Çfarë duhet të bëni nëse ju merrni sëmurë me grip


 • Virus Pret
 • Si të mos marrë të sëmurë?
 • Nëse gripi i kapur  Virus Pret

  Gripi - sëmundje ka kohë që njihet për epidemi të rënda.

  Nga momenti i gjetjes së virusit në trup për shenjat e para të
  sëmundje është vetëm 1,5-2 ditë. Pasi në trup, sepse virusi i gripit
  një minutë ose dy futet në qelizat e mukozës dhe shtohen,
  shumë shpejt. Ajo theksoi toksina (helme), fjalë për fjalë helmues
  tërë trupi.

  Përhapja e gripit është ajrore. Burimi
  Infeksioni është i sëmurë me njeriun e gripit që kolliteni, teshtini,
  flasim dispels infeksionin me pikëza të vogla të pështymës.

  Këtu
  e përshtatshme të thuhet se nëpër mushkëritë e një të rritur në ditë është
  rreth 15 metra kub ajër. Viruset përhapen nga një i infektuar
  Të drejtat e gjatë bisedës normale në një metër, kollë - në dy
  metra, me teshtimë - deri në tre metra.

  Duart e pacientit është gjithashtu një faktor i rëndësishëm në përhapjen e gripit.
  Nëse pacientët me teshtitjes dhe kollitjes duke mbuluar gojën e tij me dorën e tij, viruset
  janë në dorë, sende shtëpiake, e cila preku pacientin që
  mund të çojë në infektimit të njerëzve të shëndoshë. Door trajton, handrails në
  transporti publik është mënyra ideale për të transferuar viruseve.

  Njeri i sëmurë nxit sëmundjen dhe për këtë arsye


  duhet të tregojnë vetëdijen dhe minimizuar kontaktin me
  mendojnë të tjerët për sigurinë e tyre, ndryshe
  popullsia si të sëmurë, të sëmurë, dhe ajo dhemb më shumë.

  Dendësia e popullsisë në qytet e bën kërkesa të veçanta për kulturën
  Jeta, e cila për fat të keq ne nuk bëjmë. Dhe gjatë epidemisë na dendura
  unazë e rrethuar nga teshtitjes dhe kollitjes. Mund ta imagjinoni se sa shumë
  njerëz tani një njeri i cili mbart grip "në këmbët e tyre" para
  se ai të qëndrojë në shtrat.

  Shkencëtarët amerikanë kanë vlerësuar se të shërimit nga gripi
  trupi shpenzon aq shumë energji se ajo i kushtoi humbjen e një vit. Nga helm virus i gripit të prekur muret e enëve të gjakut dhe

  capillaries. Pėrshkueshmėrisė të rritet dhe ata bëhen si
  sitë.

  Si të mos marrë të sëmurë?

  Ju mund të mbroheni nga gripi, të angazhohen në aktivitet fizik dhe të sportit,
  shuarje, ajër i freskët, duke organizuar një mënyrë të arsyeshme
  punë dhe pjesa tjetër, ushqim vitaminë i pasur duke përdorur ushqimin
  natyrore të paqëndrueshme se viruset vrasin (qepë, hudhër).

  Nga parandalimit të multivitamina e mundshme të përdorimit, Askorbik
  acid. Por mbrojtja më efektive - vaksinimi vjetor
  Vaksina e gripit.

  Nëse gripi i kapur

  Por në qoftë se jeni të sëmurë, ju duhet të dini shenjat klinike të gripit:

  sëmundje lind, pacienti ndjen dridhura, rritur
  ethe, dhimbje koke, gjendje e sëmurë, ndjenjë
  dobësi, dhimbje në të gjithë trupin dhe dobësi të rënda.

 • Në shenjë e parë e sëmundjes duhet të thërrisni një mjek, në përputhje me pjesën tjetër krevat.
 • Pacienti ishte i izoluar nga të tjerët, të sigurojë atij një tas të veçantë, pasi që ushqimi duhet të ziera.
 • Feed pacienti duhet të jetë një vakt i lehtë.
 • Pacienti Lingerie duhet të lahen veç e veç.
 • Dhomë ku pacienti është transmetuar rregullisht dhe të mbajë pastrimi i lagësht.
 • Pa marrë ndonjë ilaç me recetë nuk mund të. Të gjithë

  medikamente të përshkruara nga mjeku, duhet të jetë rreptësisht
  Sigurisht për shkak.
 • Nëse ju kujdeseni për një person i sëmurë vesh të shëndoshë
  katër-garzë fashë që mbulon hundën dhe gojën, e cila
  shpesh duhet të lahen dhe të hekurosura me hekur të nxehtë.
 • Me ngritjen e shmangur gripit, nëse është e mundur, një turmave të mëdha.
 • Gjatë sëmundjes hidhni pëlhurë tradicionale shami.
  Këtu viruset ngrohjes, lagështi dhe të rehatshme - se burim i pashtershëm i infeksionit.
  Është më mirë për të përdorur peshqir disponueshme letre apo shami. Nëse
  të gjithë ju - një tifoz i shami tradicionale, e dobishme kur

  Undead vënë këto shalle në qese të vogla plastike dhe vetëm
  pastaj të vënë ato në qese dhe xhepat.
 • Shmangni dridhura. Vishen në përputhje me rrethanat e motit.
 • Get mjaft e hani ushqime të pasura me vitamina.
 • Të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.
 • Informacion nga neni Lily Shelminoy "Çka të bëni nëse keni grip?".