Çfarë hipotension


 • Çfarë është hipotension?
 • Disa rekomandime për hypotensive
 • Ushtrime terapeutike

 • Çfarë është hipotension?

  Ndërsa hipertensionit festohet zakonisht në moshë mesatare dhe të moshuar, hipotension të qenësishme të rinj - veçanërisht vajzat dhe gratë 30-35 vjet.


  Hipotension i quajtur presionin e ulët të gjakut në meshkuj për më pak se 100/65 mm Hg. c, gratë -. më pak se 95/65 mm Hg. c.

  Hipotension nuk është gjithmonë një sëmundje e pavarur, ajo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të tilla si sëmundje peptike Ulçera, tuberkulozi pulmonar, sëmundje të mëlçisë, dhe sistemin endokrin.

  Hipotension mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm: në fëmijëri dhe adoleshencë, aktiv në sport, në klimat e nxehtë.

  Nëse ju aksidentalisht gjetur gjatë ekzaminimit mjekësor parandalues ​​që ju keni tension të ulët, mos u shqetësoni: me sa duket ju hipotension fiziologjik - standardet tuaja personale. Nëse hipotension vazhdimisht kujton dobësinë e tij, dhimbje koke, nervozizëm, çrregullime të gjumit, përqendrim të dobët, djersitje, marramendje (sidomos në mëngjes kur ju merrni deri nga shtrati) në një zalisur zihet fryma dhomë, lodhje, ndjeshmëri në rritje të motit ndryshime, është e nevojshme nënshtrohet kontrollit mjekësor.


  Shkaku më i zakonshëm i një forme sëmundje është një çrregullim funksional i sistemit kardiovaskular - distonise neurocirculatory i tipit hypotonic, që rezulton në rregullimin trazuar qendrore e ton vaskulare.

  Ilaç më efektive në arterial hipotension është "trajnimi" enët. Ajo mund dhe duhet të kryhet në një shtëpi konvencionale.

  Disa rekomandime për hypotensive

 • Bëni ushtrime në mëngjes çdo ditë (në vijim është një sistem i thjeshtë për anije të trajnimit).
 • Çdo mëngjes, të marrë dush ndjekur fërkim trupin peshqir prej liri butë.
 • Gjatë ditës (më shumë nëse është e mundur) e masazh gjithë trupit ashpër, furçë të thatë.

 • Në mbrëmje, ndiqni procedurën e mëposhtme: 20 cm, të mbushur dush me ujë (temperaturë 10-18 ° C). Brenda 1-3 minuta në këmbë përgjatë pjesën e poshtme të banjës, duke ngritur ndjeshëm më këmba e ujit. Pastaj fshij këmbët e thatë, veshin çorape leshi dhe shëtitje fuqishme rreth dhomë - sa kohë që këmbët të zihriyutsya.
 • Ndiqni dietën tuaj, është e nevojshme që të ketë vakte të vogla 4-5 herë në ditë, duke preferuar ushqime të pasura me vitamina (veçanërisht A, C dhe E), të cilat pozitivisht ndikojnë në sistemin nervor dhe enëve të gjakut. Burim i vazhdueshëm i vitaminave nuk është vetëm fruta, manaferrat dhe perimet (sidomos chokeberry, rrush pa fara i zi, limon, u rrit hips, lëpjetë, buckthorn det, karrota), por mëlçi viçi, gjalpë, vezë, salmon dhe bli havjar.

 • Well anije ton stimuluesve natyrore, lemongrass, Leuzea, Rhodiola Rhodiola, xhensen. Merrni tretësirë ​​të ndonjë prej bimëve të mësipërme 2 herë në ditë (30 minuta para mëngjes apo drekë) 20 pika, duke hedhur ato në 1/4 filxhan me ujë. Shpenzojnë trajtuar për 2-3 javë, pastaj të marrë një pushim për 1 muaj dhe pastaj të përsëritur kursin.
 • Kafe e fortë e zezë dhe çaj - mjete tradicionale për të ndihmuar të mbush me gëzim, por mos abuzojnë këto pije. Vini re se përdorimi i tepërt i kafeinës (më shumë se tri gota çaj ose kafe në ditë) mund të dështojnë: në vend të forcave të pritshme baticës do të qenët i përgjumur.

