Çfarë është sinusit


 • Çfarë është sinusit
 • Diagnoza e sinusit
 • Mjekimi i sinusit

 • Çfarë është sinusit

  Sinusit Sinuziti është një inflamacion ose sëmundje
  që zhvillon në sinuseve nofull (nofull ose
  sinuset) dhe të cilat mund të rezultojnë në trajtimin e vonuar të ftohtë të përbashkët,
  ftohtë, dhëmbët e sëmurë; Komplikimet e fruth i keq, gripit, tjetër
  sëmundjet ngjitëse; shtrembërimet e mur ndarës hundës ekzistues; i lindur
  anomalitë e zgavrën e hundës.

  Shfaqja e sinusit provokuar shumti asgjë
  infeksion. Ky infeksion viral ose bakterial depërton nëpër hundë
  zgavër dhe nëpërmjet gjakut, duke shkaktuar inflamacion të rëndë dhe në fillim

  e sinusit. Sinusit fillon me e zakonshme të ftohtë dhe gradualisht
  manifestimet e sëmundjes është në rritje.


  Diagnoza e sinusit

  Diagnoza e sinusit është i bazuar në shqyrtim
  zgavër hundës dhe x-ray ose CT scan e paranazale
  sinuset.

  Një tipar dallues i sinusit janë ndjenja
  presion mbi sy dhe dhimbje në rajon paranazale. Kjo ndodh sepse
  nofullës shtohet sinus mukozën si rezultat i zhvillimit të
  proces inflamator. Lumen kryesor nga zgavrën e sinus nofullës
  hundë, mbyllur gradualisht. Nuk ka presion në rritje për shkak të akumulimit të mukusit, i cili
  ndenjur në krahë dhe që shkakton shumë dhimbje.


  Përveç kësaj, për shkak të shkeljeve
  dalje e mukusit, ai bëhet një terren ushqyes për rritjen bakteriale dhe
  Viruset që prodhojnë toksina që shkaktojnë dhimbje koke
  ethe, ndjenja e përgjithshme e kësaj pafuqie. Si rezultat i kësaj,
  inflamacion dhe paaftësia rrjedhje mukusit bëhet gradualisht
  në pleh organik. Që nga plehrat e trashë konsistencë, prodhimin e saj jashtë nganjëherë
  problematike. Nëse nuk arrestojë procesin dhe nuk kryejnë trajtimin e duhur,
  mund të zhvillojnë komplikime të rënda sepse inflamacion mund
  shkoni në zonën fqinje. Komplikime më të rënda mund të jetë abscesi
  orbitë, osteomielit - inflamacion i kalimit në kockave të nofullës së sipërme dhe

  meningjit.


  Mjekimi i sinusit


  Trajtimi i sinusit është për të eliminuar mukozale edemë
  hundë dhe rivendosjen e lumen mes
  sinus nofull dhe zgavër hundës. Kjo ju lejon të rivendosur rrjedhën
  shkarkimin nga sinuseve dhe për të parandaluar përhapjen e inflamacionit.
  Për të eliminuar edemë mukozale duke përdorur droga të ndryshme që
  lëshuar në formën e sprays, pika, aerosols.

  Ky grup i drogës ka
  Pronat vasoconstrictor dhe ndihmon për të përballuar me ënjtje të mukozës. Në
  Varësisht nga ashpërsia dhe faza e sëmundjes emëruar antibiotikëve,
  aplikuar 7 deri në 10 ditë.
  Së bashku me duke marrë antibiotikë dhe

  antihistamines, të ndihmojë në uljen ënjtje e mukozës.

  Nëse antibiotikët nuk janë të dëshirueshme, ju mund të përdorni Synuforte, një droge të bazuar në ekstraktin e Cyclamen, e cila rrit imunitetin lokale, mekanizëm pastrim natyror fillon zgavrën e hundës dhe sinuseve kolonosovyh e mukusit dhe qelb. Për pacientët me forma kronike e sinusit apo rhinosinusitis rëndësishme që Synuforte nuk Addictive. Cinuforte përdoret një herë në ditë për 6-8 ditë, vetëm ose në regimens komplekse terapeutike.

  Paralelisht
  kryer me terapi mjekësore mund të jetë e përcaktuar dhe homeopatik
  droga që rrisin sistemin imunitar, të zvogëlojë inflamacion, të nxitur

  më i mirë qelb shkarkimit rrjedhje.

  Kur Sindromi dhimbje dhe shkarkesë të rënda
  pleh organik shtyer sinuses nofull emëruar duke lëvizur lëngun, i ashtuquajtur
  "Kukushka". Për larje përdorin zgjidhje antiseptik. Përveç kësaj,
  dhe mbajti fizprotsedury ndryshme - UHF në sinuseve paranazale, UFO
  zgavër hundës, etj Për të eliminuar efektet e inflamacionit dhe të rritur efektin e
  terapi e vazhdueshme të drogës, terapi lazer mund të përdoret.

  Në mesin e pacientëve me sinusit mendohet se duke i bërë dikur
  birë apo birë i sinus nofullës, ajo do të duhet të bëjë rregullisht. Megjithatë, kjo

  pavërtetë dhe qëndroi vetëm në krahët e tyre dhe plehut kanaçe
  të çojë në relapses. Birë është bërë në mënyrë për të hequr
  Plehu nga sinus nofullës, larë atë me tretje antiseptike dhe shkruani
  antibiotikët dhe medikamentet anti-inflamator. Parehati gjatë
  Procedurat kompensuar plotësisht efikasitetin e saj të lartë. Pas
  Vetëm një procedurë pacient është duke përjetuar lehtësim të dukshëm dhe shpejt shkon
  në mend.

  Për trajtim të shpejtë dhe efektiv të sinusit duhet të jetë në
  detyrimisht të zbatohen te mjeku ENT dhe jo të vetë-mjekoj.

  Informacion nga artikullin "sinusit".