Çfarë është hyperprolactinemia


 • Shkaqet e hyperprolactinemia
 • Diagnoza dhe trajtimi i hyperprolactinemia

 • Hyperprolactinemia - një gjendje e cila karakterizohet nga
  rritur Hormoni (hormone) në gjak. Më
  hyperprolactinemia ndodh në gratë e reja të moshës 25-40 vjet,
  shumë më pak - në meshkujt e së njëjtës moshë.


  Shkaqet e hyperprolactinemia

  Arsyet që të çojnë të rritur prodhimin e Hormoni të ndryshme:

 • Tumor
  (Adenoma) të hipofizës - shkaku më i zakonshëm i kësaj gjendje. Në mënyrë tipike, këto
  tumoret janë të vogla (jo më shumë se 2-3 mm). Fjala "tumor"
  Mjekët tregojnë një rritje në madhësinë e gjëndrra e hipofizës, ajo nuk është kancer,
  një entitet dashamirës.

 • Funksion tiroide Reduced (hypothyroidism).
 • Sëmundja ovarian (sindroma e ovarit policistik).
 • I mirëpritur
  Disa droga, antiemetics (tserukal)
  ilaqet kundër depresionit (amitriptyline), kontraceptivët e larta
  estrogjenit.
 • Cirroza e mëlçisë.
 • Kronike dështimi i veshkave (hyperprolactinemia ndodh në 65% të pacientëve janë në dializë).
 • Sëmundjet e trurit (Meningitis, encefalit, tumoret).
 • Femrat
  Sindromi hyperprolactinemia zakonisht mërzit nxjerrje qumështi
  me jashtë gjirit të shtatzënisë (galactorrhea), varfëri dhe abuzimit
  menstruacioneve (shpesh mungesa e saj).


  Meshkujt janë të shqetësuar për uljen
  libido dhe potencë, nganjëherë në lidhje me lirimin e qumështit.
  Në disa raste ka rritje të tepërt të flokëve trup, tendenca
  në puçrra fytyre. Me rritjen e tumoreve hipofizë mund të ndodhë
  vizion të paqartë, dhimbje koke.


  Diagnoza dhe trajtimi i hyperprolactinemia

  Diagnoza dhe trajtimi i hyperprolactinemia merret endokrinolog, gjinekolog dhe endokrinolog.

  Për diagnozë duhet të:

 • Testi i gjakut cdat Hormoni (gjak marrë nga një venë) Përveç kësaj, mjeku mund të urdhërojë teste hormonale;

 • disa raste ju duhet një test të gjakut dhe hormoneve të tjera

  për shembull, hormonet tiroide (në qoftë se mjeku dyshon shkelje
  funksioni i tiroides);
 • kryej x-rrezet e kafkës dhe Sella turcica rajon për të vlerësuar madhësinë e gjëndrra e hipofizës;

 • Vlerësimi i detajuar i Hipofiza dhe pjesët përreth të trurit të përdorura
  tomography - llogaritur (CT) i bazuar në përdorimin
  X-rrezet dhe rezonancë magnetike (MRI) i bazuar
  në përdorimin e fushave magnetike;
 • konsultuar gjinekolog (për gratë);
 • mbi zbulimin e hipofizës adenoma nevojë këshilla okulist.
 • Nëse
  hyperprolactinemia shkaktuar nga hypothyroidism apo dështim
  Zëvendësimi i veshkave caktuar hormon i përshtatshëm

  terapi, duke çuar në prodhimin e normalizimit Hormoni dhe përfundimin
  galactorrhea.

  Nëse gjendja është e lidhur me marrjen medikamente
  mjete (tserukal, amitriptyline, etj), këto barna janë ndërprerë. Si
  zakonisht 4-5 javë pas shërohet menstruale
  Cikli dhe ndalesa galactorrhea.

  Trajtim terapeutik
  përdoret më shpesh. Pacientët përshkruar përgatitjet speciale
  (Parlodel, lizurid, etj). Kjo terapi normalizes përmbajtje
  Nivelet Hormoni në gratë rikthen ciklit menstrual
  dhe aftësinë për të konceptoj.

  Kirurgji
  (Heqja e tumoreve hipofizë) përdoret, zakonisht në praninë e

  çrregullime të vizionit dhe joefikasitetit
  trajtim terapeutik.

  Terapi Rrezatimi është përdorur më shpesh
  të gjithë trajtim si shtesë pas hipofizektomii ose kundër
  trajtim terapeutik.

  Informacion nga neni "hyperprolactinemia."