është i kundërindikuar në ezofag akute diagnostikuar Based
  historia klinike na dhe prezantim klinik. Komplikimet në të rënda
  format e ezofag akute përfshijnë të zhvillimit mediastipita.

  Ezofag kronik në pacientët ankesat janë të njëjta si për akute

  ezofag. Kur zbaticë ezofag vërejtur urth vazhdueshme,
  regurgitation, e cila e rrit me trung dhe horizontal
  pacienti, shpesh - dhimbje gjoksi kur gëlltitjes.
  X-ray studim në një pozicion horizontal
  Pacienti zbulon gastro-ezofageal zbaticë, i vendosur
  prania e hernie hiatal. Me Esophagoscopy
  vlerësuar shkallën dhe natyrën e lezione inflamatore të ezofagut (zakonisht
  inflamacion lokalizuara në ezofag skajor)
  zbuluar zbaticë gastroesophageal, dhjamë
  diafragmë.

  Kur zbaticë ezofag rritur aciditetit të stomakut.
  Long-aktual zbaticë ezofag mund të jetë i komplikuar
  ngushtim inflamator mbresë e ezofagut.

  Diagnoza e akute zakonisht nuk ezofag vështirë. Në
  zbaticë ezofag foto klinike në shumicën e rasteve
  karakteristike, vështirësi të rëndësishme në diagnozën diferenciale të
  sëmundjeve të tjera lindin. X-ray studim i pezullimit sulfate barium dhe Esophagoscopy konfirmuar diagnozën. Në
  raste individuale ku dhimbja retrosternal ngjan koronare,
  Vështirësitë diagnostike diferenciale mund të zgjidhë
  Studimet electrocardiographic, duke përfshirë ngarkesë

  (Ergometer Biciklete).


  Trajtimi i ezofag

  Ezofahitah akute, sidomos hemorragjike, pseudomembranous dhe
  si në phlegmon dhe absces ezofag tregon emergjencë
  shtrimin në spital në departamentin kirurgjikale. Nëse një abscesi dhe phlegmon
  ezofag shpenzojnë trajtim me antibiotikë, pa asnjë efekt
  tregon operacionin. Në ezofag butë për disa ditë
  emërojë uri dhe antacidet (almagel fosfaluhel etj).
  Kur zbaticë ezofag rekomanduar tipit lehta antiulcer dietë (dietë numër 1, 1b)
  Brenda janë antacidet dhe astringents (almagel një
  lugë dozyrovochnoy, ose vikalin vykayr 1-2 tableta një pezullim në

  ujë të ngrohtë, etj).

  Këto barna janë të përshkruara 5-6 herë në ditë - pas
  çdo vakt dhe natën para shtrat. Fjetur me shumë e rekomanduar
  kreu i shtratit të ngritura (të shmangur natë
  gastro-ezofageal sëmundje zbaticë) nuk është i rekomanduar të gjitha llojet e punës
  lidhur me heqjen e peshës më shumë se 3-4 kg apo bust. Në
  ezofag zbaticë, hernia esophageal shkaktuar nga axial
  diafragmë aperture, në mungesë të efektit të konservativ
  terapi është kirurgji, e cila është duke sjellë poshtë
  sac hernie në zgavrën e barkut dhe barkut segmentit fiksimit
  në dhjamë esophageal.

  Pacientët me zbaticë ezofag
  Pavarësisht kompleksitetit të mbështetur shkaqet e saj heqjen (mungesa
  Cardia) duhet të jetë në punishte barnash në spital sistemike (3/2
  herë në vit, dhe më shpesh nëse tregohet) të kryejë parandalues ​​(nën
  shmangur përkeqësimin e) trajtime antacid dhe astringent
  do të thotë.

  Informacion nga artikullin "ezofag."