Çfarë është diagnoza e brucelozës brucelozës


 • Bruceloza
 • Si funksionon brucelozës
 • Si është diagnoza e brucelozës
 • Si është trajtimi i brucelozës

 • Bruceloza

  Bruceloza - një harakterizuescheesya sëmundje lezione të sistemit musculoskeletal, nervor, riprodhues dhe të tjera të sistemeve.

  Brucelat
  të qëndrueshme në mjedis. Në ujë ata janë ruajtur për më shumë se 2 muaj,
  qumësht - 40 ditë në djathë - 2 muaj, mish të papërpunuara - 3 muaj,
  i kripur - 30 ditë në lesh - 4 muaj. Brucelat vrarë në
  ngrohje dhe ndikohet nga shumë dezinfektues.

  Nga
  Personi i sëmurë i shëndetshëm brucelat jo të transferueshme. Rezervuar dhe
  burim i infeksionit janë kafshët shtëpiake (dele, dhi, lopë,

  derra, qentë e rrallë).

  Infeksion i njeriut nga kafshët e sëmura
  kontakt ndodh, ushqim dhe ajër. Kontakt Infeksioni
  nga më shpesh ndodh në kontakt me amniotik lëkurës
  të lëngshme (ndihmë me hotele, yahnenii, në kujdesin e porsalindur
  viçat, qengja). Punëtorët shpesh infektuar veterinare
  telyatnytsi, barinj, etj Infeksioni mund të ndodhë dhe në kontakt me
  mish i infektuar pleh organik të kafshëve. Brucelat mprehtë
  dëmtimi paktën në lëkurë. Kontaminimi i ushqimit shpesh ndodh për shkak
  qumështi i papërpunuar dhe përdorimi i produkteve të qumështit (djathë, djathë,
  vaj).


  Infeksioni mund të ndodhë nëpërmjet ajrit kur goditi
  rrugët e frymëmarrjes pluhur që përmban Brucella (në zonat e kullotjes dhe lapsa
  për mbajtjen e dele), si dhe në laboratorët në shkelje të Teknologjisë
  të sigurisë.
  Kjo mënyrë infeksionet janë relativisht të rralla.
  Më shumë i zakonshëm në njerëz në moshë pune (18 ~ 50). Në
  shumica e rasteve të sëmundjeve profesionale.


  Si funksionon brucelozës

  Sëmundje
  ndodh nga gëlltitje të 10 baktereve. Atriumeve Infeksioni
  janë lëkurë mikroskopike, mukozës e sistemit të tretjes dhe
  udhë ajrore. Në vend të atriumeve infeksionit ndryshime janë
  zhvillon. Limfatik brucelat arrijnë limfatike

  nyjet. Riprodhimi dhe akumulimin e baktereve në brucelozës është
  kryesisht në nyjet limfatike, të cilat brucelat periodikisht
  hyjnë në gjak. Për brucelozës tipik alergjik të rëndë
  ndryshon trupin. Bruceloza është sensibilitet i ndryshëm për kronike
  rrjedhin, për shkak të qëndrimit të Brucella të gjatë në trup.
  Pas pësimit të një imunitet brucelozës formuar, por kjo nuk është e
  vite të gjata dhe 3-5 mund të ri-infeksionit. Jo çdo
  infeksion të çon në sëmundje. Përgjigja varet
  ndoshta nga sistemi imunitar. Në disa njerëz infeksioni
  ndodh pa asnjë simptomë, të tjerët të zhvillojnë shpejtë

  ose proces infektive fillimisht ndodh si kronike.
  Streets me imunitet edhe vaksinës shumë të ulët të gjallë mund brutselleznaya
  të shkaktojë një reaksion që ngjan brucelozës sëmundje.

  Inkubatori
  Periudha e hershme e brucelozës akute mund të zgjasë rreth 3 javë
  Megjithatë, inkubacion mund të marrë disa muaj.

  Ostrosepticheskaya
  Forma karakterizohet nga temperaturë të lartë (39-40 ° C dhe më sipër). Pamvarësisht nga
  temperaturë të lartë dhe shumë të lartë trup, ndjenja të sëmurë
  është e mirë (në 39 ° C dhe mbi të pacientit mund të lexoni
  libra, duke luajtur shah, shikuar televizor dhe kështu me radhë. f.). Kjo formë
  bruceloza jo kërcënuese për jetën pacientin, edhe pa trajtim ajo

  Përfundon shërim.

