Çfarë është anaphylaxis


 • Shkaqet e anaphylaxis
 • Simptomet e anaphylaxis
 • Si për të dhënë ndihmën e parë në shok anafilaktik

  A keni ndonjëherë bletë ose grenzë bit? Siklet,
  e drejtë? Dhe e keni parë se si, pasi u kafshuar nga një njeri grenzë fillon të asfiksim dhe
  kthehet blu dhe pastaj e humb vetëdijen? Ende
  është e kafshon relativisht të padëmshme insekteve. Kafshoj diçka të padëmshme, por kjo është
  Reagimi në atë tërësisht të papërshtatshme si një armë në timon.
  Ky është shoku anafilaktik.


  Shkaqet e anaphylaxis

  Çdo i huaj
  substancë (p.sh., bakteret, viruset, medikamente, helm insekteve, etj)
  futur në trup, të quajtur

  antigjen dhe të fshini atë,
  trupi prodhon antitrupa, ngjitës antigenit, bien në
  sedimenteve dhe excreted. Kjo
  reagimi normal i trupit.

  Por ndonjëherë trupi për çështje të zbatimit antigjen rritur në mënyrë dramatike përgjigje me lirimin e madh
  shuma e antitrupave (ndjeshmerise) i depozituar në organe dhe indeve dhe
  aktivizuar gjatë administratës së përsëritur të antigjenit.

  Në lidhje me antitrupit antigjenit shkarkohet një numër biologjikisht
  Substancat aktive (histamine, serotonin, bradikinines) që shkaktojnë përmirësim
  pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, qarkullimi i gjakut në gjobë shkelje
  enët e gjakut, spazma e muskujve të organeve të brendshme dhe një numër i të tjera


  Shkeljet. Kjo ndihmon lirimin
  pjesë të lëngshme e gjakut në indet dhe koagulimit të gjakut. Gjak mbledh në periferi, organeve të brendshme dhe truri nuk bën
  merrni oksigjen të mjaftueshëm, e cila është arsyeja kryesore
  humbja e vetëdijes.


  Simptomet e anaphylaxis

  Fillimi i shokut akut anafilaktik, ndonjëherë rrufe.

  Në anaphylaxis i butë (kohëzgjatje
  zhvillim - nga disa minuta deri në 2 orë) pacienti fillimisht ndjen itchy,
  pastaj atje ndjenjë hidhërime dhe
  vështirësitë në gjoks, gulçim,
  gulçim, skuqje të lëkurës, teshtitjes, hundë i lëngshëm, marramendje, kreu
  dhimbje, palpitations, ndjesi djegie, duke rritur dobësi.


  Ashpërsia mesatar i anaphylaxis: Ndryshimet skuqje zbehje,
  papritmas ul presionin e gjakut, norma e zemrës quickens, dhimbje në zemër, dobësi të rënda. Në dispozicion
  Simptoma të ndryshme neurologjike: marramendje, vizion të paqartë,
  ankthi, humbjen e dëgjimit, tingëllim në kokë dhe CMM, etj Në këtë sfond, i mundur
  zhvillimi i sulmeve të astmës, çrregullime të gastrointestinal (nauze, vjellje, diarre, dhimbje barku) dhe veshkave (bollshme
  urinim).

  Shkalla e rëndë e anaphylaxis karakterizohet nga rrufeja
  zhvillimi i kolapsit (dobësi e papritur e rëndë
  kardiak dhe rënia e tensionit të gjakut).

  Pacienti shpejt zbehet,
  impuls mezi detektueshme, bie tensioni i gjakut, humbja e vetëdijes ndodh, nxënësit Dilated, reagimi i tyre
  drita është pothuajse mungon. Nëse tensioni i gjakut vazhdon të bie, zemra ndalon dhe ndalesa frymë.
  Ndonjëherë shoku merr vetëm minuta dhe përfundon në vdekje.

  Pas pësimit të një periudhë e shok anafilaktik ekziston
  Imuniteti që zgjat 2 - 3 javë. Në këtë kohë, alergji
  zhduken (ose reduktuar në masë të madhe). Në të ardhmen, shkalla e sensibilizimit
  Rritjet e trupit në mënyrë dramatike në vijim raste dhe raste të anafilaktik
  shoku për këtë çështje, edhe nëse kjo ndodh pas muaj apo vite, janë më të rënda.

  Pas shoku anafilaktik mund të zhvillojnë komplikime
  Forma e lezioneve alergjike të muskulit të zemrës (miokardit), mëlçisë (hepatiti)
  veshkat (glomerulonefriti), lezione ndryshme të sistemit nervor, etj mund gjithashtu
  Sëmundjet kronike përkeqësuar.


  Si për të dhënë ndihmën e parë në shok anafilaktik

  Shërbimet mjekësore
  pacienti në një gjendje shoku anafilaktik, duhet të bëhen
  në mënyrë të qartë, shpejt, në rend të saktë.
  Para së gjithash, ju duhet për të ndaluar marrjen e mëtejshëm të alergjen në trup:
  ndaluar dhe medicinale
  drogës, me kujdes hiqni thumbin nga qese helmues nëse stung nga një bletë dhe

  etj Mbi vendin e injektimit
  (Bite) duhet kapëse për ndaljen e gjakut (nëse është e mundur). Vendos në drogë
  (Bite) zgjidhje obkolyuyut zakonisht epinephrine për krijimin lokal
  vrull e enëve të gjakut, duke parandaluar përhapjen e shpejtë
  alergjen.

  Pacienti ishte vendosur në një pozicion që parandalon
  Gjuha dhe marrjen mbytje të vjella, sigurojnë ajër të pastër, i japin frymë
  oksigjen nga një qese oksigjen.

  Trajtimi i mëtejshëm
  anaphylaxis për qëllim neutralizimin biologjikisht
  Substancat aktive
  formohet nga reaksioni
  antigjen - normalizim antitrupave
  kardiovaskulare dhe aktiviteti i frymëmarrjes, duke ulur

  pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut dhe parandalimin e komplikimeve fund
  i brendshëm
  autoritetet.

  Parashikuar ndodhjen e anaphylaxis në më
  Rastet e pamundur. Por ju duhet të i kushtoj vëmendje për alergji në një ose
  substancë tjetër (drogë, ushqim, etj) të vazhdojë
  Përpiquni të shmangni administrimin përsëritura të substancave në trup.

  Informacion nga artikullin "shoku anafilaktik".