Çfarë është agjërimi


 • Si për t'u përgatitur për agjërim
 • Kreshmë
 • Pas agjërimit

  Agjërimi - një refuzim për të ngrënë. I rregullt i shkurtër
  kurse agjërimi i kombinuar me dietë të zgjedhur siç duhet aftë
  përmirësuar rrënjësisht shëndetin tuaj. Ndryshe gjatë
  (48 ditë) nga uria, trupi është i përgatitur plotësisht për afat të shkurtër
  Periudhat e mospërdorimit nga ushqimi, veçanërisht në pikat "kritike"
  jeta - për shembull, në pranverë, kur përkeqësuar nga kronike të ndryshme
  lloj sëmundje muskujt e stomakut dhe sëmundjet mendore.

  Ciklet e agjërimit në mënyrë optimale të kryer nga 1 në çdo 3 muaj.


  Si për t'u përgatitur për agjërim

  Shumë
  është e rëndësishme për të përcaktuar me saktësi kohëzgjatjen e agjërimit.

  Për shembull, në qoftë se
  Sigurisht ishte planifikuar për 6 ditë dhe në fund të agjërimit
  Wellness "sugjeron" të shtoni një çift më shumë ditë
  është e nevojshme për të kapërcyer tundimet, përndryshe trupi do të përgjigjet
  shëndetësor të dëmtuar.

  Nuk është e rekomanduar për të hyrë në agjërimin
  "Nëpërmjet fuqisë." Mundohuni për të akorduar në agjërim, të përgatisë veten
  sa kohë që nuk ka një vendim firmë. Mundohuni të ndryshojë
  planifikojë punën në mënyrë që 1-2 ditët e para të periudhës së agjërimit ishte
  që në mënyrë aktive të pushojnë.

  2 javë agjërimit nevojshme
  plotësisht të eliminuar sheqer nga dietën tuaj në çdo formë dhe nga dy
  ditë për të shkuar në uria dietë të lartë në fabrikën e


  komponentëve dhe të zvogëlojë sasinë e përgjithshme të ushqimit të konsumuar. Ditë më parë,
  për darkë, pastrimin zorrët, të marrë 25-30 gram magnez,
  tretur në një gotë me ujë të ngrohtë. Që atëherë hahet
  pushon plotësisht.


  Kreshmë


  Nga
  agjërimi herët në mëngjes duhet të bëjë një klizmë spastrimit (1,0 -
  1,5 litra ujë të ngrohtë, kalium lyer
  të zbehtë rozë). Atëherë ju duhet të shkoni dhe të povovtuzyvsya
  nga njëra anë në tjetrën disa herë, butësisht stroking barkun e tij në një clockwise
  shigjetë, dhe pastaj lëviz nga pubis me masazh kërthizë
  zorrës së trashë tërthor. Pas tregon zakonshme klizmë

  frymëmarrje dhe ushtrime fizike. I ndjekur nga
  obschehyhyenycheskye Procedurat (dhëmbët pastrim, dush).

  Çdo ditë duhet
  pini të paktën 1,0-1,5 litra çdo të ujit mineral. Nëse pini duhan,
  provoni në një grevë urie për të zvogëluar numrin e cigareve të tymosur
  te pakten dy here. Gjatë verës, ajo është e rekomanduar për të shmangur
  mbinxehje, mos bëj banja dielli. Në dimër - jo mbiftohem, ngrohjes
  Vishen mirë të marrë strehim gjatë ditës dhe gjatë natës. Si rezultat, për 5-7 ditë
  uria aktiv (dmth ju vazhdoni duke bërë normale tuaj
  aktivitete, por ndoshta në një ritëm të lehtë) ju do të humbasin të paktën
  4-5 kg.

  Deri në fund të agjërimit, ndryshimet në perceptimin

  bota. Tiparet karakteristike: saktësi të lartë, më shumë
  perceptimi i mprehtë i ngjyrave, Rivlerësimi i rëndësisë
  Nevojat dhe kërkesat. Sytë bërë karakteristikë "uritur
  shkëlqejë ", janë shumë ekspresive. Përmirëson gjendjen e lëkurës
  sidomos në fytyrë. Shpesh gjatë kësaj periudhe fillon të zgjoheni "kujtesës
  Trupi "- Kujtimet e një fëmijëri të shëndetshme dhe adoleshencës, dhe
  Fluksi i testuar i papritur i rrit forcën mendore dhe fizike
  Aktiviteti fizik dhe optimizëm.


  Pas agjërimit

  Detyrë
  kjo periudhë - restaurimi i lëvizshmëri normale të zorrëve,
  mbyllje për shkak të urisë.

  Në ditën e parë janë të rekomanduara
  lengjet e mishit bimore (patate, lakër, kungull) ose grouts
  decoctions (mundësisht bollgur) pa kripë në shkallën prej 1,5 litra në ditë,
  uniforme për mëngjes, drekë dhe darkë. Në ditën e dytë dhe të tretë të ushqimit
  me përdorimin mbizotërues të bimëve dhe ushqimeve të qumështit, rreth
  në gjysmë pjesën e zakonshme. Salt, ushqime proteinike - mish, vezë, kërpudha,
  bishtajore - janë të përjashtuara. Në ditën e katërt dhe të pestë dhe një e gjysmë
  pjesë normale mund të përfshijnë bukë. Në ditën e gjashtë të pushtetit normal.

  Informacion nga neni "Agjërimi".