Çfarë është diverticulosis


 • Diverticulosis
 • Manifestime të diverticulosis
 • Trajtimi diverticulosis

 • Diverticulosis

  Diverticula - një verbërisht duke i dhënë fund Bursiform zgjatje zona të kufizuara uritur trupin, duke përfshirë edhe dy pika. Diverticulosis do të thotë të kesh diverticula shumta.

  Diverticula i zorrës së trashë të zhvilluar kryesisht banorët në vendet e zhvilluara ekonomikisht ku incidenca arrin 30% të popullsisë. Roli kryesor
  në një përhapje të tillë të gjerë të kësaj sëmundjeje luan dietë sosje
  fibra bimore dhe fibrave papërpunuar, duke çuar në zhvillimin e kapsllëk - sëmundja më e rëndësishme faktor rreziku diverticular. Faktori i dytë -

  rritet në jetëgjatësisë në vendet e zhvilluara. Diverticulosis
  zorrë e trashë të zakonshme në të moshuarit dhe të vjetër. Më
  diverticula lokalizuar në sigmoid dhe zbritës zorrës së trashë, shumë
  rrallë në dy pika të drejtë.

  Teoria më e zakonshme e sëmundjes diverticular -
  mekanike ose pulsionnye. Ka një numër i faktorëve të rrezikut që
  të përcaktojë elementet bazë të Patogjeneza e diverticulosis - reduktim
  fibrave dietike diete, kapsllëk, trashje, mosha e avancuar,
  pezmatimi i zorrës së trashë. Të gjithë këta faktorë çojnë
  në rritjen e presionit intracavitary në zorrën e trashë e duhur


  zorrë diskinezia. Në patogjenezën e sëmundjes diverticular shumë
  Roli i përket dobësisë së murin e zorrëve. Muskujt Ton trashë
  zorrë gradualisht bie me moshën, rrethore dhe shtresa gjatësore
  shtresë e muskujve bëhet lidhës hollë mbështetës
  pëlhurë më pak i organizuar, me shenja të veshin, atë elastin
  fragmentuar.


  Manifestime të diverticulosis

  Ekzistojnë tri forma të sëmundjes diverticular e zorrës së trashë: diverticula asimptomatike (gjetjet e rastit në irrigoskopii ose colonoscopy); divertikulyarnaya sëmundje pakomplikuar kur ka manifestime klinike të sëmundjes dhe komplikime diverticular.

  Simptomat karakteristike të diverticulosis pakomplikuar

  Jo, pacientët kanë karakteristika karakteristikë e lezioneve sindromi
  zorrës së trashë - dhimbje të barkut pa lokalizimin qartë,
  shkelje e karrige, fron shpesh të paqëndrueshme ose kapsllëk (ndryshim kapsllëk
  dhe diarre), shenja të mostretje zorrëve (poteren, ënjtje).


  Komplikimi më i zakonshëm është inflamacion i diverticula diverticulosis - diverticulitis.
  Jepni kontributin tuaj për këtë evakuimin content infringement e diverticula,
  dysbiosis zorrëve. Shpesh bëhet e diverticulitis kronike
  relapsing kurs me ndryshimin fazat e faljen dhe acarimit, nganjëherë
  si krizat e barkut dhimbje.

  Shenjat zhvilluar diverticulitis është ethe, rrit dhimbje barku, diarre, pamjen stol në mukusit dhe gjak

  bloating këmbëngulës, butësi mjaft e theksuar
  Belly projektuar diverticula i përflakur zakonisht në krahun e majtë,
  ndonjëherë shenja të peritoneum. Kur sëmundja diverticular
  manifeston diverticulitis, e cila ndodh shpesh, pacientët
  shtrua në spital në një departament kirurgjikale me i dyshuar i sigurt
  forma të tjera të barkut "akute".
  Zorrëve gjakderdhje -
  komplikime të rënda sëmundje diverticular. Probabiliteti Saj
  dukuri rritet me moshën. Manifestohet më shpesh në mesin e
  përfunduar mirëqenien si një përzgjedhje në jashtëqitjen apo të gjakut clots kuqe;
  mund të ndaluar si papritmas si ajo filloi. Zhvillimi i kufizimeve

  ulçerë përsëritje për shkak të diverticulitis, compression inflamator
  depërtoj në peridivertikulite, spikes çon në zorrëve
  pengim. Diverticulum vrimë komplikuar nga zhvillimi i përhapur
  peritonit. Komplikime të tjera të sëmundjes diverticular përshkroi
  abscese mizhkyshkovi, fistulat, pyleflebyt, rrotullim diverticulum.

