Çfarë është hyperthyroidism


 • Çfarë është hyperthyroidism
 • Shkaqet e hyperthyroidism
 • Si është diagnoza e hyperthyroidism
 • Si është trajtimi i hyperthyroidism

 • Çfarë është hyperthyroidism

  Hyperthyroidism -
  një grup të sëmundjeve në të cilat gjëndrës tiroide fillon të prodhuar
  hormonet e tyre në sasi shumë më të mëdha se nevoja normale
  person i shëndetshëm.

  Ne mund të themi se hyperthyroidism - një kusht kundërtën e hypothyroidism:
  nëse në nivele më të ulëta të tiroides hormonet të gjitha proceset
  në trup ngadalëson, trupi hyperthyroidism punon
  me rritjen e intensitetit.


  Shkaqet e hyperthyroidism

  Më shumë
  se 80% të rasteve shkaku i hyperthyroidism janë përhapur toksik
  goiter (semundja Graves) - një sëmundje e gjëndrës tiroide, ku atë

  rrit në madhësi dhe fillon të prodhojë sasi të tepërt
  hormonet.

  Një tjetër arsye - hekur prodhuar nyje të shumta, qelizat të cilat fshehtë hormoneve të tepërta (sëmundje Plummer-së).

  E treta -
  në gjëndër rritet vetëm një nyjë emeton sasi të mëdha
  hormon - një gjendje tjetër që quhet adenoma toksike.

  Rrallë në hyperthyroidism janë për të fajësuar:

 • rritur futje e jodit;
 • mbidozë e hormoneve tiroide në trajtimin e hypothyroidism;
 • sëmundje hipofizës.
 • I tepërt
  shuma e hormonit tiroid në trup çon tek çrregullimit
  metabolizmi, ndryshimet në kardiovaskulare,
  sistemet e tretjes, etj

  Pacientët me hyperthyroidism janë të shqetësuar:


 • ndryshime mendore, tearfulness, nervozizëm i tepruar, swings shpejta humor, pagjumësi;
 • rritur djersitje, flashes nxehtë;
 • dobësi;
 • rrahje zemre, ndjenjë ndërprerje në zemër, gulçim;
 • shkundur, e cila është veçanërisht e dukshme në duart gishtat e shtrira;
 • i fryrë
  puffiness sy dhe pamja e çanta nën sytë, ënjtje të qepallave,
  paaftësia për t'u përqëndruar mendjen në subjekt, Diplopia;
 • humbje peshe;
 • diarre të shpeshta.
 • I rrezikshëm
  komplikacion i hyperthyroidism (tirotoksikozë) është thyrotoxic
  menaxhimi - Jeta gjendje kërcënuese. Provokojnë ajo mund të mungojë
  Trajtimi i hyperthyroidism, trauma të rënda, infeksionet dhe ndonjë

  kirurgji.

  Një njeri të vjella
  dhe diarre, deri në 40 gradë temperaturën e trupit bie ashpër
  tensioni i gjakut, mund të jetë i prishur ritmin serdechenyy. Pastaj
  pavetëdijshme ndodh, pacienti bie në gjendje kome.

  Trajtimi krizë thyrotoxic mbahet në kujdesin intensiv.


  Si është diagnoza e hyperthyroidism

  Diagnoza themelon endokrinolog nga ekzaminimi i pacientit dhe të kryer një numër të testeve:

 • Studimi i tiroide stimuluese hormoneve (TSH), hormonet tiroide në gjak (thyroxine, triiodothyronine);
 • Ultratinguj tiroide
  na lejon për të vlerësuar madhësinë e gjëndër dhe strukturën e saj nga ultrazërit

  studim duke përdorur një sondë të veçantë dhe të vlerësojnë e fluksit të gjakut
  hekur (color Doppler mapping);
 • scintigraphy tiroide, zbulon pjesët si të ndryshme të gjëndrës tiroide (duke perfshire komponentet);
 • në disa raste mund të ketë një gjobë-gjilpërë aspiratën biopsi e gjëndrës tiroide.

 • Si është trajtimi i hyperthyroidism

  Trajtimi i hyperthyroidism (tirotoksikozë) varet nga arsyet që shkaktuan atë, dhe mund të jetë mjekësore ose kirurgjikale.

  Terapeutik
  trajtim është që të caktojë mjete të posaçme shtypur
  Aktiviteti i tepruar i gjëndrës tiroide.

  Në mënyrë tipike, një trajtim i tillë
  Drogës është kundërindikuar për gratë shtatzëna dhe lactating. Për
  vit pas trajtimit duhet të mbrohen nga shtatzënia.

  Kirurgji
  veçanërisht treguar në nyjet në gjëndrën tiroide. Operacioni është kryer
  nën anestezi. Fshin nyje ose nga kanceri. Me teknologji moderne
  operacion damar praktikisht të padukshëm. Efikasitet
  restauruar në 3-5 ditë.

  Dhe terapeutik,
  dhe trajtim kirurgjik në mënyrë efektive lejon për të eliminuar
  Simptomat e hyperthyroidism. Në disa raste, pas trajtimit nevojshme
  Përdorimi i zgjatur i dozave të vogla të hormoneve tiroide.

  Shpëtoj të pavarur nga hyperthyroidism pamundur!

  Informacion nga artikullin "tirotoksikozë".