Çfarë ascariasis


 • Ascariasis
 • Simptomat dhe rrjedha e ascariasis
 • Komplikimet e ascariasis
 • Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e ascariasis


 • Ascariasis

  Ascariasis është helmintet më të zakonshme, të shpërndara në të gjithë
  balls.

  Patogjen - lumbricoides Ascaris lumbricoides (Ascaris), të rrumbullakëta
  worms. Të rriturit kanë një formë gisht. Të jetosh apo vetëm
  ndarë nga kuq pak zorrëve roundworm verdhë pas vdekjes janë
  bardha. Mashkull është shumë më e vogël femër, gjatësia e tij 15-25 inç dhe fund e pasme të trupit
  fiksohem lakuar. Femër ka një gjatësi të drejtë të trupit të 25-40 cm dhe 3-6 mm në trashësi.

  Njeriu në zorrë e femrave parazitare roundworm dhe meshkujve janë

  vetëm burim i infektimi. Roundworm Mature femër mund të vë deri në
  245.000 vezë në ditë. Në një mjedis me feces jashtë vezë papjekur e krimba,
  pjekuria e tyre nën të favorshme për zhvillimin e temperaturës dhe lagështisë.
  Larva maturohet brenda vezës për 9-42 ditë në temperaturë optimale - 24-30 ° C në larvë celular, i formuar në vezë, dhe vetëm siguron ndërrim i puplave
  pastaj bëhet invazive (i infektuar) rezolutë. Infeksioni i njeriut
  është gëlltitje e vezë të pjekur, perime janë të një rëndësie parësore, në sipërfaqe
  të cilat janë grimcat e tokës. Një rrezik të përhapet


  ascaridosis përfaqësojnë zonat kopshtarit ku toka për të fekonduar herë pas here
  feces përdorura njeriut.

  Pas gëlltitjes dhe marrjen në zorrë e vogël e vezëve larvat të pjekur,
  zbatuar në murin e zorrëve dhe të depërtojnë në enët e gjakut. Me një rrymë
  Larvat Blood hyrë në fazën migratore (6-8 javë) të mëlçisë dhe mushkëritë, dhe
  Ata mund të merrni në tru, sytë dhe organet e tjera. Në larvë lehta
  në mënyrë aktive hyjnë alveolat dhe bronchioles, duke lëvizur në bronke vogla dhe të mëdha
  duke përdorur ciliar epitelin me orofaringut, ku gëlltitje të larvave
  me gëlbazë.

  Getting back në zorrë, larva brenda 70-75 ditëve është
  pubertet (faza e zorrëve, 8 javë pas infeksionit). Kohëzgjatje
  roundworm jeta i rritur është vit, e ndjekur nga vdekja e saj dhe në
  ajo është larguar nga feces jashtë.


  Simptomat dhe rrjedha e ascariasis


  Manifestimet e ascariasis varet nga lokalizimin e parazitëve.
  Kursi klinik i ascariasis janë dy faza - herët (migrimit) dhe
  vonë (zorrëve). Në fazën e migrimit të manifestimeve ascariasis të sëmundjes ishte
  shprehur, ajo shkon pa u vënë re. Ndonjëherë fillimi i kthehet shprehën
  gjendje e sëmurë, nuk është një kollë e thatë me pak ose mucous

  pështymë më pak mucopurulent. Pështymë nganjëherë bëhet ngjyrë portokalli
  dhe ka një përzierje të vogël të gjakut. Temperatura e trupit është zakonisht normal ose të ulët-grade
  (38 ° C). Karakteristikë shumë e këtij ndryshimi fazor në lëkurë që shpesh
  shfaqet në formën e urtikaria dhe fshikëzave të vogla me përmbajtje të qartë deri
  duart dhe këmbët.

  X-ray e mushkërive janë të rrumbullakosura, yll-formë,
  infiltrateve poligonale. Infiltrateve mund të jenë të dy të vetme dhe të shumëfishta,
  zbuluar në një lob ose rreth mushkërive.

