Çfarë është anaphylaxis


 • Çfarë është anaphylaxis
 • Si të njohin proceset anafilaktike
 • Shoku Sa e rrezikshme anafilaktik
 • Si për të trajtuar proceset anafilaktike
 • Si për të parandaluar shoku anafilaktik

 • Anaphylaxis - reaksion alergjik akut në njerëzit, që ndodhin në kontakt të përsëritur me alergjen.  Çfarë është anaphylaxis

  Anaphylaxis mund të shkaktohet nga ndonjë alergjen, shpesh ata janë stings insekteve, ushqime të caktuara ose medikamente.

  Anaphylaxis - forma më e rëndë e reaksion alergjik ndaj
  insektet thumbues. Kjo ndodh në rreth 5% të pacientëve me të rënda
  Reagimi lokal me thumbues kaluar.

  Një në pesë, pësoi një reaksion alergjik të kafshimit të bletët, Grerëzat ose
  insektet zhalyuchoyu të tjera si një fëmijë mund të vuajnë të ngjashme
  Në dispozicion gjatë gjithë jetës. Në kundërshtim me besimin popullor,
  shumica e fëmijëve nuk janë të privuar nga mosha e reaksioneve alergjike
  për stings insekteve. Më shpesh alergjik ndaj stings
  Insektet Hymenoptera seri, veçanërisht bletët (7%) në
  raste të rralla - Grerëzat, bletët, Hornets dhe milingonat.

  Nga të gjitha rastet
  anaphylaxis insektet thumbues është shkaku
  rreth 20% e rasteve. Syri kontakt alergjen në trup nis substanca alokimit përgjegjëse për reagimet inflamatore.


  Rrugët e frymëmarrjes ngushtuar Prandaj në mushkëri dhe wheezing ndodhë, enët e gjakut zgjerohet dhe tensioni i gjakut ulet, muret e enëve të gjakut fillojnë të kalojnë fluide dhe ënjtje ndodh, zemra fillon të mosfunksionim dhe më pak gjak të pompimit.  Si të njohin proceset anafilaktike

  Simptomat zhvilluar shumë shpejt. Njeriu fillon të ndjehen keq, duket acarim zhvillon rrahje zemre, kruajtje, skuqje, ënjtje, kollitjes, urtikarie, vështirësi në frymëmarrje.  Shoku Sa e rrezikshme anafilaktik

  Anaphylaxis - një reagim potencialisht të rrezikshme për jetën. Anaphylaxis mund të përparojë aq shpejt atë kolaps, konvulsione, goditje të fikët ose të zhvillojnë brenda 1-2 minutave.

  Prandaj, pa kujdes mjekësor emergjent një person mund të vdesë.  Si për të trajtuar proceset anafilaktike

  Mjet kryesor i trajtimit për anaphylaxis - një injeksion i adrenalinës. Kjo do të thotë se njerëzit të cilët kanë pasur një reaksion alergjik të pickimin e insekteve apo ushqime duhet gjithmonë të mbajnë një shiringë të adrenalin.
  Pas lehtësuar sulm, një person ende duhet të dërgohen në spital.  Si për të parandaluar shoku anafilaktik

  Një person i cili ka pasur proceset anafilaktike, një probabilitet të lartë e përsëritje të gjendjes. Prandaj, njerëzit në mënyrë të pashmangshme të hasni një alergjen (p.sh., në bletët vendit) tregon immunotherapy vazhdueshme.

  Nëse vëreni një alergji të bee helm / Grerëzat duhet të kryhet

  masat parandaluese kundër uzhalenyya: nuk ecin mbi bar
  zbathur, veshur jashtë mbyllet veshje, veshjet e kokës, për të shmangur
  Parqet e bletëve vizitë, tregjet, etj Kërkojnë allergist specialist për
  të sqaruar veprime të mundshme të menjëhershme në uzhalenyyah.

  Shumica masat parandaluese janë mjaft të thjeshta dhe të bazuara
  sens të përbashkët: nuk e veshin rrobat e ngjyra të ndritshme, mos e përdorni
  parfum dhe kozmetike kur shkojnë në pyll; nuk marrin pjesë vende
  i banuar nga insektet thumbues, etj

  Pacientët
  me mbindjeshmërisë ndaj helm insekteve duhet të mësohen për të bërë
  injeksion adrenalin vetëm. Është e dëshirueshme për të futur adrenalin
  në frontin e kofshës (rectus).

  Përdorimi i saj është i kundërindikuar tek pacientët në shok për shkak të efektit të saj vasodilator të enëve periferike të gjakut. Ju duhet të kuptojnë se vetëm trajtim efektiv
  anaphylaxis është injeksion intramuskular i adrenalin.
  Antihistamines në formën e çamçakëz duhet
  përdorni pas injektimit të adrenalin. Në raste urgjente, ju mund të
  një injeksion i adrenalin përmes veshjeve pa ekspozuar lëkurën tuaj në site
  administrata e drogës dhe nuk fërkim atë me alkool.

  Para se futja e barnave që mund të shkaktojnë alergji, teste të lëkurës ose përshkruajnë antihistamines.


  Të gjitha droga të reja duhet të hyjë në klinikë dhe nën mbikëqyrje mjekësore.

  Informacion nga artikujt "anaphylaxis" shoku anafilaktik (anaphylaxis), "alergji për pickimin e insekteve," "Bites Insekt".