Çfarë është vaginismus


 • Çfarë është vaginismus
 • Vaginismus, shkaqet
 • Trajtimi vahinizmu

 • Çfarë është vaginismus

  Vaginismus - tik nervoz
  tkurrje refleks i muskujt e katit vaginë dhe legenit, duke e bërë të vështirë
  marrëdhënia seksuale ose ekzaminim gjinekologjik dhe shoqërohet
  dhimbje. Vaginismus prek 3-4% të grave të reja.


  Ka tre gradë vahinizmu:

  Klasa I - reagim ndodh kur injektohet në penis ose vaginë mjet për ekzaminim gjinekologjik;

  Klasa II - reagim ndodh kur prekur organet gjenitale apo në pritje të kontaktit;

  Klasa III - një reagim ndodh në një paraqitjen marrëdhënie seksuale ose ekzaminim gjinekologjik.


  Vaginismus, shkaqet


  Vaginismus
  të ndarë në të vërteta dhe të rreme. Arsyet janë vahinizmu false
  Natyra fiziologjik: cipë e virgjërisë të trasha, login thatë
  vagina, sëmundjet inflamatore vaginale.

  Arsyet vahinizmu vërtetë - psikologjik.

  Arsimi pahijshme seksuale, të frymëzojë vajzë seksi - është diçka e turpshme dhe e papranueshme.

  Frika e dhimbjes gjatë zhvirgjerim, frika e marrëdhënies së parë.

  Partner Rage apo tentativë përdhunimi. Si rezultat i kësaj,
  grua prodhuar një refleks të kushtëzuar që pengon depërtimin
  penis në vaginë.

  Ndonjëherë shtysë për zhvillimin e
  vahinizmu mund të kushteve të jetesës - për shembull, kur dhomë


  Partnerët është dikush tjetër.

  Megjithatë, në më
  Gratë që vuajnë nga Vaginismus, zgjimit seksual ndodh krejt
  lehtë. Hydration vagina është normale, Puthja
  të jetë e bukur dhe të japin kënaqësi; Aftësia për të orgazmë shpesh
  mbetet.


  Trajtimi vahinizmu

  Në të vërtetë
  trajtim parësor vaginismus - psikoterapi. Përveç kësaj, pacienti
  mund të përshkruajnë ushtrime specifike për të eliminuar frikën
  marrëdhënia seksuale dhe kontraktimet lidhura pavullnetshme e muskujve
  informacion dhe kofshët. Nëse thatësi vaginale rekomanduar
  lubrifikantë të veçanta dhe gels.

  Informacion nga neni "vaginismus".