Çfarë është një hernie dhe çfarë janë ata


 • Çfarë është një hernie dhe cilat janë ato?
 • Pse ata janë atje?
 • Vendimet operative
 • Omphalocele
 • Kufizimet hernie
 • Vyslyzayuchyy protezë
 • Koment specialist


 • Çfarë është një hernie dhe cilat janë ato?

  Hernie - një zgjatje ose nga një zgavër trupore, ku ajo është e vendosur, përmes një hapje të lindura apo të fituara. Nuk janë hernie kongjenitale dhe fituar. Pamja e tyre - diçka e papritur. Ju mund të shkoni në banjë me kapsllëk, dhe të dalë me një hernie. Ndonjëherë ajo merr bronkit - "një barrë" për kollë. Ju mund të merrni edhe një hernie në palestër, dhe saktësisht pas rekomandimet e instruktorit.

  Hernie inguinale më e zakonshme në të cilën sac hernia është në kanalit inguinale.

  Femurit gjithashtu shkon së bashku anije të mëdha në anën e brendshme të kofshës - një vend jashtë enëve të zgavrën e barkut. Kur kërthizës sac hernia hernia vjen përmes ring kërthizës apo vendin nga anijet placentare në diafragmës - nëpërmjet një vrimë në diafragmë. Hernie barkut është shkaktuar nga trauma murit të barkut, nëse shtresa e muskujve shëruar plotësisht. Ndonjëherë hernie dhe brenda zgavrën e barkut - është fjala, për shembull, nëpër vrimë sciatic (raste të tilla janë të rralla).

  Hernias jo vetëm look unaesthetic - shumica e tyre janë shumë të rrezikshme! Mos i mbyllni sytë tuaj për problemin - kirurgji urgjente mund të kërkohet në çdo sekondë.  Pse ata janë atje?

  Mur abdominal përbëhet nga muskujve dhe indeve lidhës të dendura, i shërben shumë funksione, një nga të cilat - për të mbajtur organet e brendshme në një pozitë natyrore. Nën ndikimin e presionit intra-abdominale në dobësitë e defektit të barkut mur mund të formohet - unazë hernial, e cila vjen dhe hernie. Exit hernie provokojnë: rritur aktivitetin fizik, kollitje të rënda dhe madje edhe kapsllëk.

  Hernie Arsimimi mund të mbesin të pazbuluara për ju, dhe mund të shoqërohet me dhimbje të forta. Pas një hernie ndërsa gradualisht u rrit deri në një harar fryrë hernie shumë e zorrëve, dhe mund të arrijnë disa dhjetëra centimetra.


  Vendimet operative

  Shfaqja e një hernie varet nga disponimin e trupit. Shtyp Edhe trajnuar nuk është mbrojtje absolute! Në të kundërt, elastik mbështetje hernia e muskujve, duke e bërë atë praktikisht të padukshëm, duke shkaktuar ankth. Vetë, si reduktimi i hernie është e rrezikshme! Në rastin më të mirë do të përfundojë operacioni urgjent. Për fat të keq, hernia nuk do të shkojnë larg ose vetë ose nën ndikimin e drogës apo terapi fizike. Ajo vetëm mund të rritet, duke rritur rrezikun e komplikimeve.

  Trajtimi kirurgjik i hernie konvencionalisht i ndarë në dy lloje. Në rastin e parë lidhja është për shkak të indit të shtrihen ato (këto operacione quhen tradicionale).

  Në llojin e dytë të operacioneve duke përdorur implantet. Pas hernia - një vrimë që mund të eliminohet nga shtrëngimi skajet e saj apo tension pa ind implant ngushtë më lart ose më poshtë.

  Kirurgji plastike nga hernia është quajtur herniorafiya ose hernioplasty. Më i vjetër, metodë testuar - indet Plastike veta - është përdorur që nga shekulli i nëntëmbëdhjetë. Operacioni në të ngushtë të indeve hernial e pacientit (muskujve dhe aponeurosis). Numri i rikthim varion nga 2% deri 15%. Pengesë kryesore e këtij lloj të kirurgjisë - i gjatë (deri në disa javë) dhimbje. Ushtrimi kundërindikuar për të paktën tre muaj.

