Çfarë është alergji


 • Çfarë është një alergji?
 • Asistent i parë jonë - allergist
 • Rozbyrayemosya Alergji
 • Trajtimi i Alergjia

 • Çfarë është një alergji?


  Ndoshta jo më shumë ndryshimin e sëmundjes se alergji.
  Një burrë lulëzimi i disa bimë nuk do të pjesë me hark
  shall, vazhdimisht gëlltit sytë e përlotur (rinitit alergjike,
  conjunctivitis) dhe chhayuchy; tjetër nga kontakti me një alergjen në lëkurë
  duke pasur njolla të kuqe (urtikarie), dhe ka kruarje të rënda, dhe madje
  Manifestimet më të rënda? frymëmarrje të çrregulluar (Angioedema) ose edhe
  sulm të astmës. Dikush mund të për herë të dhe të bëjë
  nuk e di se ai ka sëmundjen, kur papritmas zhvillon

  alergji serioze - shoku anafilaktik, e cila mund
  të çojë edhe në vdekje.

  Çfarë zakonisht vjen mesatare tonë
  Shfaqja e një njeriu në simptomat e tij alergji? Suprastin dhe Drink
  duke u përpjekur të harrojmë se ai ka një lloj të sëmundjes, në vend se
  Për të shkuar te mjeku dhe për të filluar trajtimin. Sure, është e mirë për të ndjehen të
  vetë personi i shëndetshëm, por në qoftë se ju nuk do të kujdeset për këtë sëmundje
  në kohë, sëmundja përparon, kështu që - të marrë të gjithë
  forma më agresive.

  Nga rruga, në kohën tonë të shkaktojë alergjik
  reagim mund të jetë çdo substancë kimike, pluhuri, insektet, latex, shtëpiake,
  kafshët, bimët, ushqim, droga, kozmetike, dhe madje edhe të ftohtë me diell


  Rrezet! Ka raste kur burri ishte alergjik ndaj gruas zbokth, në
  Gruaja - burri spermës. Bashkëshortët duhej të linte.

  Megjithatë, edhe në qoftë se ajo do të hiqet nga tonë
  jeta alergeneve të njohur të gjithë, u shfaq menjëherë për të tjerët. Në
  Në fillim të shekullit të kaluar, kuajt ishin burimi kryesor i problemeve për
  alergji. Tani vendin e kafshët e mori makinën dhe u bë shefi rrëmbej
  alergeneve "industriale" - të tilla si substancë që vjen nga
  Air ... Një suprastin zakonshme metodë - nuk është një opsion. Ndonjë
  njeri me manifestimet e alergji duhet të kaloj nëpër një vëzhgim dhe
  trajtim për të gjetur se ku rreziku dhe se si për të luftuar atë.


  Asistent i parë jonë - allergist

  Për shembull,
  Gjëja më e mirë që mund të bëjnë njerëzit në një situatë të ngjashme - me
  ndodhja e ndonjë të mësipërme zbatohen për simptome alergji
  ekspert për sëmundje - allergist. Ai do të flasim për
  çfarë saktësisht është alergjik dhe sëmundjeve të lidhura, përgjigje
  Pyetjet dhe të caktojë një numër të sondazheve të nevojshme. Më vonë ata
  Rezultatet do të ndihmojë mjeku të gjetur medikamente të drejtë duhet të
  të ndaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje të rrezikshme.

  Çfarë është një alergji? Kjo "përgjigje" e trupit
  në kontakt me substanca të huaja, e karakterizuar në mënyrë disproporcionale

  Reagimi "dhunshme" në substancë. Dhe ky është një reagim i dhunshëm nga
  për shkak të histamine - kjo në sasi të mëdha të lëshuar në gjak kur është
  kontaktoni me alergjen dhe shkakton vasodilation, skuqje dhe
  Reaksione të tjera ngjyra.
  Më shumë ajo do të lëshojë në gjak,
  do të ishte e alergji të fortë.


  Paramendoni se ju u njohën me të panjohura
  dikush ju nuk e pëlqen. Çfarë do të bëni? Më tepër
  gjithçka ai me edukatë buzëqeshje dhe do të përpiqen më shumë prej tyre nuk janë të
  fytyrë. Nëse ne të tërhequr një analogji me alergji, në këtë rast,
  njeri në një takim me dikë çështje të panjohura të papërshtatshme "mbrojtëse"

  Reagimi - në vend të shtrëngimit të duarve të zakonshme fillon të bërtas, të drejtuar, lufta
  në gjendje histerike, të thyer e rrahën dhe qelqi mobilje. Dhe në një sjellje të tillë pa
  Lëndimet nuk e bëjnë. Në mënyrë të ngjashme, sulm alergjik
  dëmtojnë trupin, dhe, për më tepër, në masë të madhe ndikon në cilësinë e jetës:
  sepse në qoftë se një person, të tilla si intolerancë e çdo lulëzuar
  bimët, mundësitë për të vizituar zona të caktuara gjatë të tyre
  lulëzuar ai nuk është. Dhe në qoftë se nuk pothuajse të gjithë ka pranverë
  qëndrojnë në shtëpi dhe rreth qytetit për të lëvizur dashes shkurtra.

  Për shkak se një nga qëllimet e trajtimit - për të ndihmuar trupin
  "Mëso" që të përgjigjet në mënyrë adekuate ndaj alergjen.