 • Gjatë ditës, prerë nga kohë për pjesën tjetër - nuk e le lodhje.
 • Mundohuni për të vizituar sa më shpesh të jetë jashtë të mundshme - në parqe dhe sheshe, larg nga autostrada.
 • Sa shkonte më këmbë; të gjejnë një mundësi për të bërë not, vrapim, Mëso biçikletë themelore; mos harroni ski dimrit.
 • Sigurimi i një, gjumë të plotë të thellë. Nëse pagjumësi eliminon atë në çdo mënyrë të mundshme.
 • Mundohuni të kaloni një pushim jo vetëm në vendpushimet jugore, por edhe në rajonet malore veriore dhe kontinentale të Rusisë (për shembull, në Karelia, Uralet, rajoni Altai - klima e këtyre vendeve janë të mirë coached dhe erëza i trupit të anijes).

  Nëse keni meteosensitivity të lartë, ju pushoni treguar në klimën e zakonshme.
 • Normalizimi i tensionit të gjakut gjithashtu kontribuojnë në plepi paqëndrueshme piramidale dhe jargavan që të përmirësojë shëndetin dhe performancën. Mund të krijojë një klimë të favorshme për veten e tyre, duke i vënë këto bimë në vilë e tyre verore.


 • Ushtrime terapeutike


  1 ushtrim.
  Pozicioni fillestar (IP) - të shtrirë në shtrat, në shpinë të tij, armëve të shtrirë mbi kokën e tij, këmbët së bashku. Tërheq të shpjegoj fort gjunjë, këmbët, duart dhe lodhje. Pastaj relaksohuni. Përsëriteni 2-3 herë.


  2 ushtrim.
  IP - Sitting, duart në gjunjë. Bëj bërryla tuaj tensionit alternuar ngre deri korrigjim.

  Pastaj relaksoheni dhe të ulë duart tuaja. Përsëriteni 2-4 herë. Në qoftë se gjatë ushtrimit ju doni të mërzitshme - gjë e mërzitshme. Kjo do të thotë se mushkëritë tuaja të bëhet më e vështirë për të marrë frymë oksigjen dhe furnizimin me gjak.

  3 ushtrim.
  IP - Njëjtë. Të plotë me një amplitudë maksimale prej lëvizje rrethore në shpatullën përbashkët. Merrni 5-7 lëvizjet rrotulluese përpara dhe e njëjtë - një ritëm mesatar shpinën. Shpinë të mbani drejt.


  4 ushtrim.
  IP - Same vend këmbët sup-width larg. Në rrokje nxjerr frymë me këmbën dy duart gjurit të djathtë dhe ngadalë, duke dëmtuar të gjithë trupin, butësisht shtrëngojë gjoksin e tij. Për frymëzim prapa në IP E njëjta vazhdim, duke marrë duart e tij gju majtë.

  Përsëriteni 2-4 herë çdo këmbë.


  5 ushtrim.
  IP - Përhershëm, këmbët shpatull width larg, duart ulur. Relax (a), pastaj shtrëngojë muskujt e barkut, mollaqe, ngre supet, të heqë kokën tuaj (b). Qëndro në këtë zënë pozita 7-10 sekonda, pastaj relaksohuni. Përsëriteni 3-5 herë. Ushtrimi mund të bëhet duke lëvizur nëpër dhomë me muzikën; ndalimin muskujt e tendosur.


  6 ushtrim.
  IP - Njëjtë. Për frymëzim mënjanë anën dhe gishtin prapa këmbën e djathtë, ngre dorën tuaj të majtë, dora e djathtë tërheq mbrapsht një shpellë të vogël prapa. Nga nxjerr frymë, kthehen në IP Bëni stërvitje, vidstavlyayuchy anën dhe prapa këmbën e majtë dhe duke ngritur dorën e djathtë.

  Ndiqni lëvizjet e qetë. Përsëriteni 4-6 herë.


  7 ushtrim.
  IP - Same duart në rripin e tij. Për frymëzim shpjegoj shpatullat, ngadalë heqë dhe të kthehet drejt këmbën e majtë. Nga nxjerr frymë, kthehen në IP Përsëriteni 4-6 herë çdo këmbë. Shpinë të mbani drejt.

  8 ushtrim.
  IP - Same duart lënë jashtë. Për frymëzim ngadalë ngre krahët tuaj deri ndërsa duke e kthyer trupin dhe kokën në të djathtë; vetëm butësisht nxjerr përsëri në IP A njëjtë me një kthesë në të majtë. Sigurohuni që hip dhe këmbë ka mbetur i palëvizshëm. Përsëriteni 3-5 herë në çdo drejtim.

  9 ushtrim.
  IP - Same duart në rripin e tij. Kryen squats, përhapjen gjunjët e tij veç e veç.

  Përsëri duhet të jetë i drejtë. Përsëriteni 4-8 herë. Për të lehtësuar këtë ushtrim mund të rrinë dorën për mbështetje.