  Kirurgji laparaskopike kryhet përmes punctures të vogla. Kursi i operacionit është e kontrolluar nga një videokamera mini. Defekti më i zakonshëm në murin e barkut është e mbyllur brenda një rrjetë protezë sintetike. Periudha e rehabilitimit është dy javë, dhe rreziku i përsëritjes - jo më shumë se 2-5%. Operacionet e tilla mund të kryhet në një bazë pacient i jashtëm duke përdorur (epidurale) anestezi lokale ose kurrizore.


  Omphalocele

  Fëmijët hernie kërthizës mjaft e zakonshme, shkaktuar nga defekti i murit të barkut mëparshëm, për shkak të karakteristika anatomike (më shpesh në vajzat). Zgjatje kërthizës hernie duket madhësive të rrumbullakëta ose ovale të ndryshme.

  I qetë në pozicionin e shtrirë në shpinë dhe ajo është e lehtë për të reduktuar një në zgavrën e barkut, dhe në vend të saj është unazë mirë detektueshme kërthizës. Trajtimi i hernie kërthizës varet formën e saj dhe moshën. Në mënyrë tipike, 3-5 vjet, ajo është në vetvete. Në periudhat e mëvonshme unazë kërthizës në mënyrë të pavarur nuk është i mbyllur - në këtë rast, fëmija duke bërë operacionin.

  Mbyllja e plastikës i unazës kërthizës së prodhuar në një spital nën anestezi të përgjithshme. Mos kini frikë të këtij operacioni: ajo zgjat vetëm disa minuta. Ditën tjetër, fëmija do të shkarkohet në shtëpi. Çfarë mund të bëni në shtëpi? Vetë mbyllja unazë kërthizës është e mirë kontribuojë për masazh dhe ushtrimet që kanë për qëllim zhvillimin dhe forcimin e abdominals.

  Filloni «trajtim për nevojën sportive një muajsh, duke e vënë fëmijëve 3-5 minuta në barkun e tij (deri në 10 herë në ditë).

  Nëse crumbs zbuluar hernie kërthizës, ju keni për të zotëruar teknikat themelore të masazh. Për të rritur tonin e muskujve të murit të barkut, përdorni elementet e mëposhtme të masazh: rrethore clockwise stroking stomak dhe kundër-stroking, stroking muskujt zhdrejtë, fërkim barkut (do të fillojë nga një muajsh), ndjesi shpimi gjilpërash rreth kërthizë. Këto teknika toning duhet alternative me goditje qetësues rrethore. Kur fëmija juaj kthehet katër muaj, filloni terapi fizike.

  Të jetë i sigurt stërvitje poradsya instruktor - kjo do t'ju ndihmojë të zgjidhni kompleksin optimale.

  Shumë e dobishme ushtrimet e mëposhtme: shtues me mbështetje për vijë i drejtë dhe të lënë mënjanë në krahun tuaj, shtues me mbështetje për duart e palosur, të pavarura nga mbrapa kthehet stomaku.
  Fëmijët më të rritur janë të rekomanduara: shtues me mbështetje për unazë dhe një krah, heqjen këmbët vijë i drejtë, anim dhe të shpjegoj trupin, ushtrim «marrin lodrën nga vendin e tij".

  Me lejen e mjekut mund të përpiquni masazh tochechenyy, pads vijë i drejtë gishtat shpejt dhe befas shtyn pikën rreth kërthizë, duke shkaktuar tensionin e muskujve dhe zvogëlimin e hernia.

  Jo trajtimet e justifikuar popullore "gratë e vjetra - të aplikoni për të monedhave hernie dhe sende të tjera. Kjo mund të çojë në acarim të rënda të lëkurës dhe inflamacion.


