Çfarë është demodicosis


 • Puçrra fytyre
 • Kusht dhe faktorë
 • Trajtimi i demodicosis

 • Puçrra fytyre

  Acne - një sëmundje e lëkurës që shkaktohet nga
  marimangat oportune. Sipas statistikave,
  bartës të shënoni është më shumë se 70% e popullsisë së botës. Po
  zheleznitsa quajtur puçrra fytyre ka një madhësi prej 0,2-0,5 mm dhe një jetesë totale të thellë në dhjamor
  gjëndrat dhe follicles flokët. Më të shënoni lokalizuara në fytyrë, moshës,
  ballin, mjekër; në harqe vetull, folds nasolabial dhe i jashtëm
  kanalit të veshit.

  Normalisht, një ekzistencë parazitare mite nuk shkakton
  Problemet e njeriut. Por prania e faktorëve të caktuar predispozues

  është aktivizimi i saj dhe demodicosis fillon duke përparuar. Pas
  pleh mite femër zgjedhur zakonisht në sipërfaqe të lëkurës dhe pastaj menjëherë
  është një rënie e lirë thellë në gjëndër dhjamor ose gjëndër e flokëve, ku
  paraqet vezë. Nëse mjetet shkakton, e oviposition
  është lëkurës thellë nën sipërfaqe të lëkurës. Sollën me vete ticks të izoluara
  produkte të mbeturinave që kontribuojnë në trup dhe allergization
  zhvillimi i rosacea, "rosacea", etj Lëkurës, në futjen e rriqrat
  përflakur dhe i mbuluar me një skuqje të lëkurës, pimples dhe puçrra fytyre. Nëse aktivizimi i rriqrat
  ndodh në sy, ajo mund të shkaktojë ose blefarokon'yunktyvit


  blepharitis demodekozny. Shpesh ka progresion sëmundje. Në
  mungesa e një trajtim të plotë të sëmundjes bëhet kronike dhe
  keqësuar rënien dhe pranverë.


  Kusht dhe faktorë


  Sëmundja zgjatur çon tek formimin e
  lëkurë të trashë trashë pëlhurë, si një mbresë. Një person bëhet i vrazhdë
  ngjyra dhe të bëhet i fryrë, i mbuluar me plagë, vlon, nodules.
  Lezione Places të lëkurës janë të kuqe të ndritshme, ata kanë një të fortë
  lëkurë. Kjo prekur në masë të madhe hundë, ka një inflamator
  sëmundjet e lëkurës të hundës, e cila është titulluar "fajtor" hundë. Çdo dëmtim

  bastisje shekull atje, crusts në vendin e tyre, në disa vende cilia
  lyer me bojë mat. Pacienti shqetësuar me lodhje të syve, humbje e qerpikët, kruajtje,
  Manifestimi më i shpeshtë i elbi, ënjtje dhe skuqje e skajet e qepallat.

  Faktor i favorshëm është lindja e demodicosis
  sistem të dobësuar imunitar, prania e sëmundjeve kronike
  gastrointestinal, endokrin, metabolike,
  Sëmundjet autoimune, kushtet e pafavorshme mjedisore, i fortë
  stresi transferuar kimioterapia, etj Kjo është, faktorët e pafavorshme
  të cilat në masë të madhe zvogëlon mbrojtjet imunitar. Ndonjëherë
  Gratë përdorni kozmetike që përmbajnë hormone apo tjetër

  biologjikisht substanca aktive mund të çojë në aktivizimin e shënoni.

  Është e kuptueshme se samovylikuvannya e demodicosis
  e pamundur. Prandaj, për të trajtuar në mënyrë efektive nevojën e sëmundjeve si
  sa më shpejt të jetë e mundur për të kontaktuar ekspertët për këshilla. Përveç kësaj,
  vonimin trajtim çon ne shumimin e zonat e prekura. Për të diagnostikuar
  sëmundje kryer scraping fytyrës lëkurës ose të marra përsipër nga 4 rëna secila
  shekull.
  Material për diagnozën ekzaminohen nën mikroskop dhe zbulimin
  një numër i madh i marimangat vënë diagnoza e duhur.


  Trajtimi i demodicosis

  Trajtimi i demodicosis ofron një qasje gjithëpërfshirëse dhe kërkon

  Qëndrimi i disiplinuar i pacientit. Mjekimi është i gjatë dhe
  parandaluar veten ri kërkon përputhje të rreptë me masat
  higjienën personale. Pacienti mund të administrohet drogë immunomodulatory
  terapi shkakor, terapi fizike lokal, trajtim faqe kronik
  Sëmundjet. Për trajtim i ditës përdorur krem ​​të ndryshme dhe gels.
  Droga papranueshme samopryznachenoyi, si disa nga ata, veçanërisht për
  Trajtimi i demodicosis qerpikët nuk duhet të administrohet vetëm, por aplikohet
  Mjeku. Fushat kryesore të trajtimit të demodicosis shuarje është aktive
  e shënoni dhe në të njëjtën kohë të rritur mbrojtjen

  trup.

  Informacion nga artikullin "fytyre".