Çfarë është herpes


 • Herpes simplex
 • Herpes zoster
 • Trajtimi i herpesit
 • Trajtimi i bimëve herpes

 • Zhvillimi i sëmundjes kontribuojë
  hipotermi (numri më i madh i rasteve të vërejtur në
  sezon të ftohtë), rezistencë të ulët,
  mangësi vitaminë; Herpes është krahasuar shpesh me sëmundje të tjera
  (Gripit, pneumoni, malaria, etj). Shpërthimet e herpes simplex mundur në
  Ora nxehtë kur njerëzit mbinxehje në diell.

  Si një sëmundje të dallueshme të dalluar herpes simplex (i quajtur ethe) dhe herpes zoster (herpes).


  Herpes simplex

  Infeksioni me virusin herpes simplex që të bashkë ndodh në periudhën

  porsalindur, por sëmundja nuk është treguar për shkak të pranisë
  Imuniteti rrjedh nga nëna tek fëmija. Deri në fund të vitit të parë të jetës
  Ky imunitet është dobësuar dhe nën kushte të pafavorshme mund
  të zhvilluar sëmundje. Herë në trup herpes simpleks virus
  vazhdon gjatë gjithë jetës (të ashtuquajturit kronike
  Transportuesi i virusit).

  Manifeston Simple herpes
  në formën e grupimeve të fshikëza vogla me përmbajtje të qartë deri
  Bazuar përflakur, zakonisht në buzë, krahë hundë mund të jetë
  impresionuar nga mukozën e gojës, sytë, organet gjenitale, etj
  Rash flluska të vogla kruajtje para apo djegia e lëkurës, nganjëherë


  - Ethe i vogël, gjendje e sëmurë e lehtë, çrregullim gastrointestinale
  trakt (sidomos te fëmijët). Në raste të rralla, të rënda
  fëmijët e vegjël mund të jetë shkatërrimi i organeve të brendshme, nervoz
  sistem, në të cilin rast sëmundje është ethe të lartë dhe
  Shkelja e gjendjes së përgjithshme të fëmijës. Zakonisht në 7 - 10 ditë Bubbles
  zsyhayutsya në kore, të cilat janë fshi atëherë, janë të paqëndrueshme
  spote rozë ose ngjyrë kafe. Ndonjëherë herpes merr retsidivnruyuschee
  Për një, skuqjen dmth ndodhë përsëri brenda një periudhe të shkurtër
  kohë, zakonisht në të njëjtin vend si të parë (herpes korrente).


  Herpes zoster

  Ajo quhet virus zoster lisë së dhenve. Ata janë vetëm të rriturit e sëmurë; fëmijët nën
  '10 Disease nuk është gjetur pothuajse, por fëmijë
  kontakt me një pacient me herpes zoster mund të jetë keq
  dhenve. Agjent shkaktar i herpes zoster ndikon jo vetëm
  lëkurës, por nerva; sepse simptomat e para është zakonisht dhimbje së bashku
  nervore (p.sh., ndër brinjëve, hip), që preken virus,
  dhe dhimbje koke. Një disa ditë në zonë të lëkurës së bashku
  nervore prekur (zakonisht në njërën anë të trupit) të shfaqet në skuqje të lëkurës
  si fshikëza të grupuara fillimisht me qartë dhe pastaj me purulent,

  Përmbajtja ndonjëherë i përgjakshëm në inflamacion, baza edemë.
  Rritja po vjen nyjet limfatike, temperatura
  Trupi shkelur gjendjen e përgjithshme të pacientit. Me flluska 6-8 ditore
  fillojnë të thatë, i mbuluar me crusts; pas 2-5 javësh të sëmundjes
  është, në të moshuarit, njerëzit debilitated dhimbje nevralgjike në rrjedhën
  nervore mund të mbani gjatë pas zhdukjes së njerëzve të pamend.


  Trajtimi i herpesit

  Një mjek. Në simplex më pak të rënda herpes dhe lokalizimin
  Lezionet në buzë, rreth krahë hundë nëse bubbles nuk zbatohen dhe
  gjendja e pacientit nuk është shkelur, për të shmangur përhapjen e virusit
  Ju mund të lyej flluska 1-2 herë në ditë me një zgjidhje e blu metilen

  ose të gjelbër të shkëlqyer, vaj oxolinic antivirale. Në
  lokalizimin e lezioneve në organet gjenitale, sytë, gojën, në
  çrregullim i gjendjes së përgjithshme të pacientit dhe në rast të shpenzimeve të përvitshme
  rrjedhin, si dhe trajtimi herpes zoster duhet kryer
  nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore. Pacientët me herpes rekomanduar ngrohtësisht
  Dress shmangur ftohjes. Pacienti me herpes zoster në
  Lartësia e sëmundjes duhet të ndjekin bedrest. Ushqimi duhet
  të jetë i pasur me vitamina, veçanërisht B B. Çdo dëmtim i mucous
  Membranat e gojës në këshillën e një doktori të përdorur shpesh shpëlarje.


  Trajtimi i bimëve herpes  shenja e parë e një ethe mbi buzët e rekomanduar 2-3 herë në ditë
  mbështjell në ndeshjen pambuku leshi ekstrakt të përdorur këtë shtupë e veshit
  pak squfur dhe me kujdes fshij atë në pika të lënduar. Pas 2-3 të tilla
  Sëmundje Procedurat kalon.

  Swimming - një nga trajtimet më të mira për herpes. Më të mirë për
  ky qëllim ujë apo deti shkumë të përshtatshme sulfuror apo i kripur.
  Ndihmon gjithashtu vaj lubrifikues e bajame e hidhur herpes.

  Herpes mund të lubrifikuar 2-3 herë në ditë vaj të parfumuar me 100 g mjaltë dhe 1 tbsp. l., hudhër ash.
  Kur herpes ndihmon lyej vendet e prekura 1-2 herë bukë në ditë, të përziera me ujë dhe kripë, ose fasha përzierje.