Çfarë është një varicocele


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4

 • Pyetje № 1. Çfarë është një varicocele?

  Varicocele - një variçe venat e kordonin sperme. Kordonin sperme
  - Formacioni me tuba, e cila përfshin sim'yavyvidnuprotoku, në
  cila spermë janë lëshuar në uretrës, dhe
  si arteriet dhe venat.

  Nëpërmjet venat e gjakut sperme kurrizit nga rrjedhin në të testiseve
  venë kryesore - cava inferior vena dhe renale. Për arsye të
  asimetri turmë, dhe i anatomike
  Karakteristika venat shpesh shihen në të majtë (80-90
  për qind). Më pak varicocele ndodh e drejtë dhe edhe më pak është

  bilateral.

  Kur venat varicocele ka të njëjtin mekanizëm si ajo e
  venat me variçe (rrënja e fjalës është e njëjtë). Shpesh
  varicocele, venat me variçe dhe hemorroide ndodhin së bashku.


  Pyetje № 2. Pse ka një varicocele?

  Shkaku i venave të kurrizit sperme është
  gabuar mur zhvillim venë, e cila në rastin e varicocele ka
  valvulave të dëmtuar, dhe shpesh krejtësisht i lirë të tyre. Duke kontribuar në
  Faktorët varicocele është mbipopullim në organet pelvike -
  kapsllëk, jeta e parregullt seksual, punë të rënda fizike.

  Ka një shumëllojshmëri të varicocele, i quajtur "i mesëm
  varicocele. " Për shkak të zhvillimit të tumoreve në bark ose


  hapësirë ​​retroperitoneale shqetësuar rrjedhjen e gjakut nga venat e sperme
  kurrizit. Si rezultat, dhe është zgjeruar mur venoz.
  Ky lloj i sëmundjes shkakton shqyrtojë me kujdes pacientit,
  vuajnë nga varicocele, për të shmangur një sëmundje të tillë të rëndë,
  si një tumor i veshkave dhe kancereve tjera.


  Pyetje № 3. Si ka varicocele?


  Manifestime të varicocele janë drejtpërdrejt të varur nga madhësia
  venat. Në fazën e parë të sëmundjes është zakonisht nuk ka manifestime
  sëmundje janë vërejtur. Shpesh në këtë fazë zbuluar varicocele
  me kontrolle parandaluese (përveç nëse sigurisht kirurg apo urolog

  ekzaminon pacientin si duhet). Në pozicion vertikal mund
  hetim venat. Nëse ju kaloni në një pozicion horizontal
  spadayutsya dhe venat bëhen të dukshme.

  Në fazën e dytë të varicocele, e cila mund të jetë mjaft e
  pasojë e natyrshme e fazës së parë të patrajtuara, venat
  zgjeruar më shumë. Ata i vijnë në formën më poshtë bunches
  pol më i ulët i testis. Në ekzaminim zbuluar asimetri. Koqe në
  anë të bie, duke rezultuar në gjysmë scrotum përkatës
  droops. Pacienti ankohet për dhimbje, të cilat mund të jenë mjaft
  intensitetit të ndryshme - nga siklet kur në këmbë për llojin akut dhimbje

  nevralgji. Disa pacientë kanë një ndjesi djegie në
  scrotum, dhe djersitje. Nuk është e pazakontë të reduktuar seksual
  funksion.

  Në fazën e tretë të dhimbje të vazhdueshme dhe shqetësim më gjerë fizik
  ngarkesës - vetëm gjatë natës. Scrotum rritur për shkak të shumë "grupe" venat që zbresin edhe më poshtë pol ulët
  koqe. Shumë studime kanë treguar se në këtë shtet në
  testis është spermatogenesis i paaftë - formimin e spermës
  Edhe pse atrofi testicular është e rrallë.


  Pyetje № 4. Si për të trajtuar varicocele?

  Trajtimi i varicocele, duhet të paraprijë testin. Dhënë

  Fakti se venat e palcës sperme mund të jetë
  pasojë e retroperitoneale tumorit dhe nevojën e legenit
  provim. Përfshini të paktën ekzaminim tejzanor
  hulumtim. Nëse keni ndonjë dyshimet ultratinguj plotësojnë metodat e tjera
  hulumtim.

  Faza e parë varicocele nuk kërkon trajtim. Hequr Quite
  Shkaku stagnimi në legen (kapsllëk kronik, përjashtimi
  tendosje të rëndë fizike, etj) dhe çdo gjë bie në vend. Në
  të moshuarit të veshur suspenzoriya është shumë i dobishëm.

  Në fazën e dytë, sidomos kur semundja shoqerohet me shënuar
  dhimbje, trajtim konservativ nuk është e mjaftueshme.

  Ajo duhet të jetë funksional
  ndërhyrja, e cila eshte pothuajse pashmangshme në fazën e tretë
  varicocele.

  Ka disa trajtime për venat me variçe
  kurrizit sperme. Të gjitha këto metoda mund të ndahen në tre grupe:
  venat prerje, duke rritur të testiseve, dhe bllokimi i venave brenda
  (Embolization).


  Indikacionet për trajtim kirurgjik të varicocele në rrethanat e mëposhtme:

 • Shkelja e cilësisë së spermës
 • Dhimbje
 • Defekt kozmetike
 • Ndërprerja e rritjes së prekur koqe në pubertet
 • Prerje përfshin heqjen venat e venat me variçe. Kompleksiteti i
  Operacionet është nevoja për të ruajtur rrjedhjen venoz dhe

  në këtë mënyrë hiqni venat. Operacionet për qëllim ngritjen e
  testiseve, mund të përmirësojë rrjedhjen e gjakut nga venat dhe në këtë mënyrë të zgjidhë
  problem. Embolization përfshin një bllokim të venave brenda duke përdorur
  materiale të veçanta. Ndryshe nga metodat e tjera të transvenoznaya
  embolization është një metodë efektive, të sigurt. Kjo teknikë
  i lejon pacientit për të shërohen shpejt pas operacionit.