Çfarë ndonjëherë demodicosis


 • Cimptomy demodicosis ndonjëherë
 • Shkaqet e demodicosis ndonjëherë
 • Si është demodicosis diagnoza ndonjëherë
 • Si është trajtimi i demodicosis ndonjëherë

 • Getting up, një mëngjes ju të gjeni se ju jeni të shqetësuar në lidhje qepallat itchy, ndjenjën e rërës në sytë, qepallat e tua ishin të kuqe, filluan të bien rëna - ajo ciliare mite - Demodex (folliculorum Demodex). Normalisht Demodex është në lëkurë, ajo është pjesë e microflora, e cila në kushte normale nuk shkakton sëmundje. Tick ​​ushqen qelizat pilled dhe nuk mund të zbulojë praninë e saj se simptomave të dhimbshme. Marimangat Demodex janë shumë të vogla. Dimensionet e tij janë 0,2-0,5 mm, duke e bërë të padukshme për syrin e njeriut.

  Tick ​​jeton thellë në gjëndra dhjamor dhe meybomievyh në follicles flokëve të njeriut dhe gjitarët. Sëmundje, e cila shkakton një rritje të tepruar në koloninë e nënlëkurës mite quajtur Demodex.

  Cimptomy demodicosis ndonjëherë

  Lokalizimi i preferuar tik-tak - qepallat, lëkura e fytyrës, harqe vetull zonë, ballin, folds nasolabial, mjekër, kanali i jashtëm auditory. Produktet e shkretuara të marimangat kontribuojnë allergization organizmit shkaktojnë specifik sy dëme - blepharitis demodekozny dhe blefarokonyunktivit.

  Manifestimi kryesor i demodicosis kanë tehe të kuqe e qepallave, moshën e lëkurës lëkurë, humbje e qerpikët, eyelashes hedh lëng, lodhje sy.


  Në fazën fillestare, pacientët ankohen për konstante, kruajtje të padurueshme nganjëherë, sidomos pas fjetur. Pasdite shqetësuar ndjenjë dhimbje, shkarkimin kaustike ngjitet, një thirrje papërmbajtshëm për të zeroja, fshij sytë. Në qerpikët duket peshore, shkarkimi mucous akumulon në buzë të qepallave, duke formuar një ngjyrë kafe të verdhë. Në histori: elb shpeshta, humbje e qerpikët, puçrra fytyre përsëritura. Larja fytyrën me sapun dhe shkaqet tonik kruarje dhe djegie. Duke procesin mprehje mund të çojë Moisturizers, salyarii artificiale të qëndrojnë në diell.

  Sëmundja është kronike me acarimin sezonale në pranverë dhe në vjeshtë.


  Shkaqet e demodicosis ndonjëherë


  Për zhvillimin e demodicosis praninë e patogjen i vetëm nuk është e mjaftueshme. Siç u përmend më lart, ky mite është i pranishëm në lëkurën e shumë njerëzve (patogjene oportune), por shkakton sëmundjen, jo të gjithë prej tyre. Arsyeja kryesore për kultivimin intensiv të rriqrat është reduktuar imunitetin, gjë që mund të jetë për shkak të kaq shumë arsye. Kështu, shfaqja apo përkeqësimi i demodicosis mund të ndodhë në sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, sëmundje të sistemit endokrin, hepatit, çrregullime metabolike, të patologjisë nekorrehirovannoy thyes (hyperopia, miopi), ata me lëkurë me vaj poroz me seborrhea.

  Gjithashtu reduktimin vetitë mbrojtëse të lëkurës ndodh me përdorim të zgjatur e vajrave të përmbajnë kortikosteroidet (prednisone, hydrocortisone, etj), shtatzënisë, stres të vazhdueshëm dhe psikologjik, alkoolit, etj

  Si është demodicosis diagnoza ndonjëherë

  Diagnoza e demodicosis është fare e thjeshtë. Diagnoza është vënë zakonisht në shqyrtim ophthalmological, të zbuluar shenja të sëmundjes, si dhe përmes ekzaminimet mikroskopike. Nga qepallë e sipërme dhe e poshtme e çdo sy rëna piskatore të veçanta janë marrë, ata janë të vendosur në një rrëshqitje qelqi dhe shqyrtohet nga mikroskop. Ky studim mundëson diagnozë të shpejtë dhe të trajtimit të recetë.

  Në mënyrë tipike, ky studim është kryer me ndonjë demodicosis dyshuar.


  Si është trajtimi i demodicosis ndonjëherë

  Vështirësia luftuar mite nënlëkurës është përcaktuar se ajo është simbiontëve tona (simbiozë individual parti), se prania e tij është normë, jo sëmundje. Megjithatë, këto marimangat sjellin probleme vetëm kur ata fillojnë të shumohen me shpejtësi. Nëse ju keni një sëmundje që plotësisht të kuruar vetë është pothuajse e pamundur, sepse ajo është e nevojshme për të eliminuar shkakun e marimangat mbarështimit. Në mënyrë tipike, trajtimi i Demodex duke u përpjekur për të hequr përkeqësim të sëmundjes dhe për të arritur një heqje më shumë ose më pak të zgjatur.

  Përdoret me ilaçe të veçanta që ju mund të emërojë një mjek. Përveç kësaj, ju duhet të ndiqni dietë, veçanërisht përjashtuar nga dietë djegëse dhe ushqim të kripur. Shmangni ekspozimin diell.

  Së bashku me ushtrim disinfestation shtrat trajtimit dhe të brendshme (sepse ekziston mundësia e infektimit të të tjerëve nëpërmjet kontaktit me sendet personale dhe sende të higjienës; ri vetë).
  Krem contra përmbajnë mjaltë, ndikojnë negativisht në procedurat Vasodilators, sidomos dush.

  Nëse ju dyshoni se ju keni Demodex duhet urgjentisht të shqyrtohet dhe të konsultohet me okulist.

  Trajtim shtyrje mund të rezultojë në sëmundje mjaft të ndërlikuara të syrit, dhe në disa raste pasoja të pakthyeshme: blepharitis ulcerative me dhëmbëza të mëvonshëm. Mbani në mend se kjo është një sëmundje me kohëzgjatje të zgjatur në disa raste mund të shoqërohet nga një lezione të rrezikshme të syrit.

  Informacion nga artikullin "fytyre".