  Kufizimet hernie

  Shtypja hernie barkut (më shpesh në meshkujt) mund të ndodhë pas ngritje peshe, me një kollë të fortë ose në tensione të konsiderueshme të barkut dhe zakonisht manifestohet me tre simptomat kryesore:

 • dhimbje të mprehtë në hernia dhe / ose dhimbje barku;
 • rritjen hernie zgjatje, të nënshkruar atë dhe shpesh butësi;
 • hernie nevpravlyaemostyu.
 • Raste të përzier dhe të vjella. Kufizimet gut është shoqëruar pothuajse gjithmonë nga pengimi zorrëve dhe, rrjedhimisht, dehje të rënda të gjithë trupin.

  Diagnoza është zakonisht menjëherë i qartë. Kjo ndodh nga pushtimet hernie inguinale i gabuar ose lymphadenitis femurit, testis hidropizi, epididymitis, funikulita dhe rrotullim të kurrizit sperme, ku rritet dhe koqe ashpër dhimbshme ngrihet në hapjen e jashtme të kanalit inguinale. Nga shtypja hernia mund të merret si një inflamacion akut i apendiksit, të vendosura në qeses hernia.

  Pacientët të cilët kanë burgosur hernie mund në mënyrë të pavarur, të shtruar në spital - mos humbasë që zhvillon për shkak të nekroza e reduktimit zorrëve lak e peritonit, shenjat e saj të para janë pothuajse të padukshme. Në ofrimin e ulje emergjente hernie mbytur është e papranueshme.

  Përjashtimet janë pacientë të cilët janë në gjendje jashtëzakonisht kritike për shkak të comorbidities, nëse pas kufizim ishte jo më shumë se 1-2 orë. Sepse në këtë rast operacion është e rrezikshme, ju mund të përpiquni të butë përmbajtjen vpravyty hernie në zgavrën e barkut. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë, pavarësisht nga ashpërsia e gjendjes, pacienti duhet të veprojë.


  Vyslyzayuchyy protezë

  Një muaj pas operacionit nëpërmjet një sintetike rrjetë protezë fibrave dal e indeve lidhës, duke formuar një trashësi shtresë të dendur të 2 mm. Ky ind lidhës është plastike, por jo shtrirë, e cila përjashton pamjen e një hernie të ri.


  Koment specialist

  Peter Saranyuk, chiropractor, "Kur hernia e kërthizës mund të bëjë pa kirurgji."

  Për fat të keq, chiropractic mund të ofrojnë metoda për trajtimin e hernias inguinale, femurit, diafragmës apo barkut. Sidomos në qoftë se ka shtypje. Këtu, fjala e fundit për kirurgët.

  Në shumicën e rasteve, operacioni është treguar. Megjithatë, hernie kërthizës, si duhet përdorur masazh zonën e kërthizës, ju mund të zgjidhur problemin dhe të bëjë pa kirurgji. Sigurisht, ju duhet të konsultoheni me një ekspert i cili ju tregon se si. Ky masazh përfshin një stroking butë të qetë, pastaj përgjimi gishtat vibruese, dhe më në fund - e stroking më të thellë dhe të ngutshme.

  Kjo duhet të bëhet brenda 5-7 minuta 2-3 herë në ditë. Por pa fanatizëm!

  Pas disa ditësh, në qoftë se nuk të duket e dhimbshme, mund të përdoret në tenis top masazh: "vkachuvaty" rajon tij palme në zonën e kërthizës, duke shtypur butësisht por me siguri. Në këtë kohë, është e rëndësishme për të ushqyerit e duhur. Racion të hyjë më shumë fruta dhe perime, vaj perimesh. Karrige duhet domosdoshmërisht të jetë i rregullt dhe i butë. Mjafton të vëzhgojnë këto rekomandime dhe të kryer masazh kontrolluar specialist hernie dhe "fshehur" në disa javë.

  Informacion nga neni "hernia. Ne do të fshini?

  »