Çfarë ankylostomiasis


 • Ankylostomiasis
 • Si është sëmundje
 • Si për të trajtuar ankylostomiasis

 • Ankylostomiasis


  Ankylostomiasis - helmintiasis (nematodosis), sëmundje parazitare që ndodh me
  Lezionet alergjike të lëkurës, frymëmarrjes (e hershme), traktin gastrointestinal, dhe anemi mangësi hekuri (faza vonë).

  Patogjene - duodenale Ancylostoma, më pak ceylanicum Ancylostoma, necator americanus, Ancylostoma braziliense.

  Sëmundje
  përhapur. Necator rekord americanus në Amerikë
  Azi dhe Afrikë; Ancylostoma duodenale - Japonia, Kina, India, Central
  Azi, mesdhetare dhe Kaukaz. Vatra të infeksionit mund të formohen në minierat e qymyrit dhe të minierave në të lartë

  temperatura e ambientit, lagështia dhe gjendja e dobët sanitare.
  Mekanizmat e ndotjes - fekal-orale (mekanizmi të penetrimit të patogjen zorrëve në gojën e pacientit të trupit të një personi tjetër) dhe kontaktit (p.sh. përmes çdo objekt me përdorim të përgjithshëm).

  Larvat
  futur nëpërmjet lëkurës (për shembull, kur punon me tokën përmes lëkurës,
  duke ecur zbathur, etj). Pas depërtimit të migruar në
  gjakut dhe kapilarët limfatike në mushkëri. Ajo larvat
  depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes, fytin dhe shtrirjen përpi. I durueshëm
  jo i rrezikshëm për të tjerët, sepse në kohën e daljes nga vezët e trupit nuk janë ngjitëse.  Si është sëmundje

  Inkubatori
  Periudha - 40-60 ditë. Në shumicën e rasteve, një numër i vogël i parazitëve,
  dhe semundja eshte asimptomatik. Simptomet e formave më të rënda
  varet se si penetrimin e parazitit në trup. Me penetrimit
  nëpërmjet lëkurës karakterizuar nga papules pruritic vezikuleznye (si skuqje të dhenve në) pustular (përmbajtjen purulent arsimit të barkut) dhe të skuqur (e lëkurës të kuqe), nxito në sfondin e lëkurë të zbehtë (zakonisht në këmbë);
  ruhet për disa muaj. Pushtim masiv (infeksion) mund
  të çojë në ënjtje e gjymtyrë. Kur të emigrojnë larvat nëpërmjet frymëmarrjes

  mënyrë bronkit mundur, pneumoni, pleurit.

  Simptomat lezione te traktit gastrointestinal:
  urth, të vjella, dhimbje epigastrike. Simptomat e sistemit nervor qendror;
  letargji, zhvillim të vonuar mendor dhe fizik. Më
  karakteristikë manifestim - hypochromic anemi mungesa e hekurit (anemia në të cilin ka një reduktim të hemoglobinës në qelizat e kuqe të gjakut) dhe hypoalbuminemia (reduktimin albumin në
  serum) për shkak të humbjes kronike të gjakut. Në më të rënda
  raste, numri i qelizave të kuqe të gjakut është zvogëluar për përmbajtjen 1012l dhe të Hb
  - Deri në 100 g / l.

  Metoda e hulumtimit - zbulimi i vezëve parazitare në feces.  Si për të trajtuar ankylostomiasis

 • Në anemi - shtesa të hekurit; në raste të rënda - transfuzioni i gjakut
 • Shkakor (antimicrobial) terapi
 • Mebendazole 100 mg deri 2 g / ditë për 3 ditëve. Kundërindikuar në shtatzëni
 • Pyrantel pamoat në 11 mg / kg 1 g / ditë (maksimum 1 g) për 3 ditë (me necator americanus) ose një herë (me Ancylostoma duodenale). Kundërindikuar gjatë shtatzënisë.
 • Informacion nga neni "ankylostomiasis."