Çfarë është malcim nullesh


 • Gingiviti, shkakton gingivitin
 • Cilat janë simptomat e malcim nullesh
 • Si është trajtimi i malcim nullesh

 • Gingiviti, shkakton gingivitin

  Gingiviti - një inflamacion i mishrat, i shoqëruar nga ënjtje, skuqje
  dhe gjakderdhje. Gingiviti - një sëmundje mjaft e zakonshme;
  Nuk janë akute, kronike dhe forma të përsëritura të sëmundjes.

  Shkaku më i zakonshëm i malcim nullesh është jo Higjena
  gojë, duke rezultuar në një pllakë të dhëmbëve (koloni
  mikroorganizmave, e lidhur fort me sipërfaqen e dhëmbit). Gjithashtu në
  malcim nullesh të luajë rolin e faktorëve të tillë si patologji
  malocclusion, gurit (kaltsyfikuvatysya pllakë të dhëmbëve), mbetje

  ushqim në mënyrë jo të imponuar mbushjet, frymëmarrje gojë.

  Gingiviti është e zakonshme në adoleshentët dhe gratë shtatzëna. Këto
  kategoritë e pacientëve sëmundje është zakonisht më të rënda për shkak të
  ndyshime të hormoneve në trup.

  Gjithashtu, malcim nullesh mund të jetë një shenjë e sëmundjes sistemike
  (P.sh., herpes, alergji, vitaminë mangësi, leukopenia, kullon
  semundja, diabeti).

  Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara, të tilla si oral
  kontraceptive, mund të përkeqësojnë inflamacion në mishrat. I rëndë
  metale (plumb, bismut) janë edhe nganjëherë në gjendje të provokojnë malcim nullesh.


  Cilat janë simptomat e malcim nullesh

  Kur mishrat Gingiviti përflakur, nuk është ënjtje, të ndryshuar atë


  qark. Për shkak të ënjtje sulcus më të thellë desnevaya midis dhëmbit dhe
  një të ashtu-quajtur xhep çamçakëz. Rezultati është
  simptomat e mëposhtme: buzë skuqje çamçakëz, ënjtje dhe gjakderdhje
  mishrat, mishrat bëhen të ndjeshme dhe të dhimbshme, nuk
  vështirësi në përtypjes dhe gëlltitjes.

  Gingiviti mund të jenë të dy akute dhe kronike. Kronik
  Gingiviti është më e zakonshme në të rriturit. Gjatë rëndim,
  që shpesh ndodh në periudhën e dimrit-pranverë, atje
  gjakderdhje mishrat (zakonisht kur brushing dhëmbët tuaj).


  Si është trajtimi i malcim nullesh

  Duhet të bëhet vetëm dentisti.

  Trajtimi i malcim nullesh
  është në fuqi në heqjen e dhëmbëve pllakatë dhe lokal të përgjithshme
  faktorë predisposing.

  Para së gjithash, ju duhet me kujdes të vëzhgojnë higjienës orale. Mjeku do të ju ofrojë me rekomandimet e nevojshme.


  Përveç kësaj, ajo është shpesh e nevojshme për të përdorur mjete të posaçme
  jo vetëm për trajtimin e fazës akute të sëmundjes, por në mënyrë
  për të ngadalësuar apo të ndaluar zhvillimin e komplikimeve serioze.

  Aplikoni drogave të ndryshme: antibiotikët, anti-inflammatories, immunocorrectors lokale.

  Ndonjëherë ajo merr një ndërhyrje të rëndësishme mjekësore:
  largimi i plotë i gurit (mekanikisht ose duke përdorur

  ultratinguj) zëvendësim dhe të rishfaqet varur në mishrat apo i keq
  vula përshtatshëm.

  Në disa raste, kirurgji
  (Curettage). Kur mjeku curettage heq pllakë të dhëmbëve duke përdorur
  grepa special, ekskavatorėve, kyuretok (curettage mbyllur) ose,
  në qoftë se keni nevojë për një operacion, prerje të qartë (curettage hapur).

  Trajtim kronik malcim nullesh bëjë gojë drogë anti-inflamatore dhe bikarbonat natriumi.

  Kur gingivite shkaktuar nga infektive dhe inflamatore
  proceset e nevojshme për të eliminuar patogjen. Pra mjeku
  mund të jetë antibacterial ose antifungal
  drogës.

  Gingiviti është shpesh tregon një rënie në mbrojtjen e vet

  forcat e trupit. Prandaj, trajtimi duhet të synojnë jo vetëm në
  Eliminimi i procesit inflamator, por edhe për të rritur imunitetin.
  Atëherë përdorimi më e përshtatshme e imunomodulatoreve. Droga në këtë
  të aktivizuar mbrojtjet e mukozës orale.
  Duke vepruar përmes mekanizmave imunologjike, ata kontribuojnë
  të rritur aktivitetin fagocitare (fagocitozës - kapjen dhe asgjësimin
  qelizat bakteriale e sistemit imunitar), rritet në përmbajtje pështymë
  enzimë të veçantë - lizozimë, i njohur për baktericid saj
  aktivitet, stimulim dhe rritjen e numrit të qelizave të imunitetit,
  përgjegjës për prodhimin e antitrupave.

  Për të përfshirë immunomodulators
  Imudon drogës.

  Informacion nga artikullin "Gingiviti (sëmundjes çamçakëz)."