Çfarë është rinitit alergjik


 • Rinitit alergjik
 • Diagnoza dhe trajtimi i rinitit alergjike
 • Rinitit Parandalimi

 • Rinitit alergjik

  Alergjik rhinitis - a
  inflamacion alergjik i mukozës nazale. Kështu ka
  rrufë, teshtitjes dhe ënjtje hundës Mukoza, kruajtje. Rinitit alergjik shpesh
  Vetëm në fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit e rinj. Ka dy
  Lloji i rinitit alergjik sezonal: (ethe hay ose alergji ndaj polenit) dhe shumëvjeçare (reagim ndaj alergeneve shtëpiake: pluhur shtëpi, kafshëve, etj).

  Alergjik
  rinitit shkaktuar nga gëlltitje të alergeneve (polen bari, bimëve
  dhe pemë, pluhur shtëpi, etj) në sytë dhe pasazhe të hundës
  të ndjeshëm ndaj alergeneve person.

  Simptomat
  rinitit sezonale shfaqen vetëm në kohë të caktuara të vitit kur është
  lulëzuar. Simptomat tipike janë: kruarje, skuqje e syve
  dhe sytë e përlotur; hundë / fyt / sky ngurta itchy; teshtitjes; ndarje
  nga hunda (rhinorrhea); kongjestion i hundës. Këto simptome mund të çojë
  në shfaqjen e nervozizëm, dhimbje koke, shqetësime gjatë gjumit, lodhje
  dhe madje edhe depresioni. Simptomat e rinitit shumëvjeçare janë më pak të theksuara
  por ato janë konstante gjatë gjithë vitit dhe të japë konstante
  telashe.


  Diagnoza dhe trajtimi i rinitit alergjike


  Diagnoza është LORom ose allergist
  gjatë inspektimit dhe pacientit rasprose natyra e sëmundjes së tij.


  Mjeku
  Testet e rendit, duke përfshirë të gjakut dhe të urinës, radiografitë e sinuseve
  hundë. Për të instaluar alergjen zakonisht vënë mostra allergological lëkurës
  mostrat e polenit në rajon apo shtëpiake alergeneve.
  Alergjen mund të përcaktohet dhe nga analizat laboratorike të gjakut
  zbulon antitrupat në të.

  Mjekimi kryhet nën mbikqyrjen
  Mjeku. Gjëja më e rëndësishme në trajtimin - për të gjetur shkakun e alergjive
  dhe në qoftë se të mundshëm të shmangur kontakt me alergjen. Kjo nuk është gjithmonë
  të jetë e mundur. Pra, shpesh mjeku lëshon anti-inflamator
  dhe medikamente alergji që të lehtësojë simptomat plotësisht
  rinitit alergjik.

  Trajtim efektiv është
  alergjen immunotherapy specifike. Për ta bërë këtë, lëkurën e pacientit
  më e koncentruar futur zgjidhje alergjen për
  disa javë. Kjo hyrje gradual shkakton trupit
  prodhojnë një lloj antidot. Kryejnë specifik
  immunotherapy paraprakisht në fillim, të tilla si lulëzuar
  ndjeshmëri ndaj poleneve të veçantë ishte minimale. Kjo
  metodë të përshtatshme për shenjën më të vogël të përkeqësimit. Përveç kësaj,
  Terapia e tillë kërkon durim, për të arritur të qëndrueshëm
  Rezultatet duhet të shpenzohen, zakonisht të paktën tre vjet.


  Rinitit Parandalimi

  Përjashtim
  kontaktoni me polen - mënyra më e mirë për të parandaluar sezonal
  rinitit alergjik. Ideal - shkoni për të lulëzuar
  mbjell alergeneve në zona të ndryshme klimatike. Banorët mesme
  Zona e kjo mund të jetë, për shembull, shtetet baltike, bregdetin jugor të Krimesë
  ose North rus, ku lulëzuar bëhet në një kohë të ndryshme, pak më herët
  ose, më vonë.

  Nëse jo, duhet të ndjekin rekomandimet e mëposhtme:

 • Përmbahen nga duke ecur në pyll dhe parqet, udhëtime jashtë qytetit.
 • Mos e hapni dritaret dhe dyert në një apartament ose zyra.
 • Gazoj
  dhomë pas shiut në mbrëmje dhe kur nuk ka erë.

  Në një dritare të hapur apo
  Dera mund të varur fletë mirë lagur garzë ose disa
  shtresa.
 • Përqendrimi më i lartë i polenit në ajër atje
  herët në mëngjes dhe në ditët e thata të nxehtë, kështu që në këtë periudhë veçanërisht
  nuk e rekomanduar për të shkuar jashtë. Pas kthimit nga gjurmët e rrugës
  ndryshojnë rrobat.
 • Merrni një dush të paktën dy herë në ditë. Të jetë i sigurt për të larë flokët tuaj.
 • Mbyllni dritaret në makinë kur udhëtonte, sidomos në fshat.
 • A nuk thatë pas larjes gjëra në rrugë (në ballkon), kështu që ata depozituar polen.
 • Pastrim Daily me një apartament të lagur.
 • Përdorimi i ajrit, përdorimin kondicioner e filtrave të ajrit në prodhim.

 • Merr
  droga të përshkruara nga mjeku, dhe për të mbajtur një ditar të gjendjes së tij, ajo
  të ndihmojë në parandalimin mjekun alergji në të ardhmen.
 • Në mënyrë të ngjashme,
  Prandaj, parandalimi konsiston rinitit alergjik shumëvjeçare
  për të reduktuar probabilitetin e ekspozimit ndaj alergeneve (shtëpi flokët
  kafshët, pluhur, etj).

  Informacion nga artikullin "alergjike rinitit (rrufë)."