  Kjo është shumë e rëndësishme sepse
  pa trajtim të tillë është reagimi shumë i fortë për disa një
  Çështje mund të transformohet në të ashtuquajturin polyvalentnuyu
  Alergji - të tilla si alergji ka vetëm nuk është më shumë se një substancë.
  Për shembull, alergjik ndaj manar flokët e disa muaj
  ose vjet pa trajtim mund të shkojnë në alergjik ndaj leshi, pluhur shtëpi,
  polen dhe bojë. Eshtë e panevojshme të thuhet, si në këtë rast,
  jeta e komplikuar.

  Për të parandaluar këtë të ndodhë në vendin e parë
  të nevojshme për të krijuar alergjen specifike - substancën, e cila
  shkakton një reaksion alergjik. Identifikimi i alergeneve gjatë
  Lëkurë Speciale teste kur mjeku çon nën lëkurën e pacientit me zgjidhje

  alergeneve më të zakonshme. Varësisht se si
  ata janë të skarifikatsionnye, intradermal, gjilpërë.
  Procedura ngjan Testi Mantoux (TB), vetëm "button"
  vjen shumë më tepër.

  Nëse testi lëkurës për disa arsye
  kundërindikuar ose kanë dështuar, mjeku do të përshkruajnë enzimë
  Analiza. Studimi duke marrë gjakun e pacientit dhe për të përcaktuar
  prania në të e antitrupave ndaj substancave të caktuara.

  Pasi alergjen është gjetur, mjeku do të fillojë
  trajtim - do të zgjedhin teknikat më efektive dhe regimens trajtim, dhe
  efektive - veçanërisht kur pacienti - drogë.


  Rozbyrayemosya Alergji

  Së pari,
  rekomandojmë që mjeku - për të eliminuar kontakt me alergjen. Çfarë është e rrallë pa
  justifikim adekuat të ndikojnë në trup "të bezdisshëm"
  agjent, më pak të ngjarë se sëmundja do të përparojë.
  Mënyra në të cilën kjo mund të arrihet, kryesisht varet nga alergjen.
  Kjo mund të jetë pastrim më i shpeshtë i dhomës (në rastin e
  pluhur shtëpi) ose në një dietë të ekuilibruar me përjashtim të
  Produktet allerhohennyh - me alergji ushqimore.
  Për të parandaluar sulme të përsëritura të alergjik
  allergist-immunologist do të zgjidhni dietë individuale dhe të japin detajuar
  rekomandime për ushqimin e duhur.

  Ka disa trajtime të ndryshme të

  Sëmundjet që përputhet mjeku juaj në varësi të alergjen
  Simptomat, comorbidities dhe faktorë të tjerë.
  Për shembull, nuk është një metodë e tillë si immunotherapy specifik (SIT) në
  ku pacienti në intervale të rregullta alergjen administrohet
  në doza shumë të vogla u rrit gradualisht. Përmes kësaj rigoroz
  Doza nuk po provokojnë një sulm alergjik, dhe
  një rënie graduale në ashpërsinë e alergjive, kështu
  Trupi si një "të mësuar" qetësisht reagojnë në të dhënat e kontaktit
  alergjen. FTA kuptuar mjaft mirë dhe efektive, edhe pse ajo mund të jetë
  nuk zbatohet në të gjitha rastet.


  Trajtimi i Alergjia

  I parë
  droga për të trajtuar alergji qenë një kohë e gjatë. Që atëherë, ata
  përmirësuar vazhdimisht: efikasiteti rritet, dhe numri i anën e
  Efektet reduktuar.

  Asetet fikse që zvogëlojnë peshën e
  alergji përfshijnë droga që dobësojnë efektin e kryesore
  fajtor alergji - histamine. Të gjitha antihistamines
  të ndarë në 3 breza, dhe secili prej këtyre fondeve merr
  një kamare.

  Për trajtimin e alergjive akute aq
  droga e përdorur me sukses gjenerata e parë (suprastin, tavegil,
  pipolfen). Shpesh ato janë përdorur si "ndihmës së parë". Ata
  japin efekt të menjëhershëm, por janë të gjata; Përveç kësaj, ata nuk mund

  Përdorimi i vazhdueshëm.

  Do të thotë gjenerata e parë të ketë një qetësues dhe
  efekt hipnotik. Prandaj, ata puna e të cilit kërkon
  përqendrimi, rrit vëmendje dhe vendim-marrje të shpejtë
  (Për shembull, kur po ngiste një makinë), ata nuk mund të aplikohet.

  Antihistamines janë të dytë dhe të tretë
  brez (Claritin, loratadine, klarotadin, CETIRIZINE, Telfast, zirtek,
  sempreks) kanë shumë përparësi mbi grupin e parë të drogës. Ata
  pothuajse asnjë efekt mbi sistemin nervor, jo të rritur efektin e alkoolit dhe
  mund të përdoret nga njerëz puna e të cilëve kërkon vëmendje.

  Por kjo marr ilaçe që ata
  përfituar me të vërtetë, më mirë akoma me mjekun i cili

  do të ju ndihmojë të zgjidhni dozën optimale dhe regjim, dërgoni studimet imunologjike, të bëjë rekomandime, nëse është e nevojshme, të lidheni me profesionistë të trajtimit lidhur me këtë, sipas të dhënave të fundit, një efekt të mirë në trajtimin e alergjive dhe të japin ihlo, Reflexology, terapi Su-Jok dhe madje psikoterapi (në Psikologët kanë arsye për të besuar se alergji është rrënjët psikosomatike).

  Pra ky trajtim, edhe pse shumë
  i vështirë, sëmundje, shumë e shumë.
  Gjëja kryesore - nuk të sëmundjes
  zhvillojë dhe të fillojnë të trajtojnë atë sa më shpejt të jetë e mundur - që është, kur
  më e lehtë për të kuruar atë.

  Diskutoni në komunitet