Çfarë është pezmatim i lëkurës


 • Pezmatim i lëkurës
 • Shkaqet e dermatit
 • Cilat janë simptomat e dermatit
 • Metodat e trajtimit të dermatitit

 • Pezmatim i lëkurës

  Pezmatim i lëkurës, sëmundje, i quajtur edhe ekzemë duket
  skuqje, acarim të lëkurës dhe kruarje.

  Me fjalë të tjera, pezmatim i lëkurës - një lëkurë
  inflamacion, i shquar, në varësi të simptomave:

 • Pezmatim i lëkurës akute. Ky lloj i dermatit manifeston i fortë
  skuqje, ënjtje dhe qelbëzim.
 • Pezmatim i butë është e karakterizuar nga çara dhe lëkurë.
 • Kronike pezmatim i lëkurës - një sëmundje që është i gjatë
  natyra dhe të lokalizuara në çdo pjesë të veçantë të trupit.
 • Ka dy kryesore
  lloj i dermatit:

 • Ekzematicheskiy (ekzema).

  Vështirë për të trajtuar ekzemë kur ajo
  tashmë i pranishëm në trupin tuaj. Ajo është gjithashtu transmetohet lehtë nga prekshëm
  kontakt.
 • Neekzematicheskiy. Ky pezmatim i lëkurës ndodh kur
  Kontakt i drejtpërdrejtë me një ngacmues.

 • Shkaqet e dermatit


  Shkaqet e përbashkëta të dermatit përfshijnë si në vijim:

 • Dermatitis shfaqet shpesh në mot të ftohtë dhe thuajse
  gjithmonë njerëzit me lëkurë të thatë.
 • Shkaku pezmatim i lëkurës - ndryshimet në gjëndra dhjamor. Në
  i rritur ajo mund gjithashtu të zhvillohet në sfondin e diabetit apo alergji. Ashtu si në të rriturit,
  dhe bijtë e dermatit mund të kontribuojë në mangësi biotin.
 • Disa të zakonshme, por nuk merren shpesh në konsideratë


  alergeneve, bojë dhe mjetet layring flokëve nikel përfshira në
  Bizhuteri dhe kopset rrip, ngjyrat, shtuar në lëkurë, latex,
  Frutave agrume (sidomos të lëkurës).
 • Edhe drogës aplikuar në lëkurë mund
  Shkaku pezmatim i lëkurës si një efekt anësor.
 • Infeksionet fungale.
 • Alergji është manifestuar në traktin respirator. Për shembull,
  Rinitit alergjik është manifestuar në kontakt me pluhur shtëpiake, polen
  bimore dhe pezmatim të kafshëve mund të jetë e vazhdueshme në lëkurë gjatë të zgjatur
  kontakt i prekshëm me alergjen.
 • Një tjetër arsye e mundshme - stimujt kimike
  duke shkaktuar përhapur sëmundje - dermatit kontakti.

  Ai
  fillon me kontakt lëkurë me substanca të tilla si sapun, vaj motorik ose
  benzinë, pastrimin e produkteve, pastrimin e produkteve shtëpiake.
 • Përvoja e fortë apo stresi të zgjatur.
 • Alergji ndaj ushqimit. Alergjive ushqimore dhe ekzemë shpesh
  i lidhur në fëmijët e vegjël. Përbashkëta "fëmijë" alergeneve -
  arra, vezë dhe produktet e qumështit.
 • Djersitje të rënda gjatë ushtrimit, eksitim,
  temperaturë të lartë në vendin e punës ose veshje sintetike.
 • Infeksioni bakterial apo viral.

 • Cilat janë simptomat e dermatit

  Kjo sëmundje është shpesh kronik, manifestohet
  skuqje dhe kruarje në lëkurë. Nëse një histori familjare të sëmundjes astma,

  ethe hay ose rinitit alergjik, shans ekzemë e kontraktimit
  rrit.

  Simptomat mund të përfshijnë:

 • Njolla të kuqe në trup janë të pabarabartë tipik
  për dermatit.
 • Ndjenja e djegies dhe dëshirë të vazhdueshme për të zeroja përflakur
  rajon.
 • Në raste kronike, të lëkurës djegiet, oholyuyuchys për më shumë
  Shtresat e thella.
 • para shfaqjes së dermatitis në një pacient mund
  ekzemë vërejtur.
 • Shfaqja e virusit në zonën e infektuar.
 • Lëkura e thatë.
 • Blisters të vogla të mbushura me lëng, veçanërisht në
  duart dhe këmbët.
 • Atopic ekzemë shpesh shfaqet në bërryl
  dhe gjunjë dhe gjoks, qafë dhe fytyrë.

 • Metodat e trajtimit të dermatitit

 • Veshin rroba të buta, të qetë dhe shumë të ngrohtë kur
  pezmatim i lëkurës i sëmurë.
 • Përdorni vaj të veçantë të bollshme dhe shpesh goditës është
  pas një dush dhe me një kruarje të fortë. Pyetni dermatolog tuaj rekomandoj
  mjet i mirë.
 • Nëse është e mundur, për të shmangur parfumuvannyam kozmetike
  do të thotë.
 • Mos dush më shumë se një herë në ditë.
 • Antihistamines qetësues lehtësi kruarje dhe për të hequr
  acarim në pezmatim akut. Ato janë veçanërisht të efektshme gjatë natës.
 • Droga Pranimi immunomodulatory ndihmojë për të mbajtur
  lëkurës inflamacion nën kontroll dhe për të lehtësuar gjendjen e përgjithshme.
 • Ekstrakt violet - një mënyrë tjetër, nganjëherë

  përdoret për të lehtësuar simptomat e ekzemë. Ajo rrit yndyror
  Acidet, duke e bërë lëkurën të butë dhe më elastike.
 • Steroid Tropical. Aplikoni pomaden në bazë për
  Zonat e prekura për pesë deri në pesëmbëdhjetë ditë. Steroid duhet të zbatohet në mënyrë rigoroze
  në lëkurën e dëmtuar një herë ose dy herë në ditë.
 • Pimecrolimus Cream - një krem ​​i ri efektiv për të luftuar kundër sëmundjeve të lëkurës, duke përfshirë dermatit akute. Ajo ka më pak krah
  Efektet se barnave steroide.
 • Medikamente të tjera mund të përfshijnë steroid sistemike
  azatioprine. Phototherapy përdorur për të trajtuar ekzemë, të përshtatshme për trajtim

  pezmatim i lëkurës së bashku me droga të tjera që janë përdorur vetëm në raste të rënda.
 • Informacion nga neni "dermatit".