Çfarë është diabetik këmba


 • Diabetik këmba
 • Diagnoza e këmbë diabetik
 • Trajtimi i këmbë diabetik

 • Diabetik këmba

  Diabetik këmbë - një nga më të zakonshme dhe të rënda
  komplikimet e diabetit. Glukozë zgjatur ngritur
  në gjak çon tek lezioneve vaskulare dhe nervat extremiteteve te ulta,
  atje innervation çrregullim - nevropati dhe / ose furnizimi i gjakut -
  angiopatin. Mes ndryshuar mbrojtjet pacientit
  me diabet, dëmtim i vogël këmbë (misër, plas,
  injeksion thonjtë çrregullt prerje flokësh, të përballet dhe t.
  d.) mund të shkaktojë
  manifestime të ndryshme të sindromi diabetik këmbë.

  Nuk janë:

 • sores;
 • kronik, plagë të pashëruara afatgjata;
 • phlegmon e këmbë; osteomielit e eshtra këmbë;
 • gangrenë një, disa

  gishtat, pjesë ose të gjitha e këmbë.
 • Kjo rrit gjasat e lartë
  amputim gjymtyrë të ulët.


  Diagnoza e këmbë diabetik

  Së pari, kirurg gjen
  sëmundje përcakton masën në ekzaminimin dhe cakton nevojshme
  për të përcaktuar shkakun komplikime të menjëhershme (nevropati, ishemi
  ose neyroishemiya):

 • Një test i gjakut dhe kimi përgjithësi, urinalysis.
 • Profilet e glycemic dhe hlyukozuricheskiy (pacientët gjatë disa herë në ditë të përcaktuara me nivelin e sheqerit në gjak dhe urinë).
 • Këmbë radiografi në 2 projeksionet (për zbulimin e eshtrave).
 • Studim bakteriologjik (mikrob përcaktuar se shkaktuar inflamacion) të caktojë antibiotik duhur.


 • Ultratinguj të qenët i qartë i arterieve kryesore të ekstremiteteve të ulëta.
 • Neurolog përcakton nevropati natyrës (përkufizim haptic,
  temperatura, ndjeshmëri dhimbje, reflekset dhe shkalla e
  e impulseve nervore në gjymtyrë të ulët - electromyography).

 • Trajtimi i këmbë diabetik

  Bazuar në rezultatet e gjakut dhe të sjelljes urinë endokrinolog
  korrigjim i sheqerit në gjak. Në mënyrë tipike, me kohë të plotë
  Trajtimi i këmbë diabetik, të gjithë pacientët janë transferuar në futjen
  dozë të mjaftueshme të insulinës thjeshtë.

  Në varësi të manifestimit të nevropati diabetik këmbë dhe shkallë përshkruesit acidi alfa-lipoic.

  Nëse këmbë diabetik habitur enët kryesore
  (Makroanhyopatyya) duke u konsultuar kirurg vaskular
  për mundësinë e korrigjimit kirurgjik të ishemi. Në
  asnjë mundësi e tillë i kryer trajtim konservativ
  prostanoids këmbë diabetik (Vazaprostan, alprostadil)
  heparinoidy (sulodexid) Agjentët e pllakezave te gjakut (tromboass).

  Në varësi të manifestimit të këmbës diabetike është mbajtur
  trajtimi i plotë, përfshirë kirurgji (një ose më shumë
  Fazat) dhe konservatore (ligation përdorur antiseptics
  dhe mbulesa terapeutike plagë). Pacientët me këmbë diabetik janë

  Sigurisht terapi Hyperbaric oksigjenit (në dhomën pacienti merr frymë i pastër
  oksigjen në shtypje të lartë).