  Format kronike e karakterizuar
  Sindromi i dehje (dobësi, dhimbje koke). I zakonshëm
  Simptomat përfshijnë temperaturë të ulët të zgjatur, dobësi,
  rrit nervozizëm, gjumë të dobët, oreks, rënie
  efikasitet. Pothuajse të gjithë pacientët kanë një rritje
  limfatike nyjet. Shpesh zgjeruar mëlçisë dhe shpretkë. Aktual
  background janë dëmi i përbashkët, sistemet nervor dhe riprodhuese. Në
  bruceloza mund të jetë lezione të tjera (pneumonia, miokardit,
  sëmundje sy, etj), por ato ndodhin më rrallë.

  Disfatë
  Sistemi musculoskeletal është manifestimi më i zakonshëm

  bruceloza kronik. Pacientët ankohen për dhimbje në muskuj dhe nyje,
  kryesisht në të mëdha. Më gju prekur, bërryl,
  shpatull, joints hip, rrallë - nyjet e vogla të duarve dhe këmbëve.
  Nyje fryrë, lëvizshmëria është lëkurë e kufizuar mbi ta si
  Në mënyrë tipike, ngjyrë normale. Shkelja e lëvizshmërisë dhe gjë e shëmtuar
  joints shkaktuara nga rritja e indeve të eshtrave. I prekur
  shpinë, zakonisht në shpinë mesit.

  Humbja e nervor
  sistem në brucelozës kronike shpesh manifestohet pezmatim nervi,
  polyneuritis, radiculitis. Sistemi nervor qendror
  (Mielit, meningjit, encefalit, Meningoencefaliti) janë të rralla,

  por rrjedha e vazhdueshme është e vështirë.

  Ndryshimet në seksual
  sistem në meshkuj ndodhin në orchitis, epididymitis, ulur seks
  funksion. Në gratë kanë salpingjitit, endometritis.
  Ka amenorrhea, infertilitetit mund të zhvillohet. Gratë shtatzëna
  shpesh ndodh abort, lindje të vdekur, lindje të parakohshme,
  bruceloza kongjenitale tek fëmijët.

  Ndonjëherë ka ndryshime në sy
  (Iritis, horioretinity, uveitis, Keratitis, atrofi optike dhe
  etj). Infeksioni aerogenic shpesh zhvillojnë aktuale ngadaltë
  brutselleznye pneumoni që pa sukses trajtohet me antibiotikë. Mund
  të jetë i miokardit, endokardit, dhe lezione të tjera aortyta

  sistemi kardiovaskular.


  Si është diagnoza e brucelozës

  Laborator
  Konfirmimi bruceloza kufizuar ndjeshëm në atë Brucella
  në lidhje me patogjene të rrezikshme, përzgjedhja e të cilave mund të bëhet
  vetëm në laboratore të posaçme të pajisura sipas
  Kërkesat e parandalimit. Kur serologjik dhe alderholohicheskih
  Studimet duhet të marrë parasysh se vaksinuar kundër brucelozës
  (Rrezik ushqeu, kontakt profesional me kafshët)
  mund të jetë një kohë të gjatë rezultate pozitive si
  Testet serologjike dhe teste veçanërisht alergjike.

  Reagimet serologjike janë testi më informative aglutinimit (reagim Wright).


  formë ostrosepticheskoy e antitrupave bruceloza fillojnë të shfaqen në 2
  Javën e sëmundjes vazhdojnë rritjen e tyre titri. Testi alergjik
  bëhet pozitiv në fund 1 dhe 2 jave. Në kronike
  Format e të rritur e titrit të antitrupave shpesh nuk mund të zbulojë. Duhet
  konsiderojnë se vendosjen teston alergjik (Byurne provë) mund
  rritet për të antitrupave ose në një rritje të titrit. Të tjerët
  Testet serologjike (RSC, TPHA, OS) më pak se informativ
  Reagimi i Wright dhe nuk kanë vlerë të rëndësishme. Negativ
  rezultatet e testit Byurne u qeveris brucelozës (duke përjashtuar
  Njerëzit me HIV pozitiv po zhduken të gjitha reagimet HRT).


  Si është trajtimi i brucelozës

  Parimet
  dhe trajtimi varet formën e brucelozės. Terapia me antibiotik mund
  jap efekt vetëm në ostrosepticheskoy formë (akute) brucelozës, me
  Format kronike e antibiotikëve luan një rol dytësor
  Rëndësia vaccinotherapy primar.