  Faza e zorrëve e ascariasis lidhur me gjetjen krimbat në zorrë.

  Ndonjëherë
  ajo vazhdon pa simptoma të rënda, shpesh pacientët shënim rritur
  lodhje, ndryshimet në oreks (ulje), të përzier, të vjella ndonjëherë, barkut
  stomak. Dhimbja që ndodhin në bark e sipërme, rreth kërthizë apo poshtë të djathtë
  dhe janë colicky në natyrë. Disa pacientë janë diarre, të tjera
  kapsllëk ose diarre alternuara me kapsllëk. Sistemi nervor qendror në ascariasis
  dhimbje koke të zakonshëm, marramendje, lodhje mendore. I vëzhguar
  gjumë i shqetësuar, tmerret e natës, konfiskimet, marramendje, konfiskimet histerike,
  konvulsione. Në disa raste, ka ndryshime në sytë - zgjerim

  nxënës, nxënës të madhësive të ndryshme, fotofobi, ulur mprehtësi vizuale. Nga
  kardiovaskulare në një farë rënie pacientët ascariasis
  tensioni i gjakut. Ndonjëherë qëndruar Ascaris në zorrë shkakton
  i bronkit dhe astmë.


  Komplikimet e ascariasis

  Obstruksioni zorreve, e cila është shkaktuar nga mbyllja e lumenin
  lëmsh ​​me roundworm zorrëve; apendiksit askaridoznyy; mëlçisë dhe ascariasis tëmth
  mënyra (holanhiohepatit) të zhvillimit; inflamacion i kanalet biliare - purulent
  kolangiti dhe mëlçisë shumëfishtë abscese; ascariasis e zhvillimit të pankreasit
  pancreatitis akute; Ascaris goditi në rrugët e frymëmarrjes të një zhvillimit të astmës

  (Asfiksia).


  Diagnoza, trajtimin dhe parandalimin e ascariasis

  Në fazën e migrimit - zbulimin e larvave roundworm në pështymë;
  zbulimin e antitrupave specifike në gjak duke përdorur reaksione imunologjike.
  Në fazën e zorrëve e sëmundjes është metodë kryesor i jashtëqitjes në
  Vezë Ascaris. Nëse vezët janë në përmbajtjen duodenale, ajo mund
  tregojnë praninë e parazitëve në biliare dhe kanalet pankreatik.

  Për të dëbuar roundworm përdorur piperazin Adipate, Pyrantel
  dhe Levamisol (Dekarys). Një mjet efektiv për ascariasis është oksigjen,
  ajo administrohet përmes një tubi gastrik në mëngjes në një stomak bosh ose 3-4 orë pas mëngjes

  2-3 ditë në një rresht. Sasia e oksigjenit në një seancë - 1500 ml pas administratës
  Pacienti oksigjen duhet të shtrihem për 2 orë.
  Oxygen është i kundërindikuar në peptike
  sëmundja dhe sëmundjet inflamatore të kavitetit barkut.
  Piperazine adipat administruar 2 herë në ditë 1 orë para ose pas 30-60 minutave
  pas ngrënies për 2 ditë të njëpasnjëshme në një dozë 1.5-2 g për pritjen, doza ditore eshte
  3-4 p.

  Aktualisht piperazine në vend preferojnë të emërojë një herë brenda
  Levamisol (Dekarys) në një dozë prej 150 mg, pas ngrënies. Pyrantel (kombantrin, Helmintoks,
  Nemotsid) administrohet brenda gjatë ose pas nje vakti në një dozë prej 10 mg / kg të peshës trupore.


  Tabletë para gëlltitjes duhet të përtypur tërësisht.

  Është e nevojshme për të mbrojtur tokën e kopshte, pemishte dhe kokrra të kuqe
  Kontaminimi i feces, të lajë duart para se të hahet, të larë tërësisht dhe njeri i llastuar
  perime dhe fruta të valë para se të hahet.

  Informacion nga neni "Ascariasis".