Çfarë është bronkit dhe si të luftohen kjo


 • Çfarë është bronkit?
 • Simptomet e bronkit
 • Shkaqet bronkit
 • Faktorët e rrezikut në zhvillimin e bronkit
 • Kur duhet të kërkojnë kujdes mjekësor?
 • Metodat e diagnozës së bronkit
 • Trajtimi i bronkit
 • Bronkit Parandalimi


 • Çfarë është bronkit?

  Në mënyrë tipike, bronkit zhvillohet pas një infeksion akut të frymëmarrjes ose të ftohtë, dhe kështu ne të merrni ftohjet sëmurë në vit, shumica prej nesh kanë pasur një episod të bronkit të paktën një herë në jetën e tyre. Me trajtimin e duhur të bronkit është disa ditë, duke mos lënë pasoja, ndërsa kollë mund të zgjasë tre javë ose më shumë. Nëse vuani nga bronkit disa herë gjatë vitit, ajo mund të tregojë një gjendje më të rëndë të zhvillimit - sëmundje kronike obstruktive pulmonare.

  Kusht përshkruar nga këtij termi, është një grup i sëmundjeve shkatërruese ndikim në indin e mushkërive. Kjo përfshin emfizemë, bronkit kronik, astma dhe bronkit astmatik. Bronkit kronik karakterizohet nga kollë me gëlbazë, duke vazhduar më i muajit, të paktën tre muaj në vit dhe dy vjet, në mungesë të shkaqeve të tjera që mund të shkaktojë kollë (rekomandimet e OBSH).

  Simptomet e bronkit

  Tipar kryesor i bronkit është një kollë me gëlbazë ndashëm verdhë-gri apo të gjelbër. Në disa raste, pështymë është i përzier me gjak. Ndarë kur kollitet ose palyera mukusit të bardhë hije nuk është një shenjë e infeksionit bakterial.


  Është e rëndësishme të mbani mend se kollë - është një nga funksionet më të rëndësishme mbrojtëse. Roli i tij është për të pastruar rrugët e frymëmarrjes. Megjithatë dobishme vetëm me lagështi, kollë produktive, gëlbazë në të cilin të lëngshme është hequr lehtë.


  Normalisht bronke mbajtur rreth 30 gram sekrecionet e mukusit përditshme. Bërë pengesë mukusit dhe do të kryejë funksionet mbrojtëse. Ajo mbron sipërfaqen prej dëmit bronke, humidifies dhe warms ajër të thithur, siguron largimin e grimcave të huaja. Substanca biologjikisht aktive të përmbajtura në të mukusit, rritet bronke lokale imunitetit.

  Patogjene infektive (viruset, bakteret, kërpudhave) ose joinfektive (pluhur, polen, komponente e aerosols) shkaku dëmit qeliza mukozës bronkiale.

  Ka inflamacion, ku sasia e mukusit prodhuar rrit disa herë, dhe rrit viskozitetin e saj. Akumulimi i mukusit çon në frymëmarrje vështirësi dhe një shkelje të mushkërive. Përveç kësaj, sekret baltak është një terren i shkëlqyer mbarështimit për rritjen e mikroorganizmave.

  Në kollë, bronkit simptoma janë:

 • dhimbje dhe vrull në ndjenjën fyt,
 • gulçim, wheezing, - ethe e butë.

 • Shkaqet bronkit

  Viruset që shkaktojnë ftohjet apo sëmundje të frymëmarrjes, mund të shkaktojë bronkit akut, por tipar inflamacion i pemës bronkiale (siç u përmend më sipër) janë bashkuar infeksion sekondar bakterial.



  Ndonjëherë kontribuon në zhvillimin e bronkit inhaling tymi i duhanit, pluhuri, gazrat toksike, dhe acid klorhidrik, me sëmundje të tilla si zbaticë gastroesophageal nga stomaku hyn në ezofag dhe fyt.


  Faktorët e rrezikut në zhvillimin e bronkit

  Rreziku i bronkit akut ose kalimi në rritjet kronike disa herë, nëse pini duhan apo thith tym në mënyrë pasive. Kjo vlen veçanërisht për fëmijët prindërit e të cilëve pinë duhan. Në këtë rast, përveç të bronkitit te fëmijët rrit rrezikun e SARS, astma dhe pneumoni. Kur sistemi juaj imunitar është dobësuar sëmundje akute ose kronike, rreziku i bronkit gjithashtu rritet.



