Çfarë është bronkit


 • Çfarë është ajo?
 • Pse dhe si ka bronkit
 • Simptomat dhe Diagnostikimi
 • Trajtimi i bronkit
 • Ons e parandalimit

 • Çfarë është ajo?

  Bronkit - nje semundje e karakterizuar nga inflamacioni i bronkeve e lezionit primar te membranën mukoze (dmth membranës që mbulon brenda bronke). Bronkit mund të jetë akute (ndodh papritmas dhe për herë të parë), ose kronike, ku për dy vite me radhë, të paktën tre muaj në vit, ju përvuajtur kollë. Bronkit është më shumë i zakonshëm në zonat me klimë të lagësht, duke përfshirë edhe duke punuar në zona me lagështirë, etj bronkit vuajnë kryesisht fëmijët dhe të moshuarit, dhe burrat më shpesh se gratë.


  Pse dhe si ka bronkit

  Faktor kyç i bronkit janë viral (influenza, paragripal, adenoviruset) dhe bakteriale (streptokoket, Pneumokoku, Haemophilus influenzae, etj) infeksion.

  Në disa raste, infeksion viral i lidhur infeksion sekondar bakterial. Duke kontribuar faktorë përfshijnë hipotermi, pirja e duhanit, abuzimin e alkoolit hundës frymë, shëmtuar gjoks.


  Simptomat dhe Diagnostikimi

  Tipar kryesor i bronkit - kollë (thatë ose me lagështi). Në kollë bronkit akut është zakonisht konvulsiv në natyrë, i shoqëruar nga një ndjesi djegie apo gjoks sadnenyya ose fyt.


  Ndonjëherë kollë është aq intensive, i shoqëruar nga dhimbje koke. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dobësi, të dridhura, temperaturë deri në 37-38 ° C, dhimbje koke.

  Diagnoza bazohet në ankesat tipike bronkit dhe të shqyrtojë me mjekun e pacientit. Tipike shenjat radiologjike dhe laboratorike atje (mund të rritet model pulmonare në zonën rrënjë dhe një rritje të moderuar të numrit të leukociteve në gjak).


  Trajtimi i bronkit

  Në akute bronkit napivpostilnyy nevojshme apo pjesën tjetër krevat, dietë të lartë-kalori, pije të tepruar të ngrohtë (çaj me jam butë ose mjaltë, qumësht me sode dhe gjysmë me ujë mineral, ekstrakt, butë, çel bli).

  Pirja e duhanit është e ndaluar rreptësisht. Kavanoza e aplikimit të llaçit mustardë mbi gjoksin e tij dhe mbrapa, patch piper është e mundur vetëm me lejen e mjekut.

  Aplikoni anti-inflamator (aspirina, paracetamol, etj), expectorants (infuzion Thermopsidis zgjidhje 3% të jodur kalium; Bromhexine), antitussives (libeksin) dhe mjete të tjera.

  Duke treguar expectorants mbytje dhe drogë, hedh lëng mukusit (mukolitike), ujë të nxehtë alkaline, 2% solucion ujor te bikarbonat natriumi, eukalipt, vaj anise duke përdorur avull, aerosolet tejzanor. Thithja shpenzojnë 5 minuta 3-4 herë në ditë për një javë.

  Mbytje termik mund të bëhet në shtëpi dhe në mungesë të aparat për thithje ilaçi të veçantë.

  Në prani të purulent shkarkimin qëllime agjentët antibacterial volitshme. Përshkruajnë antibiotikët duhet vetëm të mjekut. Vetë-mjekim mund të jetë i paefektshëm dhe i rrezikshëm.


  Ons e parandalimit

  Bronkit Parandalimi vjen nga njëra anë, me forcim të trupit (gjimnastikë mëngjesit në ajër të pastër ose në kvatyrtsi hapur, larë trupin me ujë të ftohtë, dushe me ndërprerje të ftohtë ose larje, etj) nga ana tjetër - për të parandaluar infeksionin, ekspozimit ndaj faktorëve të dëmshme.

  Ju lutem hiqni polyps (nëse ka), për të trajtuar lakim të mur ndarës hundës për të përmirësuar frymëmarrjen.

  Është shumë e rëndësishme që të ketë masa parandalimi sanitare si luftën kundër pluhuri, tymi, tymi, lagështi, dhe alkoolizmi dhe pirja e duhanit.

  Informacion nga neni "bronkit".