  Kur ostrosepticheskoy
  (Akute) Formulari bruceloza duhet të jetë e përshkruar antibiotikë në një mënyrë të drejtë
  doza të mëdha.
  Doza të pamjaftueshme dhe ndërprerjes së parakohshme të drogës
  përcaktojnë zhvillimin e ardhshëm të formës kronike e brucelozës.
  Antibiotikët duhet dhënë vazhdimisht. Tetraciklina - 0,5 g në
  6 orë për 3-6 javë për 2 javët e para, përveç kësaj,

  stretomocinë përdorur (intramuskulare) në një dozë prej 1 g çdo 12 orë.
  Tetracycline është i kundërindikuar në gratë shtatzëna dhe fëmijët deri në 8 vjet. Në
  paaftësia për të përdorur skemën e mësipërme mund të caktohet
  Biseptol (bashkë-trimoxazole) për të 6 tableta në ditë për 4 javë.
  Kombinim Biseptol rifampicin (900 mg në ditë) jep më mirë
  Rezultatet e. Kur kryen një kurs të plotë të relapses janë të rralla.
  Vitamina të emëruar.

  Antibiotikët në forma kronike
  provuar joefektive. Roli kryesor luhet në këto forma
  receta që kanë jo-specifik dhe i veçantë
  desensitizing efekt.

  Në format kronike të shumtën
  vaccinotherapy efektiv, i cili është jo vetëm
  desensitizing ngjarje, por edhe stimulon sistemin imunitar.

  Pacientët
  përshkruajnë vitaminë komplekse, stimulators jo-specifike të hematopoiesis
  (Pentoksil, metatsil nukleinovokislyy sodium). Në dimër
  është e domosdoshme për të kryer një rrezatimit ultravjollcë të përgjithshëm.
  Aplikoni antihistamines (pipolfen suprastin dhe të tjerët).
  Ndryshimet e shënuara inflamator (orchitis, pezmatim nervi, etj) i caktuar
  kortikosteroidet (prednisolon 40-50 mg 2-3
  javë ose doza të tjera të krahasueshme të kortikosteroideve).


  desensitization specifik dhe të rritur imunitetin aplikoni

  vaccinotherapy. Kur shqiptohet rirregullimin alergjik
  përdorimi brutsellinom, por shpesh i veçantë (të vrarë) mjekësor
  vaksinë. Unë jetoj vetëm vaksinës të administruar qëllime profilaktike.
  Një shumëllojshmëri e metodave të vaksinës: intravenoz,
  intramuskulare, nënlëkurës dhe intradermal. Mbani në mend se
  Vaksina dozimin i pasaktë mund të shkaktojnë sëmundje akute (me
  mbidozë) ose nuk ka efekt të theksuara (nëse i pamjaftueshëm
  Doza). Në këtë drejtim, më të zgjedhurit e input dhe llogaritjen e individual
  Doza e luan një rol të rëndësishëm.

  Më të përdorur gjerësisht
  administrata e nënlëkurës dhe intradermal e vaksinës.

  Vaksina e nënlëkurës administruar
  me përkeqësimin e brucelozës dhe me procesin e shprehur. I rëndësishëm
  Parimi vaccinotherapy është zgjedhja e dozës individuale.
  Në një farë mase ashpërsia e reagimit është gjykuar nga intensiteti i mostrës
  Byurne. Administrata e nënlëkurës shpesh fillojnë me 10-50.000.000 qelizave mikrobike.
  Nëse reaksionet lokale dhe të përgjithshme mungojnë, rrit dozën e vaksinës
  ka prezantuar ditën e ardhshme. Për dozës trajtimit eshte zgjedhur tillë që
  është një reagim i arsyeshëm. Injeksion vijim i vaksinës është bërë vetëm
  pas zhduket reagim ndaj administratës së mëparshme.
  Një kohë doza e administruar në fund të kursit u përshtatur për të 1-5000000000 microbial

  qelizat.

  Vaccinotherapy intradermal është më i butë.
  Kjo metodë është përdorur në procesin e kompensimit, dhe tranzicioni
  sëmundja në formë latente. Për ashpërsia e reagimeve të lëkurës vini
  hollim pune i vaksinës (e cila duhet të shkaktojë reaksione lokale në formë
  diameter skuqje prej 5 deri 10 mm). Vaksina administrohet intradermal në
  sipërfaqësor në pëllëmbë dhe i parakrah ne diten e pare te 0.1 ml në 3 vende
  çdo ditë pastaj shtoni 1 injeksion dhe për të sjellë në ditën e 8 deri në 10
  injeksion. Nëse reagimi të vaksinës zvogëlohet, janë më të
  edukate koncentruar.

  Vini re se edhe kur
  Zhdukja e plotë e të gjitha manifestimet klinike të 20-30% në të ardhmen

  rëndim mund të ndodhë.

  Informacion nga artikullin "Brucelozës".