Çfarë hydradenitis


 • Si funksionon hydradenitis
 • Si për të trajtuar hydradenitis

 • Inflamacion akut purulent nga gjëndra djerse (hydradenitis akut), shpesh të vërejtura në sqetull, shumë më pak - në ijë, perineum dhe në shumë të rralla në fushën e dalë e gjirit në gratë trashë.

  Gjendra djerse janë të vendosura në indin nënlëkuror drejtpërdrejt nën lëkurë. Ata kanë një kanal të gjatë dredha-dredha output shtoporoobrazno, e cila është e mbyllur lehtësisht, duke parandaluar rrjedhjen nga thellësitë e kancerit.

  Duke kontribuar në momentet zhvillim gidradenita janë rritur djersitje, neglizhencë, veçanërisht kushtet (pluhur të lartë, temperatura e lartë, lagështia, që punojnë me lubrifikantë) pune, i veshur me rroba të përafërt dhe momente të tjera invariant.

  Çështjet dhe shëndetin e përgjithshëm, duke përfshirë lehtësimin vuan një sëmundje të rëndë, çekuilibër hormonal, diabetin dhe çrregullime të tjera metabolike.  Si funksionon hydradenitis

  Sëmundja fillon me paraqitjen e vogla, nodules dhimbshme në indin nënlëkuror, i cili rritur gradualisht, duke arritur një madhësi prej 2-3 ose 3-5 cm. Lëkurës fillimisht neyzmenennaya dhe madje edhe në nyjet mobil bëhet ngjyrë kuqe-cyanotic, shndrit, hollë, dhe rreth 3 javë -4 e fillimit (nganjëherë më shpejt, nganjëherë më vonë) është seksion ulçerë e pavullnetshme, por ajo sjell vetëm lehtësim të përkohshëm.


  A nuk kanë kohë të eliminuar qelbëzuese e parë të fokusohet sa afër ose të ketë një vetëm dy, dhe nganjëherë në të njëjtën kohë zhvillohen, vlon në të njëjtën zonë. Ka një hydradenitis kronik relapsing, i quajtur gjerësisht "sisë Suche."

  Shërimi spontan është një sëmundje shumë e rrallë dhe për të parandaluar një seri të zgjatur të punimeve.  Si për të trajtuar hydradenitis

  Pavarësisht nga faza e sëmundjes, për herë të parë kryejnë një sqetullat plota tualet.
  Zistryhayut gërshërë e flokëve dhe zbryvayutsya. Sqetull të pastër me ujë të ngrohtë me sapun dhe pastaj fshihen me alkool, zgjidhje alkoolike e CHLORHEXIDINE dhe alkoolit zgjidhje të tjera antiseptik.

  Trajtimi i infiltrimit fazë. Infiltrimi - nuk është asgjë më shumë se inflamator. Rreziku është se pa trajtim dhe infiltrimit nahnoytsya mund të kërkojnë kirurgji. Nën infiltrimit duke përdorur terapi UHF, radiotherapy, rrezatim lazer. Në natën e ngrohjes kompresë të imponuar. Fasha vaj, veçanërisht me Vishnevsky melhem ose në ihtiola, imponojnë ndaluar! Me sqetull bollshme djersitje përpunimin e nevojshme për të prodhuar 2-3 herë në ditë, me larjen e detyrueshme me ujë të ngrohtë dhe sapun. Fashë fikse me fashë "retelast."

  Trajtimi i abscesi fazë (absces - një akumulim i pakufizuar i qelb).

  Nën abscesi ose purulent pamjen fistula (fistula - një kanal përmes të cilit qëndron përmbajtje të lëngshme e vendosur zgavrën më të thellë) të jetë kirurgji pacient. Trajtimi kirurgjik është zakonisht kryhet nën anestezi të përgjithshme në një spital. Prandaj, këta pacientë të hospitalizuar në repartin kirurgjik.

  Pas operacionit, në të cilën i copëtuar ose duke u përpjekur për të zbuluar të gjitha gjëndra djerse prekur.

  Trajtimi i gidradenita kronike korrente - një detyrë shumë e vështirë. Në mënyrë tipike, prodhojnë prerje (dmth fshini) të gjitha gjëndra djerse sqetull e zëvendësimit (zevendesim) defekt lëkurës apo indet lokale me apo transplantin atë.

  Pacienti, natyrisht, shkon në spital.

  Informacion nga neni "Kirurgjisë"