  Nëse jeni duke punuar në vendet që i nënshtrohen pluhur të tepërt në ajër, të tilla si pambuku dhe kimike, acidet, alkalet, peroksidet, rrezikun e Sëmundjet bronkopneumonare të rritet.


  Kur duhet të kërkojnë kujdes mjekësor?

  Nëse keni kollë, pështymë nga transparent, fyt gërvisht ose siklet, ethe e butë, dhe këto simptomet vazhdojnë për 2-3 ditë, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun. Ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm në qoftë se ju keni comorbidities të tilla si astma apo dështimit të zemrës.

  Nëse ju shpesh të përsëritura bronkit, shihni mjekun tuaj.

  Ndoshta ju jetoni në zonat e pafavorizuara mjedisin ose punojnë në punë të rrezikshme. Me informacion të plotë, mjeku do të caktojë trajtimin më efektiv.


  Metodat e diagnozës së bronkit

  Specialist zakonisht dëgjon me një stetoskop bronke tuaja dhe mushkëritë. Për të përjashtuar sëmundjet më të rënda, të tilla si pneumonia, mund të caktohet në X-rrezeve. Edhe analiza e pështymë e nevojshme për të identifikuar patogjen.


  Trajtimi i bronkit

  Varësisht nga shkalla e sëmundjes mjeku të ju përshkruajë ilaçe terapi iili jo-drogës. Më të emërohen nga inhalimi, masazh, fizioterapi, terapi fizike, dhe medikamente që ulin pështymë viskozitetit dhe përmirësojnë kollë (expectorant dhe agjentët mucolytic), immunocorrectors antibiotikëve.

  Shumë rrallë mund të jetë e përshkruar drogë që shtypin kollitjes.

  Shumica e mjekëve rekomandojnë ilaçe të përgatitura nga bimë - bimeve. Bronkit lengjet e mishit të dobishme lëpushë, rozmarinë e egër, mashtruese, lëng i zi rrepkë me mjaltë, lëng nga gjethe delli, ekstraktin e anise dhe trumzë, i kombinuar përgatitjet bimor si bronhykum. Të bimëve të nevojshme, çdo 3 orë, në mënyrë rigoroze respektuar dozën terapeutike, si një mbidozë mund të shkaktojë të vjella. A nuk e, megjithatë, mbivlerësohet rëndësia dhe mundësitë e mjekësisë bimore. Nëse dita 3-4 e sëmundjes bëri kollë nuk lagësht dhe departamenti pështymë është ende e vështirë, duhet të fillojë trajtimin me moderne drogave sintetike mucolytic se mjeku do të ju përshkruajnë (për shembull, Bromhexine).



  Antibiotikët për bronkit nuk emërohen gjithmonë. Nevoja për përdorimin e tyre mund të përcaktohet vetëm nga një mjek. E gjitha varet nga ashpërsia dhe nga natyra e patogjen dhe sëmundjeve kohëzgjatje. Deri tani nuk ka asnjë medikament efektiv antiviral.

  Para trajtimit, pa përdorimin e drogave të përfshijnë masat e mëposhtme:

 • Pirja e një shumë e lëngjeve për të lëngëzohet gëlbazë,
 • Pjesa tjetër e duhur,
 • ajër të kondicionuar në dhomë ku jeni (ajër të jetë e mundur duhet të jenë me lagështi dhe të pastër).
 • Në trajtimin e sëmundjes si dobishme masazh të butë e gjoksit .



  Lëvizjet fizike (por jo shumë aktiv) të përmirësojë pastrimin e mukusit bronkial akumuluar dhe të përshpejtojë shërimin. Hani të lehta, e vërteta ushqime të lartë kalori. Pini shumë nevojë. Trupi, sidomos gjatë sëmundjes, të duhet shumë lëngje. Ai përmirëson largimin e toksinave nga trupi, promovon hollim dhe heqjen e gëlbazë.


  Bronkit Parandalimi

  Këshilla e mëposhtme të thjeshtë do të ndihmojë trupin tuaj për të luftuar infeksionin:

 • të relaksoheni plotësisht,
 • pini shumë lëngje,
 • ndoshta kondicionuar ajrit,
 • tymi,
 • Nëse ju punoni për një kohë të gjatë ose jeni në zona me ajër të ndotur, veshin një maskë mbrojtëse.