  Për diverticulitis tipik "nxitës"
  ndryshimet haemograms - leukocytosis, përshpejtuar ESR. Koprolohicheskiepolipy
  Ndryshimet jospecifik, natyrisht, sidomos me diverticulitis,
  Duket rritje e jashtëzakonshme. Vendimtar metodat diagnostike diverticulosis
  zorrës së trashë është irrigoscopy dhe colonoscopy.


  Kur diverticula irrigoskopii janë gjetur në formën e zgjatje e zorrëve
  formë të rrumbullakët mur me një qafë më pak ose më shumë të theksuar se
  manifestuar në mënyrë të qartë nga të jashtëm ose të brendshëm zorrë kontur, veçanërisht
  edhe ata janë të dukshme kur errësirë ​​të dyfishtë. Pacientët
  me diverticula diverticulitis pakomplikuar drenazhuar mirë.
  Kontrasti i vonuar - një shenjë e diverticulitis. Colonoscopy më shumë
  informacion për të zbuluar diverticulitis. Diverticula zakonshëm veten
  jo i dukshëm, përcaktohet me raundin e tyre të gojës ose ovale
  pandryshuar nga mukoza përreth. Prania e gjyqtarit inflamacion nëse gojës
  deformuar, mucous rreth tyre i fryrë, hyperemic.


  Gjakderdhje colonoscopy për të ngritur nivelin e tij.


  Trajtimi diverticulosis

  Objektivi kryesor në identifikimin e pakomplikuar
  Diverticulosis i zorrës së trashë - rregullimi i karrige. Kjo lejon
  në një masë të parandaluar formimin e diverticula ri
  dhe për të parandaluar komplikimet tilla si diverticulitis. Për këtë qëllim,
  dietë caktuar e pasur në fibra bimore. Nëse kjo
  është i pamjaftueshëm, ne rekomandojmë duke marrë krunde gruri.
  Një tipar i rëndësishëm është aftësia e tyre për të absorbuar të lëngshme
  tejkalojnë 4 herë peshën e tyre. Kështu
  rritjen e vëllimit të stol, duke çuar në normalizimin e kohës

  transit nëpër zorrë, duke reduktuar presionin intracavitary. Takim
  Rezultatet e krunde në pacientët me diverticulosis për të ulur dhimbjen,
  bloating, normalizimi stol. Krunde gruri, tani ata
  prodhuar nga industria ushqimore me emra të ndryshme, të tilla si
  "Fibromed" parboiled para përdorimit. Ato mund të përdoren
  në formën e pure me gojë dhe të shtoni në pije frutash, pelte,
  supave, qull. Të 2-3 ditët e para të emërojë krunde 1 lugë çaji 2 herë
  ditë, pastaj çdo 2-3 ditë dozë është rritur me 1 lugë çaji
  ditë para shfaqjes së jashtëqitjen normale; atëherë numri i shkurtimit
  ngadalë në rënie dozën për të arritur që siguron ritëm normal

  lëvizje zorrë (1 ditë për ose 2 ditë). Bran mund
  Përdorimi i vazhdueshëm. Në ditët e para të trajtimit ose krunde mund të jetë
  përkeqësohet dhimbje barku, të qethur shkurt e tyre ose duke marrë baralgin dhimbje noshpy
  dobësuar dhe pastaj ndërpritet.

  Me zhvillimin e diverticulitis emërimit të nevojshme
  agjentët antibacterial (antibiotikët gjerë, spektri, i keq
  sulphonamides zhytur, derivatet e 8-hydroxyquinoline) për 7-10 ditë
  droga antispasmodic (baralgin, spazmolhon, tryhan); pas
  zbutur ngjarjet akute emërojë trajtim bakteriale
  droga - colibacterin, bifidobakterin, bificol (3-5 doza e 2

  herë në ditë para ushqimit). Në pacientët me recurrences të shpeshta të diverticulitis mund
  të arritur efekt të mirë nga caktimi i drogave të tilla si sulfasalazine -
  sulfasalazine, salazopiridazin, salazodimetoksin. Ndeshje e mirë e tyre me
  Droga Polyenzyme.

  Në komplikimeve tjera të sëmundjes diverticular ose
  Mungesa e efektivitetit të terapisë konservatore tregon llojet e ndryshme të
  kirurgji.

  Informacion nga artikullin "diverticulosis".