Çfarë është blepharitis


 • Blepharitis, shkaqet blepharitis
 • Cilat janë simptomat e blepharitis
 • Si është diagnoza e blepharitis
 • Si është trajtimi i blepharitis

 • Blepharitis, shkaqet blepharitis

  Blepharitis - një sëmundje ciliar skajet e qepallat. Arsyet janë blepharitis shumta dhe të ndryshme. Ka shkaqe të përgjithshme dhe lokale, nganjëherë një kombinim i të dyjave.

  Shkaqet e përbashkëta:

 • sëmundje kronike infektive dhe infektive-alergjik
 • hypovitaminosis
 • anemi
 • Pushtimi hlystyani
 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal (Gast?
  ? Shko, kolit, sëmundja peptike, goiter, etj)
 • Sëmundje e dhëmbëve
 • nasopharynx
 • Arsyeja lokale:

 • nekorrehirovannye apo i gabuar korrehyrovat gabimeve refraktive (me nearsightedness, largpamje)
 • Çrregullime akkomadatsii
 • konjuktivit kronike
 • sëmundje e traktit lacrimal
 • Puna në kushte të pafavorshme mjedisore: era vozdeysvtie, pluhur, tym

 • Cilat janë simptomat e blepharitis


  Nuk janë të thjeshta (ose luspa), ulcerative, meybomievyh, blepharitis demodekozny. Për të gjitha format e blepharitis karakterizohen nga të gjatë, kronike, të shoqëruar me kruarje, ndjenjë e shekullit shurdhim, lodhje të syve, rrit ndjeshmërinë e tyre në dritë të ndritshme. Në raste të rënda të blepharitis mund të shkaktojë Chalazion (arsimor i dendur rrumbullakuar në trashësi shekullin kërc), Keratitis (pezmatimi i kornesë).

  Në blepharitis të thjeshtë: Cepat e qepallave pak hyperemic, nganjëherë të trasha, të mbuluara me luspa gjobë gri-bardha (zbokth) ose crusts verdhë.
  Blepharitis ulcerative karakterizuar arsimin në buzë të shekullit crusts purulent, pas heqjes prej të cilave të ekspozuar ulcerat gjakderdhje mund të acarohet follicles flokët dhe gjëndra dhjamor. Si rezultat i dhëmbëza ndodhin humbje të qëndrueshme të qerpikët, rritje të atyre të gabuar (tryhyaz) pikë përmbysja ose të heq tërë shekullit.

  blepharitis meybomievyh ku hyperemic dhe thickened shekull buzë duket me vaj, duke klikuar mbi kërc të shekullit meybomievyh lëshuar me baltë gjëndrrat vaj sekret se mbuluar kornea si plenochky. Meybomit eshte akute ose kronike.


  Meybomit akute i ngjashëm në klinikë me elb, por Patologjike proces nuk raspalahaetsya në buzë të shekullit, dhe kërc të thellë, e cila mund të shihet në kthese shekulli.

  Elb-akut purulent inflamacion i gjëndra dhjamor
  Shekulli (Iron Zeiss) Karya, gjendet në rrënjët e rëna për shkak të infeksionit (zakonisht stafilakokkom)


  Si është diagnoza e blepharitis

  Diagnoza bazohet në prezantimin klinik e dhënë nga qerpikët zakonshëm dhe qepallat duke përdorur mikroskop syrit (i quajtur një llambë çarë). Në disa raste është e nevojshme studimet laboratorike e përbërjes qelizor dhe mikrobike scraping konjuktivën dhe përcaktojnë marimangat Demodex në rrënjët e qerpikët.  Nëse vëreni shenja të blepharitis, pacienti duhet të inspektojë dhe profesionistë të tjerë e treguar konsultoni një dentist otolorinholoha, gastroenterologist, allergist, etj

  Si është trajtimi i blepharitis

  Lokalisht kryer tualet tokën ciliar përjetë; hiqni peshore, crusts, tokën trajtohen me zgjidhje antiseptik me përdorimin e ointments antibiotik apo sulfonamides në konyunktivalnyy zgavër varrosur antibacterial dhe hormonet. Kur meybomyevom blepharitis shufra qelqi shekullit masazhet, squeezing përmbajtjen meybomievyh gjëndra, dhe pastaj në fund të shekullit të merret me zgjidhje të alkoolit.  Për blepharitis Demodectic shtuar droga specifike: Demalan, Blefarohel 2, zink-ihtiolovuyu vaj të parfumuar. Për të gjitha llojet e blepharitis terapi të mundshme lazer.

  Trajtimi i blepharitis kronik kompleksit të ndodhin: masave tonik, sanitare vatrave të infeksionit (dhëmbët, bajamet, dhe të tjerët), të ushqyerit, trajtimin e dysbiosis zorrëve, sipas punës dhe të jetesës higjienike, korrigjim të duhur të anomalive.

  Shpesh blepharitis trajtim zgjat një kohë të gjatë dhe kërkon durim durim.

  Trajtim sistematik zakonisht vetëm të çon në procesin e përmirësimit periodik, si për të instaluar dhe për të hequr shkaku nuk është gjithmonë e mundur.

  Informacion nga artikullin "Blepharitis".